Kol uyuşması sebepleri nelerdir ?


Vücut Geliştirme Yaparken Yaşanan Kol Uyuşmaları

Vücut geliştirme sporuna yeni başlamış olan kişiler vücutlarında o güne kadar daha önce varlıklarını dahi hiç fark etmedikleri pek çok kas grubunun var olduğunu fark edebilirler. Bununla birlikte uzun süredir çalıştırılmayan kas gruplarında çok şiddetli ağrıların da çıkması mümkün olabilir. Tüm bunlar doğru bir şekilde spor yapılıyor olmasına rağmen ortaya çıkan zararlar olmaktadır. Bu tür sorunlara benzeyen durumlardan biri olan kol uyuşması da yine vücut geliştirmeye başlayan kişiler tarafından benzer bir uyum sürecinin parçası olarak göz ardı edilebiliyor. Ancak kol uyuşmalarının yaşandığı durumlarda bunun meydana gelme şekline bağlı olarak mutlaka sağlık yönünden kontrollerin de yapılması gerekmektedir.

Çoğu zaman spor antrenmanının yapıldığı günün geç saatlerinde ya da gece vakitlerinde ortaya çıkan kol uyuşması kişinin günlük hareketlerini yapması bile engellemektedir. Bu kişinin üzerindeki tişörtü çıkaramaması, bir nesneyi uzun süre göğüs üzerinde tutamamasına kadar gidebilmektedir. Tüm bunların karşısında endişelenen kişilerin endişeleri haklı çıkabileceği için bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kol Uyuşması Neden Olur?

Vücut geliştirmeye yeni başlayan ya da kısa süredir devam etmekte olan kişilerin başına gelmiş olduğu için mutlaka kol uyuşmalarının yaşanmasının kasların tekrar aktif hale geçmesi ya da omuzların genişlik kazanması gibi hususlarla eşleştirilebileceğinin farkına varılması gerekmektedir. Ancak bu durumun mutlaka olması gereken bir olay olmadığı noktasına da ayrıca dikkat etmek gerekmektedir.

Kişiler kol uyuşması yaşadıkları durumlarda mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmeleri yerinde olacaktır. Özellikle kalp rahatsızlıklarının belirtileri arasında en dikkat çeken noktalardan sayılan kol uyuşmaları konusunda kişilerin tüm şüpheleri ortadan kaldırması gerekiyor. Ancak bu sayede spor antrenmanlarına kalınan yerden devam etmek mümkün olabilmektedir. Uyuşmanın kanın kola iletilmemesinden kaynaklı olarak ortaya çıkmasına rağmen kimi kişilerde bu uyuşmaların parmaklara kadar varabilecek kadar ciddi sonuçlara yol açması durumun farklı bir nedenden ortaya çıktığının belirtisi olabilir. Ancak spor yapan kişilerin bu konuda hiçbir şekilde endişeye kapılmadan önce mümkün olduğu kadar erken bir zamanda sağlık kontrollerinin yapılmasını sağlaması gerekmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kol uyuşması sebepleri nelerdir ? için yorumda bulun

    Kol uyuşması sebepleri nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kol uyuşması sebepleri nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.