Kreatin Kullanımı Nasıl Olmalı?

Kreatin kullanımı spor ile uğraşanlar tarafından merak edilen bir durumdur. Kullanımı hakkında bilgi edinerek başlamak en iyi seçenektir. Kreatin hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz


Kreatin Nedir?

 

Kreatin nedir? Kreatin (Creatine) yağ yakımını ve kas oluşumunun hızlandırılmasını sağlayan, oragnik bir asit bileşimine sahiptir. Sporcular tarafından kullanılanlar kreatin gıda destek ürünleridir. Sporcu olmayan insanlar günde 1 veya 2 gram kreatin almalıdır. Kreatin özellikle kırmızı ette çok bulunmaktadır. Kırmızı et içeriğinde bulunan protein ve kreatin seviyesi sayesinde sporcular tarafından tercih edilmektedir. Kreatin ne sağlar?

 

 • Egzersiz performansınızın artmasını sağlar.
 • Kas kütlesi artışını sağlar.
 • Kas dolgunluğunu arttırır.

 

Kreatin bir doping değildir. Spor kulüplerinde ve müsabakalarda doping oalrak sayılmamaktadır. Fakat, kreatin kullanımına sporcuların dikkat etmesi istenmektedir. Bununla beraber sağlık nedenleriyle kreatinin yasaklandığı kulüpler de bulunmaktadır. Ayrıca kreatinin yüzücü ve koşucular için uygun olmadığı da söylenmektedir.

 

Kreatin Ne Kadar Kullanılmalıdır?

 

Sporcular için belirlenmiş bir kreatin kullanımı mevcuttur. Bu miktar 5 gram olarak belirtilse de sporcuların aşamalarına göre değişebilmektedir. Bu yüzden iki evreye bölünebilmektedir:

 

 • İlk Hafta: Sporcu ilk kreatin kullanımında bir hafta boyunca kreatin yüklemesi yapılmalıdır. Yükleme evresi olarak da adlandılan bu evrede bir hafta boyunca günde 15 ile 25 gram arasında kreatin kullanılmalıdır. Yükleme evresini atlayıp günde 5 gram kullanarak istenilen kreatin seviyesine 1 ayda gelen insanlar da bulunmaktadır. Yükleme seviyesinin daha iyi sonuçlar için değil de daha hızlı olduğu için kullanıldığını hatırlatmak isteriz.
 • İkinci Hafta: İlk hafta yükleme evresini yapan kişiler ondan sonra koruma evresine başlamaktadır. Koruma evresinde günde 5 gram kreatin alınmaktadır. Böylece sağlanılan kreatin seviyesi korunmaktadır. Bu evreye koruma evresi denmesinin sebebi de budur.

 

Yükleme evresinde olan kişiler kreatini nasıl kullanmalıdır? Kreatin yüklemesi için yapılan yükleme evresinde günde 15 ile 25 gram arasında kreatin tüketilmesi gerektiğini belirtmiştik. Bu tüketimleri her bir seferde 5 gram olmak üzere güne yaymalısınız.

 

Kreatin Ne Zaman Tüketilmelidir?

 

Kreatin tüketimi için önerilen zaman dilimleri bulunmaktadır. Bu zaman dilimleri:

 

 • Antrenmandan önce: Antrenmandan yaklaşık 30 dakika önce kreatin tüketebilirsiniz. Antrenmandan hemen önce alınan bu kreatin size hızlı enerji temin edilmesini sağlayacaktır.
 • Antrenmandan sonra: Antrenmandan sonra da bir doz kreatin alınmalıdır. Kas hücrelerinin büyüme oranını arttırır.

 

Bazı kişilerin kreatin ihtiyacı diğerlerine göre daha düşüktür. Bu kişiler istedikleri zaman kreatin alabilir. Antrenman yapılmayan günlerde kreatini öğünleriniz ile beraber tüketebilirsiniz. Kreatin tüketimlerinde meyve suları ve mısır nişastası kullanılabilir. Üzüm suyu bunlar arasında en çok kullanılandır. Ayrıca patates tüketimi de yaygındır. Kreatin sonrasında su mutlaka tüketilmelidir. Çünkü kreatin dehidrasyona sebep olabilmektedir.

 

Kreatinin Zararları Nelerdir?

 

Kreatin bir gıda takviyesi olduğu için bazı zararları olabilir. İşte kreatin zararları şu şekildedir:

 

 • Kramp: Kreatin yapısı gereği hücrenin dışındaki suyu içeri çekmektedir. Bu da kramplara sebep olabilmektedir.
 • Kilo Artışı: Kas kütlesinin artmasını sağlayan kreatin kas kütlesi ile bağlantılı olarak kiloya da yansımaktadır. Bu kas kütlesini arttırmak isteyen kişiler tarafından beklenen bir durumdur.
 • Mide Sorunları: Bu sorun kişiden kişiye değişebilmektedir. Alan kişinin durumuna göre mide sorunları ile ishale sebep olabilmektedir.
 • Böbrek Sorunu: Bu sorun hakkında pek bilgi bulunmamaktadır. Fakat, eğer daha önce bir böbrek rahatsızlığı geçirdiyseniz veya diyabet sorununuz varda kreatin kullanmayınız. Sorun yaşamayan kişilerde böbrek sorununa yol açıp açmayacağı bilinmemektedir.

 

Uzun süreli kreatin kullanımlarının alyuvarlarda, akyuvarlarda, kan lipidlerinde, böbreklerde, kas ve karaciğerlerde değişikliğe sebep olmaktadır.Etiketler

YORUM YAZIN