Koşu Mu Yürüyüş Mü Daha Faydalı?

Koşu mu yürüyüş mü daha faydalı sorusu her zaman tartışılan konulardan biri olmuştur. Kalbinizi korumak ve vücudunuzu şekillendirmek için yürüyüş veya koşu yapmak çok önemlidir. Uzmanlar her zaman günde en az 30 dakikalık yürüyüş önermektedir. Elbette bu yürüyüşün koşudan daha faydalı olduğu anlamına gelmez. Ancak yürüyüşü başlangıç seviyesinde olan kişiler de yapabilirken, koşuyu biraz daha düzenli spora alışmış insanlar yapabilir. Koşu yaparken vücudunuz sürekli olarak kardiyo halindedir. Yüksek nabızda yaptığınız hareketler, yağ yakımı için birebirdir.


Yürüyüşün Faydaları:

Yürüyüş mü koşmak mı sorusunun cevabını verebilmek için, her bir aktivitenin özellikleri iyice bilinmelidir. Yürüyüş faydaları sadece egzersiz açısından düşünülmemelidir. Herkesin günde en az 10.000 adım atmasını öneren uzmanlar, yürüyüşün insan sağlığındaki en önemli destekçi olduğunu vurgulamaktadır. Yürüyüşün faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Stresi azaltır
 2. Ömrünüzü uzatır
 3. Kilo kontrolünüzü sağlar
 4. Yürüyüş şeklinizi düzeltir
 5. Kalbinizi ve ciğerlerinizi korur
 6. Kolesterol seviyenizi azaltır
 7. Enerji verir
 8. Bağırsaklarınızı düzenler
 9. Yüksek tansiyonu düşürür
 10. Şeker hastalığını kontrol eder

Yürüyüşünün faydası bunlarla da sınırlı değildir. Daha birçok konuda vücudunuzun en büyük dostu yürüyüş yapmaktır. Yürüyüş için herhangi bir ekipmana ihtiyacınızın olmaması da, bu egzersizi daha çekici hale getirmektedir.

Koşunun Faydaları:

Tempolu koşu faydaları da yürüyüş kadar fazladır. Koşu yürüyüşe göre daha zor bir aktivite olsa da, yürüyüş yapmanın koşudan daha az faydalı olmadığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak asıl amacınız kilo vermek ve yağ eritmek ise koşu yapmak çok daha etkili bir yöntemdir. Düzenli olarak koşmak, selülitlerinizden kurtulmanızı sağlar. Koşu, vücudunuzun fit görünmesi için yapılabilecek en doğal yöntemdir. Koşuyla beraber vücudunuzdaki her bölge düzenli olarak çalışır ve orantılı olarak incelir ve sıkılaşırsınız. Tempolu koşu nasıl yapılır sorusunun cevabı ise basittir. Öncelikle koşu yapmadan evvel, belirli bir hızda yürüyüş yapmalısınız. Hızlanma kademelerinizi düzenli olarak arttırmalısınız. Koşuda temponuzu düzenli hale getirmek için, tempolu müzikler dinlemeniz tavsiye edilir. Bu sayede aktivitenizi çok daha eğlenceli bir hale getirirsiniz ve düzenli bir tempoda koşunuzu sürdürürsünüz. Koşu yapmak yürüyüş tüm faydalarını barındırmakla beraber, yağ yakmak için birebir olan hareket biçimidir.

Koşu Mu Yürüyüş Mü?

Koşunun yürüyüşten çok daha faydalı olduğunu duyarsanız, bu habere itibar etmemeniz gerekir. Ancak amacınız sağlıktan da öte kilo vermek ise mutlaka koşuyu tercih etmelisiniz. Koşu yaparken yürüyüşle beraber kazandığınız tüm sağlığı korursunuz, bununla beraber kalori de yakarsınız. Sağlığınızı korumak, kolesterolünüzü dengelemek ve kalbinizi korumak istiyorsanız günlük 30 dakika yürüyüş yeterli olacaktır. Ancak tüm bunlarla beraber kalori de yakmak isterseniz koşu yapmanız gerekmektedir. Koşu programı hazırlama da oldukça kolaydır. Egzersiz yatkınlığınız ve bu etkinliğe ayıracağınız süre, programı hazırlamada etkili olacaktır. Başlangıç olarak hafif tempolu koşular tercih edebilirsiniz. Temponuza alıştıkça daha da arttırabilirsiniz. Tüm bunların yanında koşu sıklığınızı da arttırabilirsiniz. En verimli koşu sonucunu sabah alırsınız. Ciğerleriniz havayla dolar ve gün içinde çok daha dinç hissedersiniz. Ancak unutmamak gerekir ki, her egzersizde olduğu gibi koşu ve yürüyüşte de öncesinde yemek yememek gerekir. En fazla 1.5 saat önce yemek yemiş olmalısınız. Aksi takdirde mide bulantısı ve baş dönmesi gibi olumsuz sendromlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumların yaşanmaması için koşu öncesi mutlaka esneme hareketleri yapın ve koşu öncesinde yemek yemekten kaçının. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Koşu Mu Yürüyüş Mü Daha Faydalı? için yorumda bulun

  Koşu Mu Yürüyüş Mü Daha Faydalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Koşu Mu Yürüyüş Mü Daha Faydalı? için ilk yorumu yapabilirsin.