Kilo Verdiren Yiyecekler

Hangi Yiyecekler Kilo Verdirir?


Düzenli olarak spor yapmaya başlamış olan aşırı kilolu kişiler ya da vücutlarındaki fazlalıklardan kurtulmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan biri de hangi yiyeceklerin kilo verdirdiği olmaktadır. Bu noktada ilk bilinmesi gereken nokta hiçbir yiyeceğin kilo verdirmediğinin bilinmesi olmalıdır. Kilo vermeyi sağlayan en temel olay yenen yiyeceklerin yağ kütlesini artırmayan yiyeceklerden seçilmesi ve bunların alımları sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar olmaktadır. Bu sebeple kilo verdiren yiyecekler başlığından çok sağlıklı bir beslenme programında ne tür yiyeceklerin bulunması gerektiğine dikkat etmek gerekmektedir.

Kilo verdiren yiyecekler olarak tanımlanmış yiyecekler genellikle içinde şeker barındırmayan, kompleks yapıdaki karbonhidrat oranları düşük olan yiyecekler olmaktadır. İçeriğinde yer alan protein miktarları karbonhidrat miktarlarından daha fazla olan bu yiyeceklerde aranması gereken özelliklerden biri de yiyeceklerin sağlıklı yağları içermesi oluyor. Yiyeceklerin kilo verdirmede ne kadar etkili olduğu noktasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta da yiyeceklerin glisemik indeksi bilgileri olmaktadır. Kişilerin glisemik endeksi bakımından düşük seviyede olan yiyecekleri kilo verdiren yiyecekler olarak tercih etmesi gerekmektedir.

Kilo Vermek için Neler Tüketilmeli?

Kilo vermek amacıyla beslenmesini dikkate almış olan kişilerin daha çok sebze ve meyve ağırlıklı bir tüketim gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu kişilerin kendilerini tok tutmaları açısından önemli olmakta ve iştahlarının da kapanmasını sağlayabilmektedir.

Bunlara ek olarak özelliklere hangi yiyeceklerin kilo verdiren yiyecekler sınıflandırılmasına dahil edilebileceğine bakılırsa öncelikle kabak ilk sırada gelen yiyeceklerden olmaktadır. Pek çok kişinin tadından hoşlanmadığı bu sebze başka sebzelerle birlikte hazırlanmış olan zeytinyağlı yemekler sayesinde az kalorili ve bol miktarda mineral ve vitamin içeren gıda maddelerine dönüşebiliyor. Kabağa ek olarak patlıcan, salatalık, pancar ve kereviz gibi sebzelerin de her türlü şekilde tüketilmesi kilo vermeye yarayan tok tutan yiyeceklerin tüketilmesi anlamına gelmektedir.

Tok tutan yiyecekler sınıfında ilk sırada gelenlerden biri de yumurta olmaktadır. Özellikle kahvaltılarda kişilerin kendi vücut durumlarına bağlı olarak 2,3 veya daha fazla yumurta tüketmesi kas gelişimlerinin artması açısından önemli olduğu için kilo vermelerini de sağlayacaktır.Etiketler

YORUM YAZIN