Vücut Geliştirme

Kompleks ve Basit Karbonhidratlar Nelerdir?

06.04.2017
218
Kompleks ve Basit Karbonhidratlar Nelerdir?

Sağlıklı beslenme denildiğinde ilk akla gelen temel besinlerden biri olan karbonhidratlar basit ve kompleks olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Karbonhidratlar temel olarak vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanmasını sağlarlar. Buna ek olarak kardiyovasküler sistemin düzenlenmesini ve sinir sisteminin de tüm fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirmede görevli olmaktadır. Zaman zaman kompleks ve basit olarak ayrımı yapılmış olan karbonhidratların iyi ve kötü olarak da sınıflandırıldığı görülebilir. Burada iyi karbonhidratlar kompleks olanları, kötüler ise basit karbonhidratları belirtmek için kullanılmaktadır.

İyi karbonhidrat olarak bilinen kompleks karbonhidratların basit olanlardan ilk dikkat çekici farkı birden fazla doğal şeker türünü içinde barındırıyor olmasıdır. Bu sayede yavaş bir sindirime olanak sağlar. Basit karbonhidratlar ise içinde bulunan şekerin özelliğinden dolayı çok kısa sürede kan şekeri seviyesinin ani yükselmeler ortaya çıkarmasına sebep olur. Kan şekerindeki bu değişmeler belirsiz bir şekilde aşağı doğru da gerçekleşebilir. Kompleks karbonhidratlar ise meyve, sebze, bakliyat ve tam tahıllı gıdaların içinde bulunmaktadır. Bu karbonhidratların en temel özelliği ise besin lifi bakımından zengin olmaları oluyor. Besin lifleri tam olarak karbonhidratlardan alınması gereken faydaları bir arada barındırması ile birlikte kan şekerinin düzenlenmesi, kalp hastalıkları riskinin en aza inmesi ve sindirim sistemi rahatsızlıklarından korunması adına önemli olmaktadır.

Pek çoğu kişi kilo vermek için karbonhidrat tüketmeden beslenmesine devam edebileceği diyetleri tercih edebiliyor. Tamamen protein içerikli bir diyet programı kısa sürede istenilen etkiyi veriyor olsa da uzmanlar böyle diyetlerin uzun vadede başarılı olmayacağını söylemektedir.

Hangi Besinlerde Karbonhidrat Bulunur?

Karbonhidrat tüketimlerinde diğer besin maddelerinde olduğu gibi kişilerin kendi vücut tiplerine ve yaşam tarzlarına göre bir tüketim yapması gerekmektedir. Ancak bu sayede karbonhidratlardan istenilen verimin alınması mümkün olabiliyor. Yine de günlük karbonhidrat ihtiyaçlarının giderilmesinde miktarlarından bağımsız olarak tüketilebilecek olan besinlerden bazıları şunlardır.

Kompleks yapıdaki karbonhidratlar örnek gösterilmek istendiğinde ilk sırada bakliyatlar gelir. Fasulye, soya fasulyesi, mercimek, bezelye bunlardan besin lifi bakımından en zengin olanları olmaktadır. Patates de karbonhidrat içeriğine sahip olsa da daha sağlıklı bir şekilde bunu tüketebilmek için beyaz patatesin tercih edilmesi daha iyi bir seçenek olacaktır. Kompleks yapıdaki karbonhidratlar söz konusu olduğunda en zengin kaynak ise meyveler oluyor. Elma, portakal, üzüm, muz, kayısı, greyfurt karbonhidrat bakımından en zengin meyveler olmaktadır. Tahıllar ve tahıl içeriğine sahip yiyecekler de kompleks formdaki karbonhidratlara sahip olmaktadır. Bunlar esmer pirinç, tam tahıllı ekmekler ve kepek ekmeği olabilir. Özellikle besin lifleri bakımından sindirim sistemini de rahatlatacak olan bu gıdaların tüketimine mutlaka özen göstermek gerekir. Kötü ya da basit karbonhidratların ise vücutta fazlasının depolanmasından dolayı kilo almaya sebep olması, kalp rahatsızlıklarını tetiklemesi nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı bilinmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.