Kas Yapan Yiyecekler


Çağımızın estetik algısının büyük etkileri, sağlıklı bir yaşam arzusunun hemen hemen herkeste sıklıkla görülmesinin ardından pek çok kişi yağ kütlelerini vücutlarından uzaklaştırarak kaslı bir vücut yapısına sahip olmayı istiyorlar. Ancak kişilerin bu hedefine ulaşması sık ve aşırı miktarlarda pek çok kişi tarafından tüketilen sağlığa zararlı gıdaların tüketimi ile oldukça zor olacaktır. Bu sebeple kas yapmaya yardımcı olan ve kas gelişimlerinin hızına doğrudan etki eden besinler kas yapan yiyecekler olarak adlandırılarak özellikle vücut geliştiren kişilerin daha bilinçli bir besin tüketimi gerçekleştirmesinin yolunu açıyor.

Temel olarak kas geliştirmek için kişilerin yağ ve karbonhidrat bakımından yüksek değerlere sahip olan besinlerin tüketiminde mutlaka dengeli bir besin tüketimi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Çünkü bu besin ögelerinin yeterli miktarlarda alınması enerji elde edilmesi adına önemli olurken aşırı alınması sonucunda kas yapılmasının önündeki en büyük engel olan yağ fazlalıklarının vücutta kendini göstermesi ile karşılaşmak mümkün olabilecektir.

Kas Yapan Yiyecekler Listesi

Spor yapan kişiler başta olmak üzere kaslarının gelişmesini isteyen kişiler beslenme programları hazırlarken daha çok kas yapan yiyecekler üzerine yoğunlaşarak kendilerine bir program çıkarıyorlar. Antrenmanları sırasında harcamış oldukları emeğin karşılığını almak isteyenler için beslenme programının kas yapan yiyeceklerce zenginleştirilmiş bir program olmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Öncelikle kas yapımında en etkili besin ögesi olan proteinlerin alımına kesinlikle önem verilmesi gerekiyor. Protein tüketimini yeterli seviyelerde yapmayan bir kişinin kas gelişiminde de başarılı olması söz konusu olmayacaktır. Ancak protein tüketimi yeterli seviyede yapılıyor olsa dahi bu beslenmenin diğer besin ögeleri ile desteklenmemesi durumu söz konusu ise bu durumda da istenilen gelişmeyi elde etmek mümkün değildir. Bu sebeple kas yapan yiyecekler denildiği zaman vitamin, karbonhidrat, mineral bakımından zengin yiyeceklerin de bu gruba dahil edilmesi gerekmektedir.

Kas gelişimleri sürecinde kişilerin en fazla tercih ettiği gıdaların başında yumurta gelmektedir. Günün en önemli öğünü sayılan kahvaltıda rahatlıkla tüketilmesi sebebiyle en rahat tercih edilebilecek olan gıdalardan olan yumurta zengin bir protein kaynağı olması ile kas gelişimine doğrudan etki eder. Ayrıca yumurta içeriğinde bulunan vitaminler ve kolestrol ile de vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanmasında önemli bir rol oynar.

Spor yapan kişilerin kas gelişimlerini yaptıkları dönemde kas yapan yiyecekler arasında asla öğünlerinden eksik etmemesi gereken bir diğer temel besin de et grubu ürünler olmaktadır. Bunlar arasında balık, tavuk eti, kırmızı et gibi çeşitler bulunur. Balık oldukça zengin protein değerlerinin yanı sıra aynı zamanda içerdiği Omega yağ asitleri sayesinde sağlıklı bir bünyenin elde edilmesinde de önemli bir rol oynar. Çok rahat tüketilebilen tavuk eti de kişilerin sıklıkla tercih ettiği besinlerden oluyor. Tüm bu besinlere ek olarak dengeli bir beslenme sağlama adına mutlaka sebze ve meyvelerdeki kas yapan yiyeceklerin de tüketimi gerçekleştirilmelidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kas Yapan Yiyecekler için yorumda bulun

    Kas Yapan Yiyecekler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kas Yapan Yiyecekler için ilk yorumu yapabilirsin.