Vücut Geliştirme

Kas Güçlendirici Besin Takviyeleri Nelerdir ?

20.09.2019
822
Kas Güçlendirici Besin Takviyeleri Nelerdir ?

Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, egzersiz rutininizden en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak istersiniz. Düzenli olarak egzersiz yapmanın en önemli faydalarından biri, gücü arttırmak ve kas kazanmaktır. Sağlıklı aralıkta bir kas oranına sahip olmak, hem egzersiz sırasında hem de gündelik hayatınızda elinizden gelenin en iyisini yapmanızı sağlar.

Kas kazancını en üst seviyeye çıkarmak için; yaktığınızdan daha fazla kalori tüketmeniz, önerilenden daha fazla protein tüketmeniz ve kas gruplarınız için zorlayıcı bir egzersiz programı uygulamanız gerekir.  Herhangi bir besin takviyesi almadan bu üç kriteri yerine getirmeniz mümkün olsa da, bazı besin takviyeleri hedefinize ulaşmanızı kolaylaştırabilir.

Piyasada önerilen ve sosyal medyada çokça reklamı yapılan takviyelerin büyük bir bölümü şişirilmiş bir balon gibidir ve çoğu işe yaramaz. Besin takviyeleri, genellikle kısa vadede büyük oranda kas kazanımı vaat eder. Ancak, bunlar gerçekçi olmayan vaatlerdir ve kişiyi, hedefe ulaşamadığını düşündürüp motivasyon kaybına neden olabilir. Bu nedenle, çoğu besin takviyesi para israfı anlamına gelir ve gerçekten de hangi takviyelerin tercih edilmesi gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Aşağıda; dayanıklılık arttırma, egzersiz programından maksimum verim alma ve kas güçlendirme yolunda yararlanabileceğiniz en iyi besin takviyesi önerilerini bulabilirsiniz:

Protein Takviyesi

Amino asitler, çeşitli protein yapıları oluşturmak için birleşir. Bunlar hücreleri destekleyerek vücutta çeşitli işlevlerin yerine getirilmesini sağlar. Proteinler, kas gelişimini sağlamak için önemlidir. Yapacağınız direnç egzersizleri, kaslara zarar verir ve vücut da, bu hasarı gidermek için proteinlerdeki amino asitlerden yararlanır.

Araştırmalar, protein takviyelerinin kas güçlendirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Protein miktarını, beslenme programınıza daha fazla protein içeren gıdaları ekleyerek de arttırabilirsiniz. Bu mümkün değilse, protein tozu da dahil olmak üzere çeşitli protein takviyelerinden yararlanabilirsiniz.

Kreatin Takviyesi

Kreatin, en çok tavsiye edilen besin takviyelerinden biridir. Et, yüksek miktarda kreatin içerse de, yeterli alımı için günde ortalama 1-1.2 kilo et tüketmeniz gerekir. Her gün 5 gram kreatin içeren bir besin takviyesi almak ise çok daha pratik ve ekonomiktir.

Kreatin kullanan bazı kişiler, bu takviye ile birlikte kilo aldığını belirtir ancak bu, genellikle kas kazancının tartıya yansımasıdır. Yine bazı kişiler, kreatin almaya başladıktan sonra herhangi bir değişim görmediğini de belirtmektedir. Ancak çoğunluk, kreatin takviyesi ile kaslarını güçlendirebildiğini belirtmektedir.

HMB Takviyesi

HMB, amino asitler vücutta lösin işlediğinde üretilen bir moleküldür. Bu molekül, proteinlerin beslenmedeki etkilerinden bazılarından sorumludur. Yapılan araştırmalar, günde 3 ile 6 gram aralığında HBM almanın, vücudun yağ oranını azalttığını göstermektedir. Bununla birlikte, benzer dozların kas kütlesini arttırabileceğini gösteren çalışmalar da mevcuttur.

Glutamin ve L-Karnitin

L-karnitin ve glutemin, genç ve orta yaşta egzersiz yapan bireylerde kas kütlesini arttırmada etkili değildir. Ancak yapılan bazı araştırmalar, yaşlılarda kas kütlesinin arttırılması için faydalı olabileceğini göstermektedir.

L-karnitin, egzersiz sırasında enerjiyi arttırmaya yardımcı olabilir. Glutamin ise, yoğun olarak yapılan egzersizler sırasında vücuttaki asit ve baz dengesini düzenleyebilir. Bu nedenle, kalori eksiği bulunan ve yoğun egzersiz yapan bireylerde, glutemin takviyesi faydalı olabilir.

Kafein Takviyesi

Sabah severek içtiğiniz kahve, dünya üzerindeki en yaygın uyarıcılardan biridir. Dayanıklılık egzersizleri ve yüksek yoğunluklu aktiviteler söz konusu olduğunda da, kafeinin olumlu etkileri bulunmaktadır. Bunu, özellikle yorgunluk oranlarını azaltmasını ve daha az efor olarak algılamasını sağlaması ile gerçekleştirmektedir. Uzmanların önerdiği kafein dozu; antrenmandan 30-60 dakika önce 150-300 mg şeklindedir.

Balık Yağı

Vücut için sayısız yarara sahip olan balık yağı, vücut geliştirenler ve sporcular tarafından sıkça kullanılan bir besin takviyesidir. İltihaplanma karşıtı ve antioksidan özellikleri bulunan balık yağı, egzersiz sonrasında kasların iyileşme süresini kısaltarak daha kısa sürede kas güçlenmesini sağlayabilir. Ayrıca, egzersiz sonrası kas ağrılarının azalmasına yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Son olarak, balık yağı takviyelerinin içerdiği omega-3 oranları ile kas kütlesinde daha büyük kazanımlar sağlanabilir.

Doğal Kas Güçlendirici Takviyeler

Nar, turp ve pancar gibi nitrat yönünden zengin gıdalar, vücutta kan akışını arttırarak egzersiz sırasında performans ve güçte artış sağlar. Yapılan bazı araştırmalar, içerisine nar özü ya da pancar kökü suyu gibi bileşenler olan takviyelerin, performans artışını sağladığını göstermiştir. Ancak bu noktada, bu faydaların tek başına bu besinlerden mi yoksa diğer bileşenler ile bir araya gelerek mi sağladığını belirlemek de zordur.

 

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.