Koşarken Nasıl Nefes Alınır?


Koşarken doğru nefes almak çoğu kişinin önemsemediği bir konudur. Ancak koşarken alınan nefesin niteliği, koşudan alacağınız verimi önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle doğru nefes konusunda detaylı bilgi sahibi olmalı ve edindiğimiz bu bilgiler koşu sırasında kullanmalıyız.

Doğru nefes almak başlı başına önemli bir konudur. Koşma durumu söz konusu olmasa bile, doğru bir şekilde nefes almamak, günlük hayatımızı olumsuz olarak etkiler. Doğru nefes alma teknikleri, son derece kolay ve kısa sürede öğrenilebilir bilgilerdir. Ancak yalnızca bu bilgilere sahip olmak yetmez, aynı zamanda bu  bilgileri günlük hayatınızda da aktif olarak kullanmalısınız.

Koşu Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Koşu, en çok kalori yakan sporların başında gelir. Rakam verecek olursak, 1 saatlik koşu yaklaşık 600 kalori yakılmasını sağlar. Bu nedenle kilo verip sıkılaşmak isteyen bireyler tarafından sıkça tercih edilen bir spor türüdür. Koşunun bu kadar çok tercih edilmesinin bir diğer nedeni, aletlerle yapılan sporlardan farklı olarak açık havada da yapılabilmesidir. Bu nedenle istediğiniz yerde istediğiniz zaman koşu yapabilirsiniz.

Ayrıca koşarken herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymazsınız. Bu özellik de koşuyu en çok tercih edilen sporlardan biri haline getirmiştir. Son derece özgür ve sınırlardan arınmış bir spor olan koşuda, dikkat edilmesi gereken tek husus doğru nefes alıp vermektir. Doğru nefes alıp verdiğiniz takdirde kısa sürede koşudan olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Eğer koşu esnasında nasıl doğru nefes alacağınızı bilmiyorsanız endişelenmenize gerek yok, az sonra bahsedeceğimiz doğru nefes teknikleri ile kısa sürede ihtiyacınız olan bilgileri edineceksiniz

Koşarken Uygulanması Gereken Nefes Teknikleri Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtelim. Koşu esansında uygulayacağınız nefes tekniklerini belirleyen birden çok parametre vardır. Bunlar, kişinin yaşı, metabolizması, akciğer kapasitesi, koşu sırasındaki hızı ve koşma süresidir. Bu nedenle, belirli bir süre deneyerek kendinize uygun bir ritim tutturmanız gerekmektedir. Çünkü başta da belirttiğimiz gibi nefes alma temposu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Öncelikle orta süratli koşularda nasıl doğru nefes alabileceğinizden bahsedelim. İlk olarak bilmeniz gereken tek şey, koşarken burundan nefes almanın, ağızdan almaya göre çok daha faydalı olduğudur. Nefesi burundan aldığınızda akciğerlerinize temizlenmiş ve nemlenmiş oksijen almış olursunuz. Bu da işlenmesi ve kana karışması en hızlı ve en güvenli yoldur. Bu nedenle koşu esnasında çabuk yorulmamak ve daha hızlı oksijen alışverişinde bulunmak için uygulayacağınız ilk yöntem nefeslerinizi burundan alıp ağızdan vermektir.

İkinci aşama ise bu nefes alışverişini düzenlemektir. Koşu esnasında adımlarınızı bir ritme göre attığınız için aldığını nefesleri de bu ritme uydurmanız gerekmektedir. Örneğin orta süratli bir koşuda “3×3” nefes ritmini kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile, ilk üç adımda burundan nefes alıp, sonraki üç adımda ağızdan nefes vererek bir düzen oluşturulur. Bu düzen, kolay yorulmanızı engeller ve hızınızı da sabit tutmanızı sağlar. Ancak akciğerleriniz küçükse bu düzeni kendinize göre “2×2” olarak da uyarlayabilirsiniz.

Gelelim yüksek süratli koşularda nasıl nefes alınacağına. Eğer hızlı bir tempoyla koşuyorsanız izlemeniz gereken yöntem biraz fazladır. Çünkü bu sırada çok fazla oksijene ihtiyacınız olacağı için yalnızca burundan nefes almak yetmeyecektir. Bu da, kısa sürede yorulmanıza ve koşarken nefes kesilmesi sorunu yaşamanıza neden olur. Bunu engellemek için yapmanız gereken şey, hem burnunuzdan hem de ağzınızdan nefes alarak gereken havayı almaktır. Hem ağızdan hem de burundan nefes almak koşarken nefes tıkanması yaşamanızı engelleyecektir. Ancak bunu da, bir ritim dâhilinde yapmanız gerekmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Koşarken Nasıl Nefes Alınır? için yorumda bulun

    Koşarken Nasıl Nefes Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Koşarken Nasıl Nefes Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.