Kas Gevşeticilerin Etkileri Nelerdir ?


Spora yeni başlayan ya da uzun süredir spor yapmayıp tekrar spora dönen kişiler başta olmak üzere pek çok kişide spor sonrası kolay kolay geçmeyen birkaç gün sürebilen kas ağrılarının yaşanması oldukça normaldir. Uzun süre çalışmamış olan kasların tek bir seferde üzerine yüklenilmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bu ağrıların günlük hayatı aksatacak noktaya geldiği anlarda kişiler kas gevşetici kremleri veya ilaçları kullanma yoluna gidebiliyorlar. Bu türden kullanımları ile kas gevşeticilerin etkileri değerlendirildiğinde kaslarda ortaya çıkan ağrılı durumların giderilerek en azından günlük hayatın sürdürülmesini sağlayacak kadar vücuda hakim olmayı sağlayan kullanımları sağlamak mümkün olmaktadır. Ancak kas gevşeticilerin kullanım sıklığına, zamanına ve yoğunluğuna bağlı olarak zararları ortaya çıkabilmektedir.

Kas Gevşetici Kullanımında Ne Tür Sağlık Sorunlarıyla Karşılaşılabilir?

Kasılan kaslarda meydana gelen ağrıların ortadan kaldırılması için kas gevşetici kremlerin ve ilaçların kullanıldığı durumlarda bir süre sonra çeşitli problemlerin ortaya çıkması söz konusu olabiliyor. Ancak bunun öncecinde kas gevşeticilerin kullanım şekillerine bağlı olarak sebep oldukları sorunlara dikkat etmek gerekmektedir. Kas ağrılarının geçmesi için kas gevşetici kremlerin yararı söz konusu olurken eğer bu krem ya da ilaçlar antrenman öncesinde kullanılıyorsa tam tersine zararlı olabilmektedir. Kasların kasılmasını önleyen bu krem ve ilaçlarla spor yapan kişilerin yaptıkları tüm ağırlık çalışmalarında yük kemiklere binecek bu da ilerleyen zamanlarda fıtık problemi ile karşılaşılmasına sebep olacaktır.

Sporcular Kas Gevşetici Kullanımına Dikkat Etmeli!

Sporcular tarafından sıklıkla kullanılan kas gevşeticilerin zararları konusunda bilgilenmek gerekmektedir. Kas ağrılarının önlenmesi için çeşitli kremler veya ilaçlar kullanılırken çok geniş bir skalada çok farklı hastalıklarla karşılaşılabilir. Mide bulantısından uyuşmaya kadar çeşitli fiziksel sorunlara yol açabilecek olan kas gevşetici ilaçlar aynı zamanda uyku hali vermesi, sersemliğe yol açması sebebiyle de günlük hayatın sağlıklı şekilde sürdürülemeyeceği bir noktaya kişinin gelmesine sebep olabilir. Başka ilaçlarla kolaylıkla etkileşime giren kas gevşeticiler vücudun dengesini bozabilecek çeşitli yaralanmalara da yol açabilir. Sporcular için kas gevşeticilerin zararlarından söz edildiğinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise bağımlılık durumudur. Her ağrı ile karşılaşmasında bu ilaçları kullanan kişilerin ilerleyen zamanlarda bağımlılığın ötesine geçen kas rahatsızlıklarıyla karşılaşması da söz konusu olabilecektir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kas Gevşeticilerin Etkileri Nelerdir ? için yorumda bulun

    Kas Gevşeticilerin Etkileri Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kas Gevşeticilerin Etkileri Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.