Kasların Dinlenme Süreleri


Özellikle vücut geliştirmeye yeni başlayan kişilerin merak ettiği sorulardan biri kasların dinlenme süreleri oluyor. Sıkı ve yoğun bir antrenman sonrasında iyi şekilde beslenmek ve doğru bir şekilde dinlenmek oldukça önem içeriyor. Vücut geliştirme sporuna yeni başlayanların yaptığı ilk hatalardan biri ise hemen hemen her gün antrenmana gitmeleri ve kaslarını yeterli bir şekilde dinlendirmemeleri oluyor.

Aslında kaslarınızın dinlenirken geliştiğini biliyor muydunuz ? Yeterince dinlenmek kaslarınızın gelişmesinde oldukça önemli bir faktör olarak karşımıza çıktığından iyi bir kas gelişimi yaşamak adına yeterli şekilde dinlenmemiz gerekiyor.

Antrenman sonrasında kasların dinlenme süresi bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak size dinmene süresi ile ilgili bir oran verecek olursak normal yoğunluklu bir ağırlık antrenmanlarında 1-3 gün arasında, büyük kas gruplarının çalıştırıldığı yoğun bir antrenmanda ise 2-4 gün arasında olabilir. Belirttiğimiz gibi burada verilen rakamlar bir çok faktöre göre değişiklik gösterebileceğinden bu konuda vücudunuzu dinlemenizi de öneririm.

Vücut geliştirmeyi profesyonel olarak yapan bir çok sporcu bir bölgeyi çalıştıktan sonra o bölgeyi ortalama olarak 1 hafta dinlendirirler. Ancak vücut geliştirmede daha başlangıç aşamasında olan kişilerin aynı bölgeleri birkaç gün dinlendirmeleri yeterli olacaktır. Ayrıca unutmadan söyleyelim ağırlık antrenmanlarına başlamadan önce esneme hareketlerini yapmanız sakatlanma riskini düşürmekle beraber daha iyi bir performans alabilmenize yardımcı olacaktır.

 

SONUÇ OLARAK;

Bu yazımızda kasların dinlenmeleriyle ilgili bir konuyu ele almış olsak da, verimli bir kas gelişimi yaşamanız adına beslenmede önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Yoğun bir antrenmandan sonra iyi bir şekilde beslenmek ve yeterli şekilde uykunuzu almak oldukça önemli.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kasların Dinlenme Süreleri için yorumda bulun

    Kasların Dinlenme Süreleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kasların Dinlenme Süreleri için ilk yorumu yapabilirsin.