Vücut Geliştirme

Kas Yapmadan Kuvvet Kazanmak

Kas Yapmadan Kuvvet Kazanmak

Spora başlayan ve sporcu olan kişilerin ana hedefleri vardır. Bunlardan birisi kuvvet kazanmak diğeri de hızlı olmak. Hız ve kuvvet kavramlarının çarpım sonucunda da güç kavramı ortaya çıkıyor. Kas yapmadan kuvvet kazanmak ise hız gerektiren birçok sporda avantaj kazandırır. Çünkü fazla sayıda kas kütlesi dezavantaj getirerek hızı azaltır. Güreş, basketbol, bisiklet gibi sporlarda kas kütlesi yapmadan güç kazanmak avantaj sağlar.

Kuvvetli olmak terimi kullanıldığı zaman insanların akıllarına hemen dev yapıda iri yarı adamlar geliyor ve kötü bir şey akıllarında canlanıyor. İnsanlar yanlış bilgilendikleri için çok kaslı olan insanları aşırı kuvvetli sanıyorlar. Ancak bu durum düşündüğünüz gibi değil. Vücudunuzda bulunan kas kütlesini arttırmadan, doğru çalışmaları yaparak hem kas kütlenizi arttırabilirsiniz hem de kuvvet kazanabilirsiniz. Kuvveti arttırmak için iki yöntem bulunuyor bunlardan ilki kas yapısını büyüterek kuvvet kazanmak ikincisi ise kasların kullanımına yarayan sinir sistemini mükemmel hale getirerek kuvvet kazanmak. Ancak bizim hedefimiz kas kütlesini arttıramadan kuvvet kazanmak olduğu için sinir sistemini mükemmelleştirmenin yollarını arayacağız.

Kuvvet Kazanmak İçin Öneriler

Tüm kasların fiberi bir nöron tarafından kontrol edilmektedir. Her bir nöron ise bir ya da birden fazla sayıda fiberi kontrol ediyor. Kas bir direnişle karşı karşıya olduğu zaman ve kasılması gerektiği anda beyin belli nöronlara emir vererek, o nöronlara bağlı olan fiberlerin çalışmasını sağlar. Ancak bu anda her ünite çalışmaz ve kaslarınızı tam kapasite ile kullanamazsınız.

Sinir sistemini kuvvetlendirerek, kuvvet kazanmak isteyenler için olası bir kasılma anında daha fazla motor ünitenin kullanılarak daha çok kuvvet üretilmesi prensibidir. Bu sayede kaslarınızı kullanmayı öğreneceksiniz ve kas kütlelerinizi arttıramadan istediğiniz kuvvete sahip olabileceksiniz.

Sinir adaptasyonu antrenmanı için 1RM’nin %85’i kadar ya da daha yükseği bir miktarda ağırlık seçerek tekrar miktarında 5’i geçmemelisiniz. Ağırlığı yükseltip, tekrarları azaltmaya başladığınız zaman sinir adaptasyonu gelişmeye başlıyor ve                 sarcomere hipertrofiyi çok az sağlıyor.

Set arası dinlenme süresini kesinlikle ideal miktarda tutmalısınız. 2 set arasında eğer çok az dinlenirseniz diğer sette yorulacaksınız ve tam olarak verim alamayacaksınız. Bu sebepten dolayı set aralarında en az 1 dakika dinlenmelisiniz. Her sette yaptığınız tekrar 5’i geçmemeli. Tekrar sayısını yükseltmeye başladığınız zaman kas lifleri mikro tramvaya uğrayacaktır.

Kas kasılmasını en üst noktaya çıkarabilmek için her zaman yüksek ağırlığı tercih ederek çalışmalısınız. Kaldırabildiğinizden %85 daha fazla ağrılıkları tercih ederek çalışın.Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.