Kilo Almak İçin Ne Yapılır ?


Kilo Almak İsteyenler Ne Yapmalı?

Obezite ve fazla yağ problemi ile baş etmek zorunda kalan kişilerin seslerinin daha çok duyulduğu günümüzde aşırı zayıflık ve direnç düşüklüğü gibi sorunlarla karşılaşan kişilerin sayısı hiç de az değildir. Düzensiz beslenme, yeme bozukluklarına sahip olma gibi sorunlarla ortaya çıkan zayıflık zaman içinde kişilerin çabuk hasta olmaları, dış çevreye karşı dirençlerinin düşük olması ve iyileşme sürelerinin uzaması gibi etkilerle kendini gösterdiği için bir sorun olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için kişiler sağlıklı şekilde kilo alabilecekleri yolları bulmaya çalışıyorlar.

Zayıf kişiler vücut dirençlerinin artmasını isterken kilo almak istediklerinde bunu sağlıklı bir biçimde yapmalıdırlar. Bu noktada kişilerin kilo almaya yönelik yüksek kalorili besinleri tüketmek yerine protein, yağ ve karbonhidrat tüketimlerinde planlı bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Zayıf olduğu halleri ile vücut ısılarının denetiminde zorluk yaşamak, kalp yetmezliği ve kanserden ölüm riskinin artması gibi kronik sayılabilecek sorunları ortaya çıkabilecek kişiler sağlıksız şekilde aşırı beslenmeleri sonucunda da pek çok sorunla karşılaşabilirler. Profesyonel bir şekilde zayıflık sorununun üzerine gitmek için öncelikle kişiye özel olarak bu sorunun ortaya çıkmasındaki temel sebep araştırılmalıdır. Sebep kişinin spor hayatının aktif olmaması, beslenme problemleri yaşaması ya da vücudundaki çeşitli sorunlardan kaynaklanabilmektedir.

Kilo Alımında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kilo almak isteyen kişilerin ilk dikkat etmesi gereken nokta beslenmelerini düzenlemeleridir. Pek çok zayıflık sorunu ile karşılaşan kişi çok yemesine rağmen kilo alamadığını söylese de bu kişilerin büyük bir çoğunluğu için yedikleri yiyeceklerin kilo almaya yönelik hedefte yeterli olmadığını belirtmek gerekir. Daha çok yeme fikrinden vazgeçilerek günlük enerji miktarını karşılamaya yönelik gıdaların tüketilmesine ağırlık vermek gerekmektedir. Bunlar arasında omega 3 içeriği ile ön plana çıkan balıklar, protein bakımından son derece kaliteli etler, kuru baklagiller, kuruyemişler ilk sırada tüketilmesi gereken gıdalardandır. Bunlara ek olarak karbonhidrat ihtiyacının karşılanması noktasında da mutlaka meyvelere, sebzelere ve tam tahıllı ürünlere ağırlık verilen bir beslenme biçiminin uygulanması gerekmektedir. Bu sayede hacim kazanma beslenmeye bağlı sorunların ortaya çıktığı durumlarda büyük ölçüde kişinin istediği vücuda sahip olmasını sağlayacaktır.

Kilo Almak için Düzenli Spor Yapılmalı!

En az beslenmeye verilen önem kadar kilo almaya çalışan kişilerin vücut geliştirme başta olmak üzere kas gelişimine yardımcı olan farklı sporlarla ilgilenmesi de gerekmektedir. Düzenli olarak spor yapmak yağ kütlelerinin azalmasını sağlayıp kas kütlelerini artırırken zayıflık problemi çeken kişilerin yaşadığı en büyük sorun olan direnci düşük vücutlardan kurtulma yoluna bir adım atılmasını sağlar. Spor salonlarına gidemeyen kişilerin tempolu yürüyüş yapması, yüzmeye gitmesi ve hatta bisikletle ufak gezintilere çıkması bile kendisini daha güçlü yapacaktır. Bu tür antrenmanların aşırı yapılması kilo kaybına sebep olacağı için bu tür eğilimlerden kaçınmak ilk aşamada gerekli olabilir. Beslenmenin düzenlenmesinden sonra kişiler ağırlık programları ile de kas gelişimlerinin kusursuz bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayabilirler.

