Vücut Geliştirme

Kilo Vermek İçin Spor Nasıl Yapılır?

Kilo Vermek İçin Spor Nasıl Yapılır?

Sporla kilo vermek herkesin hayalidir. Ancak spor yaparak tartıda hayal ettiğiniz görünüme kavuşmak tahmin edilenin aksine son derece zordur. Bunun en önemli nedeni, kilo vermek için birden çok parametrenin yer alması ve bu nedenle yalnızca spor yaparak istediğiniz görünüme kavuşmanın mümkün olmamasıdır.

Spor yaparak kilo vermek tek yolu, sporu kilo vermeyi sağlayan diğer yöntemleri desteklemek amacıyla kullanmaktır. Ancak bu yöntemle spordan istediğiniz verimi alabilirsiniz. Spor yaparak kilonuzu düzenlemek için de pahalı spor salonlarına gitmek zorunda değilsiniz. Tabi ki, bir spor salonuna giderek profesyonel aletlerle yapacağınız antrenman son derece faydalı olacaktır ancak aynı etkiyi evinizde yapacağınız basit hareketleri uygulayarak da sağlayabilirsiniz. Sporun kilo vermede nasıl kullanılabileceğini ve bunu başarmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kilo Vermede Sporun Etkisi Nedir?

Kilo vermeyi birçok parçadan oluşan yapbozun tamamlanmış hali olarak düşünürsek spor yapmak bu parçalardan yalnızca biridir. Mutlak sonucu sağlamak için başka parçaları da bir araya getirmeniz gerekmektedir. Ancak aynı mantıkla, kilo vermek için gereken her şeyi yaptığınız halde spor yapmıyorsanız kilo vermeniz mümkün değildir.

Kilo vermedeki temel mantık kalori yakımını hızlandırmaktır. Bu basit prensibe göre, yaktığınız kalori, vücudunuza aldığınız kaloriden fazla olduğu müddetçe kilo verirsiniz. İşte tam bu noktada devreye spor girer. Yaptığınız antrenmanlar kalori yakmanıza sebep olarak kilo vermenizi sağlar. Aynı zamanda spor yapmak, verdiğiniz kiloların kalıcı olmasını sağlar. Bu son derece önemli bir noktadır çünkü günümüzde çoğu insan verdiği kiloları kısa sürede geri almaktan şikâyetçidir. Düzenli spor yaparak verdiğiniz kiloları geri almayı engellemiş olursunuz.

Sporun hep kilo vermede yardımcı bir öğe olduğundan bahsettik. Kilo vermenin en önemli şartı, yeme alışkanlığınızı değiştirmektir. Zayıflamak için spor programı yapmak isteyenlerin öncelikle bunu göz önünde bulundurması gerekmektedir. Yeme alışkanlığınızı değiştirmediğiniz takdirde kilo verme konusunda kalıcı bir başarı sağlayamazsınız. Bu nedenle hayatınızdan hamur işini, kızartmayı ve hazır gıdaları çıkarmanız gerekmektedir. Bu kötü beslenme alışkanlıklarını değiştirip, düzenli spor yaparak istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olmak İçin Nasıl Sporlar Yapılmalı?

Kilo verme hakkında gerekli bilgileri edindiğinize göre, kilo vermek için en iyi sporların neler olduğuna değinelim.

  • Koşu

Koşu, kilo vermek isteyenler için mutlaka yapılması gereken bir spordur. Her şeyden önce spesifik bir alana ihtiyaç duyulmadığı için istenilen yerde yapılabilir. Herhangi bir ekipmana ya da alete ihtiyaç yoktur. Ayrıca koşmak, en hızlı kalori yakma yöntemlerinin başında gelir. Bu nedenle, doğru tekniklerle düzenli olarak koşarak, kısa sürede kilo verebilirsiniz.

  • Bisiklete Binmek

Bisiklete binmek de, en az koşmak kadar etkili bir spor türüdür. Bisiklete binmek için ister açık alanda kendi bisikletinizi kullanabilir, ister spor salonlarındaki eliptik bisikletleri kullanabilirsiniz. Bu kadar çok alternatifin olması, bisiklete binme sporunu son derece kolaylaştırmaktadır. Bisiklete binmek, kilo vermenin haricinde iç bacak ve karın kaslarınızı çalıştırarak gözle görülür bir sıkılaşma meydana getirir. Düzenli olarak bisiklete binerek, kilo vermeseniz bile daha zayıf bir görünüme kavuşursunuz. Bu nedenle kilo verme sürecinizde spor yaparken bisiklete binmeyi ihmal etmeyin.

  • Crossfit Yapmak

Crossfit, son dönemlerde popüler olan oldukça etkili bir kilo verme yöntemidir. Crossfitin kilo vermedeki başarısı tamamen, diğer türlere göre çok daha fazla efor gerektirmesine dayanmaktadır. Siz de, haftada yalnızca bir iki kez crossfit yaparak daha hızlı kilo vermeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Crossfit için her ne kadar bir spor salonlarına ihtiyaç var gibi gözükse de, gerekli aletleri temin ederek evinizde de yapabilirsiniz. Crossfit güç ve kondisyon gerektiren bir spor türü olduğu için kilo vermenin yanında vücudunuzun kaslı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Tüm bu nedenlerden dolayı crossfit, kilo vermek için en iyi sporlardan biridir.

Tüm bunların dışında kilo vermek için hangi spor yapılmalı diyenler için, kendi kendinize uygulayabileceğiniz açma-germe mekik ve plank hareketleriyle günde yarım saatinizi ayırarak kilo verebilirsiniz. Ancak bunun uzun vadeli bir iş olduğunu ve düzenli olarak devam etmeniz gerektiğini unutmayın. Tüm bunları uyguladığınız takdirde istediğiniz kiloya kolayca ulaşabilirsiniz.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.