Kolay Ve Kalıcı Kilo Nasıl Verilir ?


Kilo vermek zorlu bir süreç olması nedeniyle herkes tarafından stres kaynağıdır. Kilo vermek sağlıklı bir yaşam sürmenin yanı sıra fit görüntü sağlamaktadır. Kilo vermek için etraftan duyulan şok diyetler, mucize vaat eden ilaçlar pek çok kişinin aklını karıştırmaktadır. Şok diyet ve zayıflama ilaçları görünürde işe yarıyor olsa da birkaç ay sonra zahmetle verilen kiloların fazlasıyla geri alınmaktadır. Kolay ve kalıcı kilo vermenin yolları gün içerisinde yapılacak bazı düzenlemeler sayesinde mümkün olmaktadır. Düzenleme sayesinde eziyetli diyet sürecinden geçilmeyeceği gibi verilen kilolarda kalıcı olacaktır.

 

Bol Su İçmek

 

Su içmek cilt sağlığına olan faydalarının yanı sıra metabolizmayı da hızlandıran etkisi bulunmaktadır. Gün içerisinde düzenli aralıklarla içilecek 3 litreden az olmayan su kalori yakmayı da artıracaktır. Sürahinin içine atılacak tarçın kabuğu, limon parçaları, zencefil parçaları gibi su içmeyi kolaylaştıracak tatlarda kullanılabilir.

 

Kahvaltıda Protein Alımı

 

Protein alımının en kolay yapılabileceği besin haşlanmış yumurtadır. Haşlanmış yumurta tokluk hissinin süresini uzatmaktadır. Bu sayede kalori alımı azalacak ama vücut için gerekli enerji de sağlanacaktır. Bu öğünde içilecek süt, yenecek peynirde protein alımını destekleyecektir.

 

Kahve ve Yeşil Çay İçmek

 

Gün içerisinde içilecek yeşil çay ve kahve metabolizmayı hareketlendirecektir. Kahve kremasız, süt tozsuz, şekersiz olmalıdır. Yeşil çay yağ yakma sağlayacaktır. Aynı zamanda boşaltım sistemine yardımcı olmaktadır.

 

 Yemeklerde Kullanılan Yağlar

 

Yemeklerde mümkün olduğu kadar yağ kullanmayın. Yağ kullanmak zorunda olan bir yemek yapılacaksa Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi yağlar kullanın. Hindistan cevizi yağı sayesinde metabolizma hızlanacaktır. Kızartmalar yerine haşlamalar kalori ve yağ alımını önemli ölçüde azaltacaktır.

 

 Şeker Tüketimini Azaltmak

 

Şeker tüketimini azaltmak, mümkünse hiç kullanmamak kilo almaya durduracaktır. Şeker barındıran yiyecek ve içecekler de bu konuda dikkat edilmesi gereken gruptadır. Tatlandırıcılar masum gibi olmasına karşın şekerin vücuda verdiği zararları vermektedir. Şeker bulunan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi daha kolay acıkmaya sebep olacaktır. Şekersiz çay ve kahve içilememesi durumunda kuru üzüm, erik yardımcı olacaktır.

 

Karbonhidrat Alımını Azaltmak

 

Karbonhidratlar kilo alımını artırmakta, kolay yakılamadığından yağa dönüşmektedir. Ayrıca tahılların katkı maddeleri ile formunun bozulması nedeniyle çabuk acıkmaya neden olmaktadır.

 

 Yemek Listesi Tutmak

 

Çoğu kişi gün içerisinde ne kadar yiyecek tükettiğinin farkına varamamaktadır. Bu nedenle aşırı yemek yeme konusunda tedbir alamamaktadır. Alışkanlık kazanıncaya kadar yiyecek listesi tutmak yemeyi kontrol altında tutacak ve alınan kalori takip edilebilecektir.

 

 Ara Öğün Almak

 

Gün içerisinde aç kalmak bir sonraki öğünde daha fazla yenmesine sebep olacaktır. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar aç kalmayı önleyecektir. Yoğurt, taze meyve, ceviz, fındık atıştırmalık olarak kalori dengelemesi yapıldığı sürece iyi seçeneklerdendir.

 

 Spor Yapmak

 

Spor vücut direncini artırmakta, stresi azaltmakta ve kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Düzenli olarak yapılacak spor kolay ve kalıcı kilo vermeyi sağlayacaktır. Aynı zamanda vücut direncini artıracaktır. Spor yaparken günlük alınan kalorinin ne kadarın yakıldığı takip edilmelidir. Günlük yemek listesi aracılığıyla çıkarılacak alınan kalori bu konuda yarar sağlayacaktır. Alınan kaloriden daha fazlasının yakılması hedeflenmelidir.

 

 Gıda Tüketimine Dikkat Etmek

 

Lifli gıdalar sindirim ve boşaltım sistemi için çok önemli gıdalardır. Aynı zamanda lifli gıdalar uzun süre tok tutmaktadır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme daha az kalori alınmasını sağlayacaktır. Vücut için gerekli olan vitaminlerinde eksiksiz alınabilecektir. Sebze meyve ağırlıklı gıda tüketimi sayesinde işlenmiş gıdalardan uzak durulabilecektir. İşlenmiş gıdalar daha fazla kalori alınmasına yola açan, hızlı acıkmaya neden olan gıdalardandır. Gıda tüketimi esnasında normal zamanda tüketilen porsiyon yarıya azaltılarak daha küçük bir tabağa konulması fazla tüketime engel olacaktır.

 

Yemek Yeme Zamanını Uzun Tutmak

 

Yemek yeme, atıştırma zamanı planlanarak aceleye getirilmemelidir. Aceleye gelecek yeme işi vücudun doyma hissine geç ulaşması nedeniyle gereğinden daha fazla olacaktır. Sakin olarak yemek yenirken gıdalar uzun süre çiğnenmelidir. Çiğneme süresi ne kadar uzun olursa doyma hissi o kadar çabuk oluşacaktır.

 

 Uykuyu Düzenlemek

 

Uyku halinde iken de vücut kalori yakmaktadır. Uyku düzeninin bozulması vücudun dengesini bozacağından daha fazla kaloriyi kendisine saklamasına neden olacaktır. Bu nedenle az uyuduğunuz zamanlarda kilo alımı daha kolay hale gelmektedir. Düzeni bozulan uyku aynı zamanda stres düzeyini artıracağından daha kolay acıkmaya neden olacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kolay Ve Kalıcı Kilo Nasıl Verilir ? için yorumda bulun

    Kolay Ve Kalıcı Kilo Nasıl Verilir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kolay Ve Kalıcı Kilo Nasıl Verilir ? için ilk yorumu yapabilirsin.