Vücut Geliştirme

Kaslarım Neden Gelişmiyor ?

Kaslarım Neden Gelişmiyor ?

Özellikle yaz aylarının yaklaşması ile birlikte birçok kişinin içinde depreşen fit olma hayali daha da su yüzüne çıkar ve binlerce kişi birkaç aylık bir süre içerisinde hayallerine kavuşabileceği inancı ile spor salonları doldurmaya başlar; sonuçsa genelde hüsran. Bu yüzden bir çok kişi kaslarının gelişememesinden şikayet ederek daha yolun başında bu işten vazgeçer.

Kasların büyümemesinin nedenleri için tek bir şey söylemek mümkün değil. Biz de bu yüzden bu nedenleri beslenme, antrenman ve yaşam standartları olarak üç başlık altında inceleyelim istedik. Siz de bu sorundan muzdaripseniz yazımızda sorununuzun muhtemel sorunuzun cevabını bulacaksınız.

Beslenme

Az protein alıyor olabilirsiniz

Standart bir hayatı olan insanlar için ihtiyaç duyulan protein miktarı kilogram başına 0,9 gr-1,2 gr arasındadır. Sizin kas inşa edip onarım sağlayabilmeniz için bu miktarı minimum 1.5-2 grama çıkarmanız gerekecektir. Ayrıca günlük protein ihtiyacınızı da öğünlere bölmek oldukça yararlı olacaktır.

Öğünler yanlıştır

Günlük almanız gerekenler toplamda doğru değerleri verebilir ancak gün içinde alış şekliniz yanlıştır. Örneğin antrenmandan önce yeterince karbonhidrat almayıp antrenmanlarda güçsüz kalıyor olabilirsiniz, ya da antrenman sonrası hızlı emilebilen proteinlerden almadığınız için kaslardaki yıkım fazla oluyor olabilir.

İhtiyacınız olan kaloriyi almıyorsunuzdur

Özellikle yeni başlayan bir çok kişi için yağlar büyük bir sorundur ve bu yüzden de yağ yakmak için çok düşük kalorili diyetler uygulamak isteyebilirler. Mantık doğrudur ama bu yağlarla beraber büyük oranda kas da kaybedeceğiniz anlamına gelecektir. Bu yüzden yağ yakmak da isteseniz günlük kalori ihtiyacınızın ortalama %15’i kadar daha az bir kalori alarak dengeli biçimde yağ yakmak daha kolay olacaktır. Bu oran arttıkça kaslardaki yıkım artacağı gibi ağır idmanları da çıkarmak zorlaşacaktır.

yorgunluk

Antrenman

Çok fazla mı çalışıyorsunuz?

Özellikle kas kütlesi kazanmak istiyorsanız bunun yolu saatlerce çalışmaktan geçmiyor bilginiz olsun. Günlük 1.5 saati aşan, ortalama 250 tekrarı geçen antrenmanlar büyük ihtimalle beraberinde kas yıkımını da getirecektir.

Ağırlıklara dikkat

Çalıştığınız ağırlıklar yeterli olmayabilir. Eğer son tekrarları bile rahatlıkla yapıyorsanız, ya da uzun bir süredir ağırlık artıramıyorsanız kaslarınızın ağırlıklara verdiği tepkiyi azaltmış olabilirsiniz.

Kaslara zaman tanımıyor olabilirsiniz

Kaslarımızı büyümeleri için çalıştırdık, şimdi onlara kendilerini onarmaları için biraz zaman tanımamız gerek. İkinci kez aynı bölgeyi çalıştırmak için araya en az 48 saatlik bir süre koymamak da sizin için kas inşası yerine yıkımın habercisi olabilir.

Çok fazla kardiyo yapıyor olabilirsiniz

Yağlarınızı yakmak için kardiyoyu biraz fazla yapıyor olabilirsiniz. Kardiyo yapmak, yağlarınızı yakmak için tercih edebileceğiniz bir yöntem ama kas yıkımını da tetiklediğini de unutmayın. Ayrıca sıkı bir ağırlık çalışması ile kardiyodan aldığınız verimi alamayacağınızı düşünüyorsanız çok yanlış düşünüyorsunuz.

Yaşam Standartları

Uykunuzu Alabiliyor musunuz?

Yeterli uykuyu uyuyamıyorsanız emeklerinizin bir çoğunun boşa gittiğini söylememiz gerek. Vücudun kendini yenilemesi ve bir sonraki idman için dinlenebilmeniz ancak uyku ile mümkün. Unutmayın büyüme hormonunun maksimum salgılandığı zaman uyku zamanı.

Sigara kullanıyor musunuz?

Sigaranın sağlık için zararlarından tekrar bahsetmeye gerek yok. Biz sadece size sigaranın büyüme hormonunun salgılanmasını azalttığını hatırlatacağız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.