Son olarak kilo almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer şey de ruhsal olarak bu duruma hazırlanmak olmalıdır. Özellikle zayıflığını kendine çok problem eden kişilerin yaşadığı stres, sinirlilik ve gerginlik hali bile boş yere enerji harcanmasına sebep olduğu için kilo almaya çalışan kişilerin bu süreçte ruh sağlığını da koruyacak şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Tüm bu eylemler sağlıklı bir biçimde yerine getirilirse kısa sürede kilo almaya yönelik belirtilerin ortaya çıkması mümkün olacaktır. Kişilerin kendini daha iyi hissetmesi ile birlikte kilo alma ve hacim kazanma yönünde de ilerleme daha etkili şekilde gerçekleşecektir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. sporcu dedi ki:

  Uzun süredir sitenizi takip ediyorum içerikleriniz harika. Bir konudan muzdaribim.
  Boyum 1.80 Kilom: 70
  Skinny fat durumdayım. Boyun, omuz,göğüs,göbek ve simitlerde yağ oranı az. Kalça ve bacaklarda fazla.
  Bulk döneminde her zaman karbonhidrat daha fazla alınarak kas+yağ ile hacim kazanmaya çalışılıyor. Ben günlük almam gereken kalorinin %10-15 daha fazlasını alırsam sizce kalça ve bacaklardaki yağlanma daha da artmaz mı?
  Bir de not: Genelde ömrüm masa başında oturarak geçti. Bunun da etkisi olabilir mi?

  • Admin dedi ki:

   Merhabalar öncelikle teşekkür ederiz sizlere faydalı olacak içerikleri paylaşmaya devam edeceğiz. Öncelikle bahsetmiş olduğunuz masa başı çalışma durumu kesinlikle bu durumda olmanızda etkili olmuştur hayatınıza mutlak hareket katmalısınız ne kadar süredir spor yapıyorsunuz bunu belirtmemişsiniz fakat bulk döneminde fazla yağlanmamak için dikkat etmeniz gereken noktalar var ben lean bulking yapıp zaman içerisinde kas kütlenizi arttırmanızı öneriyorum konunun detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz aklınıza takılan soru olursa sorabilirsiniz.

   http://www.vucutgelistirmeci.net/lean-bulking-nedir-lean-bulking-donemi-beslenme-programi-nasil-olmalidir/

 2. sporcu dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler. Hiç spor yapmadım.
  Günümün çoğu masa başında geçmeye devam ediyor nickimin sporcu olduğuna bakmayın 🙂 Demek ki gen şanslılığı burada işe yarıyor ben şanssız kısımdayım sanırım. Hiç istemediğim yerlere kilo alıyorum.
  Yani vücudumun üst tarafı çok zayıf ama alt kısımlar büyük.

  Lean bulkingde mantık şu mu? Vücut az az kilo almaya alıştırılıp alınan kilonun eşit dağılması mı hedefleniyor? Hızlı kilo alsak nasıl bir kaybımız olur?

  • Admin dedi ki:

   Lean Bulkingte daha temiz kilo alırsınız yani kas kütlesi alırken yanında yağlanmanız minimum seviyede olur.Ama sizin için amaç sadece kilo almaksa dirty bulking yani hızlı kilo aldıran yöntemi de seçebilirsiniz fakat bu durumda fazla yağlanırsınız daha sonra çeşitli cardio programları uygulayarak yağ oranınızı düşürmeyi amaçlarsınız bu da bir yol.İki yöntemde de eşit şekilde kilo alırsınız yani alınan kilolar her yerinize eşit olarak dağıtılır yakılırken de bu şekilde yakılıyor zaten bölgesel yağ yakımı diye bir şey olmadığı gibi bölgesel kilo alımı diye bir şey de yoktur sadece vücudunuzun genetiksel yapısı sizin o bölgelerinizi daha belirgin hale getirir ve siz o bölgeye daha çok kilo aldığınızı düşünürsünüz başka sorunuz olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

 3. Zubeyde dedi ki:

  Mrb hocam benim boyum 1.60 kilom ise 45 daha önce hiç spor yapmadım kendi çabalarımla kilo aldım ama kilo alınca aldığımin hepsi yüzüme ve basen bölgeme gidiyor özellikle yüzüm çok şişiyor bu durumdan çok rahatsızım spor yoluyla kilo almayı denesem vücudum eşit şekilde kilo alıp yüzüme az da olsa bir faydası olur mu ?