Vücut Geliştirme

Kas İltihabı Nedir ?

Kas İltihabı Nedir ?

Kas İltihabı

Spor yapan kişiler arasında ve genel adı ile kas romatizması olarak bilinse de tıpta kas iltihabı olarak adlandırılan durum kaslarda görülen iltihaplar sonucunda yaşanan sertleşmeler için kullanılmaktadır. Kişiden kişiye oluşumu farklılık gösteren bu iltihaplar daha çok sırt, omuz, bel, diz ve boyun bölgelerinde görülmektedir. Vücudun toplamda on sekiz noktası içinden on bir noktasında görülmesi ile oldukça sık karşılaşılabilecek olan bu durumlar kendilerini romatizmal sorunlarla birlikte göstermektedir.

Kas İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

Genellikle ağır antrenmanlar şeklinde düzenli olarak spor yapan kişilerin karşılaştığı problemlerden olan kas iltihabı her sporcu tarafından detaylıca bilinmelidir. Çünkü spor sırasında belirtileri ile karşılaşıldığı takdirde kasların üzerindeki yükü geri çekmek ve bir süre dinlenmeye geçmek sağlıklı bir gelişim için zorunlu olmaktadır.

Spor yapan kişiler kas iltihapları ile karşılaştıkları takdirde romatizmada görülen bazı belirtileri vücutlarının çeşitli bölgelerinde ve kas iltihaplanmasının yaşandığı bölgelerde görebilmektedirler. Bunlar arasında iltihaplı bölgenin sızlaması, şiddetli bir ağrıya yol açması, sık sık uyuşması ve yanma hissinin acı verecek noktaya gelmesi bulunmaktadır. Bunlara ek olarak doğrudan kas üzerinde etkilerini göstermeyen aşırı yorgunluk ve uyku bozukluklarının ortaya çıkması gibi sebepler de kas iltihabıyla karşılaşıldığını haber veren belirtilerden oluyor.

Kas İltihabı Neden Olur?

Olumsuz etkileri özellikle spor yapan kişileri belirli bir süre performanstan düşürdüğü için asla karşılaşılmak istenmeyen durumlardan olan kas iltihabı için çeşitli sebeplerle sorunun oluşması söz konusu olabilmektedir. Çoğu zaman genetik sebeplerle ortaya çıkıyor olsa da bağışıklık sisteminin kendi içinde yaşadığı bozulmalar sonrasında kasların kendi dokularına ve vücut organlarına zarar vermesi şeklinde meydana gelen kas iltihapları için bozulmalar ilk olarak çizgili kaslarda kendini gösterir. Çevresel etkenlerin kişilerin genetiğinde bulunan bazı temel rahatsızlıklarla birleşmesinin sonucunda kas iltihabının kolaylıkla görülmesi söz konusu olabiliyor.

Kas İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle sporcuların tüm belirtileri kendilerinde görüyor olmasına rağmen kas iltihabını kesin olarak tespit ettirmek adına mutlaka doktora gitmeleri gerekmektedir. Teşhis konulduktan sonra kasların tedavisine yönelik olarak çeşitli çalışmaların yapılması mümkün oluyor. Bu aşamada kişiler;

  • Kaslarını rahat ve gevşek tutma adına sıcak su uygulamalarını
  • Küçük çaplı anestezi uygulamalarını
  • Uyku bozukluklarının tedavi edilmesi için uyku ilaçlarının alımını
  • Kasların gevşemesine yardımcı olacak fizik tedavi uygulamaları ve masajların yaptırılmasını
  • Kas iltihabı kendini baş ağrısı ya da depresyon ile birlikte gösteriyorsa antidepresan ilaçlarının kullanılmasının gerçekleştirilmesi ile etkili sonuçlar alabilirler.

Bunlara ek olarak kişilerin mutlaka doktor tarafından önerilmiş ve verilmiş olan romatizmal iltihaplanmalarda etkisi yüksek ilaçları da kullanması da gerekmektedir. Zaman zaman kas iltihabı ile ortaya çıkan ağrıların dayanılmayacak derecede şiddetli seviyelere ulaşması söz konusu olursa bu durumda kaslardaki ağrının dindirilmesi adına uyuşturucu iğnelerin kullanılmasına da başvurulabilir. Genellikle uzun süreli bir tedavi döneminin sonunda kişiler şikayetlerinden kurtulabiliyorlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.