Kırmızı Et Besin Ve Protein Değerleri

Kırmızı et, çoğu insan tarafından sevilen yemeklerden bir tanesidir. Çoğu yemeğin yanına yakıştığı için sıklıkla tüketilmektedir. Et ürünleri oldukça lezzetli olduğu kadar aynı zamanda sağlıklıdır. Çoğu hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Her besinde olduğu gibi etin de fazla tüketilmesi vücudu olumsuz yönde etkiler. Başta kolesterol olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açabilirler. Bunun içi yeterli miktarda et tüketimi sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Çocukların büyüme çağındayken kırmızı et tüketmeleri gelişimlerini oldukça olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda özel akşam yemeğinde tercih edildiği bilinmektedir. Kırmızı etin protein bakımından zengin olması nedeniyle, sporcular tarafından da tercih edilen besinlerden bir tanesidir. Sizlere bu yazımızda kırmızı et besin ve protein değerlerinden kısaca bahsetmek istiyoruz;


100gr kırmızı et için, besin değerlerini şu şekilde sıralamamız mümkündür. İlk verilen değer dana eti, ikinci verilen değer koyun eti besin değerleridir.

Enerji 150 kcal 250 kcal
Kolesterol 90 mg 70 mg
Yağ 3.8 gr 17 gr
Demir 3 mg 1.54 mg
Protein 28 gr 17 gr
Kalsiyum 8 mg 7 mg
Sodyum 80 mg 70 mg
Potasyum 500 mg 290 mg

Kolesterol Hastaları Dikkat

Et sevenlerin en büyük sorunu olan kolesterol hastaları için bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz. Ortalama olarak 100 gr daa ve koyun etini kıyasladığımız zaman dana eti 90mg kolesterol içerdiği bilinirken, koyun eti sadece 70mg kolesterol içermektedir. Bu bilgiden çıkaracağımız sonuç olarak, kolesterol hastalarının fazla et tüketmemeleri gerektiğini, eğer illa tüketmek istiyorlarsa daha çok koyun etini tercih etmeleri gerektiğini belirtmek istiyoruz. Et çok sağlıklı bir besin olmasına rağmen fazla tüketildiğinde çeşitli hastalıklara yol açtığını görmekteyiz. Sağlıklı bir yaşam için mutlaka her besinden yeterli kadar tüketmelisiniz.

Protein Daha Fazla Dana Etinde

Protein değeri daha fazla olarak dana etinde olduğunu görmekteyiz. Koyun etiyle kıyasladığımızda 11gram daha fazla protein içerdiğini görmekteyiz. Dana etinde 28gram protein bulunmaktayken, koyun etinde sadece 17 gram protein bulunmaktadır. Bu nedenle protein ağırlıklı beslenmeyi tercih eden bireylere, daha çok dana etini tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Daha çok gelişme çağındaki çocuklarda, gebelik dönemine girmiş bireylerde, menopoz döneminde olanlarda veya spor yapan bireylerde protein ihtiyacı bulunmaktadır. Dana eti özellikle büyüme gelişme çağında olan, gebelik dönemine girmiş, menopoz döneminde bulunan ve spor yapan bireyler için önerilebilir.

Dana Eti Tercih Edin

Eğer kolesterol gibi bir rahatsızlığınız yoksa, tercihlerinizi dana etinden yana yapmalısınız. Çünkü dana eti içerik bakımından koyun etine göre çok daha zengindir. İçeriğinde bulunan sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor miktarları koyun etine göre oldukça fazladır. Bu yararlı besin değerleri sayesinde kas ve sinir sistemi bozukluğunu kolayca önleyebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kırmızı Et Besin Ve Protein Değerleri için yorumda bulun

    Kırmızı Et Besin Ve Protein Değerleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kırmızı Et Besin Ve Protein Değerleri için ilk yorumu yapabilirsin.