Kas kaybetmeden yağ yakmak mümkün mü ?


kas kaybı olmadan yağ yakmak mümkün mü

Neredeyse bütün vücut geliştirmecilerin yağ yakma dönemlerinde merak ettikleri en büyük soruların başında kas kaybetmeden yağ yakmak mümkün mü? sorusu gelmektedir.Öncelikle belirtelim böyle birşey zor olsada düzenli bir beslenme programı ve dikkat edilecek bazı önemli noktaları uygularsanız mümkün.Bu beslenme programını uygularken aşağıda maddeler halinde vereceğimiz ipuçlarına dikkat etmeniz gerektiğini ve bu maddeler çerçevesinde beslenme programınızı oluşturmanız gerektiğini belirtmeliyim.

Kas kaybetmeden nasıl yağ yakılır?

-Bu konu hakkında daha önce yazılan yazılarda günlük kalori miktarını düşürmeniz önerilir.Fakat sizin yapmanız gereken haftalık kalori hesabıdır.

-Yağ yakılması,alınan karbonhidrat ve yağların normal miktarından daha az tüketilmesi sayesinde gerçekleşir.

-Ekmek,pilav,makarna gibi yüksek karbonhidratları yağ yakımı yaparken fazla tüketmeyin.Bunların yerine tahılları tüketebilirsiniz.Günlük karbonhidrat tüketimini 100 gramdan aşağı düşürmeyin.Ama 250-300 gibi seviyelere de çıkartmayın.100-125 gram arası idealdir.

-Kas kaybı yaşamamak için gün içerisinde her öğünde protein içerikli besinler tüketmeye özen gösterin.Protein tüketiminiz gün içerisinde kilo başına minumum 1.5 gram olsun örnek vermek gerekirse,70 kg bir birey gün içerisinde minimum 105 gram protein tüketmelidir.

-Hiç yağ tüketmemem gerekli gibi bir düşünce son derece yanlıştır.Zeytinyağı,et ve çiğ bademde bulunan doğal yağları tüketebilirsiniz.

-Şeker,tuz ve undan kesinlikle uzak durun.

-Kaslar dinlenerek büyür ve gelişir.Kas kaybetmemek istiyorsanız kaslarınızın dinlenmesine ve uykunuza dikkat etmelisiniz.

-Hayatınızdan stresi çıkartın.Stres vücutta kilo alımını tetikler ve bazı zamanlarda da kas kaybı sağlayabilir.

-Kandaki vücut seviyesinin düşük olduğu zamanlarda yağ yakımı daha kolaylaşır.Bu yüzden antrenmandan önce meyve, yulaf ve tam tahıl ekmeği gibi sindirimi yavaş besinler tüketilmelidir.Bu karbonhidratların maksimum miktarı 20 gram olmalıdır.

-Beslenme programlarınıza balıkları mutlaka dahil edin.Çoğu balık yağ içermemektedir.Yağ içeren balıklarda bile vücudunuza almanız gereken omega 3 gibi yağlar bulunduğundan son derece faydalıdır.

-Yatmadan önce kesinlikle karbonhidrat tüketmeyin.Yatmadan önce tüketmeniz gereken şey kazein protein olmalıdır.Bunuda en iyi şekilde süt veya peynirden alabilirsiniz.

-Günlük 3 öğün alışkanlığınızı bırakın.Gün içerisinde 5-6 öğün yemek yiyin.Sık sık yemek size kilo verdirecektir.

-Unutmayın kalori alımınızı aşırı azaltırsanız kas kütlelerini kaybedersiniz.Bu durumda sizin metabolizma hızınızı yavaşlatarak yağ yakmanızı güçleştirir.

kas kaybetmeden yağ yakmakBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ertan dedi ki:

    Selamlar hocam ben masa başı iş yapan 32 yaşında bir adamım motivasyonum oldukça yüksek haftanın 4 ya da 5 günü ciddi bir şekilde ağırlık ant. ve uzerine kardiyo yapıyorum. Kilo verebiliyorum ama açıkcası tartıyla pek ilgilenmiyorum. en son ölçümümde 1,5 kilo yağ 1.5 kilo kas kaybetmişim kas kaybetmek benim moralimi dibe vurdurdu. günde ancak 3 öğün yemek yiyebiliyorum. sabahları 2 yumurta peynir,zeytin, salatalık domates. öğlen yemeğinde evden getirmiş olduğum fırında tavuk ya da biftek ya da başka protein kaynağının yanında bol zeytin yağlı salata yiyorum. saat öğlen 1 gibi yemek yiyorum yada 2 gibi eve saat 5 de varıyorum ve 1 saat uyuyup saat 6 ya da 7 gibi 5 gr BCAA alıp spora gidiyorum sporum yaklaşık 1,5 saat sürüyor ya da tam 1,5 saat. hemen sporun arkasından 5gr daha bcaa alıyorum. spordan sonra duş almamı giyinmemi hazırlanmamı da sayarak yaklaşık 40 dakika sonra evde oluyorum ve yine herhangi bir protein kaynağı,salata,yoğurt ya da baklagil tüketiyorum. bazen bir dilim çikolata mumkunse bitter olanından. kısaca ortalama 120-130 gr protein 100 ya da daha az karbonhidrat ve sağlıklı yağlar alıyorum zeytin yağı ya da tereyağ ya da et de olan yağlardan. neyi yanlış yapıyorum da kas kaybediyorum 1 ayda 1,5 kilo yağ ve 1,5 kilo kas kaybetmişim. Beni biraz bilgilendirir misiniz hocam gerçekten çok uğraş veriyorum çünkü.

  2. zafer dedi ki:

    uzman değilim, boy – kilonu da bilmiyorum ama kendi fikrimi söyleyeyim; karbonhidratı az alıyorsun sanırım. 100 ya da daha az karbonhidrat demişsin. Hem ağır çalışma hem kardiyo’ya 100 gr karb. az gelir. Haliyle hem kastan hem yağdan gitmişsin. Bu konuyu araştır bence.