Vücut Geliştirme

Kas Hafızası Nedir ?

Kas Hafızası Nedir ?

Kas Hafızası Nedir?

Düzenli olarak spor yapan kişilerin bilmesi gereken en önemli konuların başında kas hafızası gelmektedir. Özellikle spor antrenmanlarından alınan verimin sürekli olması adına bu kavramdan haberdar olmak büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kas hafızasından bahsedildiği anda birbirine yakın iki durumdan söz edilir. Bunlardan ilki kasların belirli hareketleri tekrar etmesi sonucunda oluşan hafızasının aynı hareketler tekrar yapılmak istendiğinde aktif hale gelmesidir. Böylece sürekli olarak gelişim gösteren spor antrenmanlarında yapılan hareketler sık sık tekrar edildiği takdirde daha sonraki antrenmanlarda aynı hareketlerin yapılması daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Bu durum sporcunun aynı hareket üzerinde daha fazla tekrar sayısına en rahat şekilde ulaşmasını sağlar. Kas hafızası dendiğinde kast edilen ikinci konu ise bu durumdan çok daha önemlidir.

Kas Kayıplarından Sonra Eski Hale Geri Dönme

Spor yapmak uzun süreli olarak devamlılık isteyen bir eylemdir. Bu süreç boyunca genel olarak ulaşılmak istenen hedef kasların daha da gelişerek hacim kazanmasını sağlamaktır. Ancak, devamlılık arz eden spor yapmaya kısa veya uzun süreli olmak üzere ara verildiği takdirde vücudun hızla formunu kaybetmesi, yağlanması, kas kütlesinden kayıp yaşaması mümkün olabiliyor. İşte bu aşamada kas hafızası devreye girerse, kişilerin bu tür olumsuz durumlarla karşılaşsalar dahi tekrar spor yapmaya başladıklarında en kısa süre içerisinde toparlanmaları mümkün oluyor. Özellikle erkekler için askerlik sürecinde ya da belirli bir dönem yoğun çalışma hayatı sebebi ile spor yapmaya ara verme veya antrenmanları erteleme gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Yapılan sporun vücudun ihtiyaç duyduğu şiddette yapılmamasından kaynaklanabileceği gibi yetersiz beslenmeden de kaynaklanabilen kas kayıplarının yaşanması pek çok sporcunun, daha önce vermiş olduğu emeklerinin boşa gittiğine dair bir fikre kapılmalarına sebep olabiliyor. Bunun en temel sebebi ise atrofi adı verilen kas küçülmesinin eskisinden daha zor bir şekilde toparlanabileceğine ilişkin önyargı oluyor. Oysa kas hafızası adı verilen durum sayesinde bu tür durumlardan sonra rahatlıkla toparlanabilmek mümkün olmaktadır. Sporcular, ne kadar kayıp yaşarlarsa yaşasınlar daha önce yapmış oldukları spor antrenmanlarının karşılığını almada başarılı olmaktadırlar.

Kas Hafızası Nasıl İşler?

Kas hafızası tam olarak vücudun kimyasına dair değişmeler üzerinde etkili olan bir konu olması sebebiyle tamamen bilimsel bir olaydır. Kas hücrelerine bağlı olarak ortaya çıkan kas hafızası şu şekilde işler.

Kasların gelişiminde etkili olan kas hücreleri vücudun diğer hücrelerinden farklı olarak çok çekirdeklidirler. Kasların gelişimi için yapılan tüm ağırlık çalışmaları kas hücrelerinin içinde bulunan çekirdek sayılarının artmasında etkili olmaktadır. Örneğin, spora başlamadan önce herhangi bir kas hücresinde 3 birim çekirdek bulunuyorken spor antrenmanları sonrasında bu rakam giderek artmakta ve mesela 8 çekirdekli bir kas hücresi elde edilmektedir. Artan oranda bir kas gelişiminin gerçekleşmesi adına bu hücrelerin sayısının artışı önemli olmaktadır. Çünkü artan her çekirdek miktarı daha fazla protein sentezleneceğine işaret etmekte ve böylece kas gelişimine daha fazla etkilemektedir. Spora ara verildiği zaman kas hücresi atrofiye maruz kalarak küçülse bile çekirdek sayıları sabit kalmaktadır. Aradan sonra tekrar spor antrenmanına başlandığında ise bu çekirdeklerin de miktarının etkisi ile protein sentezinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine bağlı olarak çok daha kısa bir süre içinde toparlanabilmek mümkün olmaktadır. İşte bu durum kas hafızası olarak adlandırılmaktadır. Bu sebeple düzenli olarak spora devam eden kişiler ara vermek zorunda kaldıkları dönemde tereddüt etmeden ara verebilirler. Çünkü daha sonra tekrar kas kütlelerini artırmak istediklerinde kas hücrelerindeki çekirdekler protein sentezi için hazırda bekleyeceklerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.