Kısa Sürede Kas Yapmak


Kaslı Bir Vücuda En Hızlı Nasıl Sahip Olabilirim?

Çalışma hayatının yoğunluğundan kendine vakit ayıramayan kişilerden vücuduyla yaşadığı sorunlarından dolayı özgüven eksikliği başta olmak üzere pek çok problem yaşayan kişilere kadar spor yaparak vücut geliştirmek kişilerin dinlenmesi ve kendilerine olan güvenlerinin yerine gelmesi açısından son derece önemlidir. Bu sebeple pek çok kişi kısa sürede kas yapma yollarını bulmaya çalışarak istediği vücuda sahip olmak istiyor. Mümkün olan en hızlı şekilde kas yapmak için temel kural beslenme ve spor antrenmanlarının istenilen amaca uygun olarak düzenli şekilde yapılması olmaktadır. Her bir kişinin kendine has vücut, hormon, kas özellikleri farklılık gösterdiği için kas gelişiminde elde edilebilecek olan hızın farklılık göstermesi de söz konusu olabiliyor. Ancak yine de sporcuların bazı temel ortak kuralları gözeterek kas gelişimlerini hızlandırması mümkün olabilecektir.

Spor Antrenmanlarının Sıklığı ve Şiddeti Artırılmalı!

Kas gelişimini sağlamanın en doğal ve etkili yolu ağırlık antrenmanlarının yapılması olmaktadır. Kişiler eğer hızlı şekilde kas gelişimi amaçlarına ulaşmak istiyorlarsa bu noktada mutlaka ağırlık antrenmanlarına önem vermelidirler. Pek çok kişinin kaslı bir vücuda kısa sürede ulaştığı dikkate alındığında kolay olduğu düşünülen kas geliştirme sürecinin zorlu bir süreç olduğu unutulmadan mutlaka sabırlı bir şekilde ağırlık çalışmalarına önem vermek gerekir. Eğer hızlı kas yapmak temel amaç olarak ortaya konmuşsa kişilerin daha önce spor yaparken alıştığı ağırlık çalışmalarının üzerine eklemesi gerekir. Burada izlenecek ilk yol ağırlıkların artırılması ikinci yol ise artan ağırlıklarla birlikte tekrar sayılarının artırılmasıdır. Bu sayede kaslar daha iyi gelişme olanağı bulacaktır.

Çalışmanın Şiddeti Başka Nasıl Geliştirilir?

Spor antrenmanlarını yaparken kişilerin ortaya koyduğu performansın şiddeti sadece kaldırılan ağırlıkların miktarına, spor yapma sıklığının artmasına göre değişmemektedir. Bununla birlikte hızlı kas gelişimi için en gerekli şeylerden biri olan tüm vücudun eş zamanlı olarak bütün yönleriyle çalıştırılmasına da özen göstermek gerekmektedir. Çoğu zaman spor salonlarına giden kişiler haftada 6 gün ya da 3 gün buralara giderek her bir gün için vücudunun bir bölümünü aktif hale getirecek olan kas çalışmasını yapmayı kendine uygun bulunuyor. Hatta kimileri vücudunun bazı bölgelerinin kas gelişimine ihtiyacı olmadığını düşünerek buraları es geçip vücudun başka bölgelerine yoğunlaşabiliyor. Etkili şekilde hızlı sonuç alınabilen bir kas gelişimi hedefleniyorsa kişilerin mutlaka tüm vücut harekelerine yönelik antrenmanlar yapması gerekmektedir. Böylece birden fazla kas grubu çalışacak ve tüm vücudun hep birlikte kas gelişimine yönelik olarak ilerlemesi mümkün olabilecektir.

Antrenmanlardan Sonra Dinlenmeye Önem Verilmeli!

Düzenli olarak standart koşullarda sporunu yapmaya devam eden kişiler için bile dinlenme süreleri kas gelişimi için son derece önemli iken kısa sürede vücut geliştirme hedefiyle yola çıkmış olan kişiler için dinlenme periyotları çok daha önemli olmaktadır. Sıklıkla spora giden kişiler için her seferinde aynı kas gruplarının üzerine yüklenilmemesi gerekmekte ve kas gelişimleri için kasların dinlenebileceği alanların bırakılması gerekmektedir. Ancak bu sayede bir sonraki antrenmanda kasların çalışmasına olanak sağlayacak olan bir gücün kasa tekrar verilmesi mümkün olabilecektir.

Antrenmanlarda özen gösterilmesi gereken noktalardan biri de çalışmalar sırasında kişilerin kendine hedefler koyarak ilerlemesi olmaktadır. Eğer hızlı vücut geliştirme isteniyorsa kişilerin kendilerini zorlayacak hedeflere ulaşmak için vücudunun sınırlarını zorlaması ve sahip oldukları bedenle neyi yapıp neyi yapamadıklarını açık bir şekilde görmelerini sağlayacak antrenmanlara yönelmesi gerekmektedir.

Hızlı Kas Geliştirme Döneminde Beslenme

Kas yapmak isteyen kişilerin spor antrenmanlarından daha çok özen göstermesi gereken alan beslenmeleri olmaktadır. Kas yapmak isteyen kişilerin öncelikle günlük olarak aldıkları kaloriden daha fazla kalori almaları gerekiyor. Bu kas yapmak için gerekli olan enerjinin yakılması için son derece önemlidir. Kalori alırken bilinçsiz bir şekilde besinlere yönelmekten çok kişilerin insülin direncinin oluşmaması adına günlük tüketimlerinin sadece 200 ile 300 kalori üzerine çıkması yeterli olacaktır.

Vücut geliştirmede hızlı sonuç almak isteyenlerin kas yaparken beslenme dendiğinde mutlaka dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da şüphesiz protein tüketimlerinin artırılmasıdır. Protein alımı ile birlikte protein sentezi gerçekleşerek kas yapımı daha fazla ortaya çıktığı için kişilerin vücut ağırlığının 2 katı kadar gram cinsinden proteini günlük olarak tüketmesi gerekmektedir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kısa Sürede Kas Yapmak için yorumda bulun

    Kısa Sürede Kas Yapmak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kısa Sürede Kas Yapmak için ilk yorumu yapabilirsin.