Kreatin nedir? Nasıl kullanılır ?


Vücut geliştirme sporunda,ek besinlerin yeri ve önemi azımsanmayacak derecededir.Protein tozları,bcaa’lar,aminoasitler,yağ yakıcılar,glutamin’ler ve daha bir çok ek besinler vücut geliştirmeciler tarafından kullanılmaktadır.Bu tarz takviyeler steroidlerden ziyade doğal ek besin kaynakları olarak nitelendirilir.Doğal takviye besinlerden birisi de kreatinlerdir.

kreatin nedir

Kreatin nedir?

İnsanlarda ve bütün omurgalı canlılarda vücut tarafından oluşturulan,kas hücrelerinin enerjisini arttıran organik bir asittir.Vücudumuzda böbreklerden,karaciğerden ve pankreastan sentezlenir.Bu organlardanda kan aracılığıyla gerekli organlara taşınır.Kreatinler bu depo organlarda kreatin fosfat şeklinde depolanır.Kreatin fosfatlar,ATP moleküllerinin karşıladığından daha çok gerekli enerjiyi karşıladığından vücut için son derece önemli kimyasal bileşiklerdir.

Kreatin ne işe yarar?

-Spor veya çeşitli aktiviteler esnasındaki gücün devamlılığını ve adalelerin çabuk toparlanıp kendine gelmesini sağlar.
-Aktif bir şekilde spor yapan bireylerin idman sırasında daha geç yorulmasına ve setler arasında kendisini daha çabuk toparlamasına yardımcı olur.
-ATP’nin yeniden sentezlenmesini sağlamak için gerekli zamanı yaratır.

Kreatin ihtiyacını nasıl karşılarız?

Normal bir insan günde normal şekilde beslenerek vücuduna 1-1.5 gram civarı kreatin alabilir.Fakat konu kaslarımızdaki kreatin fosfat depolarını arttırmaya geldiğinde bu miktarı karşılamak için gün içerisinde 4.5-5 kilogram civarında pişmemiş et tüketmeniz gerekmektedir.Bu doğal olarak imkansızdır.Bu nedenlerden dolayı ek besin olarak kullanılmaktadır.Dışarıdan alacağımız takviye vücudun enerjisini arttırarak,kasların dayanıklılığını ve kuvvetini arttırır.kreatin kullanımı

Kreatin zararları nelerdir?

-Vücudunuz için ne kadar kullanacağınızı bilmememeniz sizin için istenmeyen sonuçlar doğurabilir.Fazla alımı böbrekler için zarar teşkil etmektedir.Yapılan araştırmalarda birkaç hastanın kreatin kullanımı sonucunda böbreklerinin yorulduğu ve kullanımını bıraktıktan sonra eski sağlıklı hallerine döndükleri tespit edilmiştir.

-Fazla kullanımının kas kramplarına neden olduğuda başka bir araştırma konusu.Yapılan araştırmalar sonucu kreatin verilen atletlerin %70 inde kas krampları görülmüştür.

-Uzun süreli kullanımlarında kas gerginliği gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.Bu sorun kreatinlerin su tutmasından kaynaklanmaktadır.

Kreatin kullanımı nasıl olmalıdır?

Kullanımı sırasında iki çeşit yöntem kullanılır.

1.Yüklemeli metod adını veriyoruz.Bu uygulamada 6-7 gün civarında,gün içerisinde 20-30 gram şeklinde alımı yapılır.

2.Uzun süreli metodta ise 3-4 ay civarında,gün içerisinde 3-5 gramlık şekilde alımı yapılır.

Bu yöntemler arasında kaslarda oluşacak etki bakımından herhangi bir fark bulunmamaktadır.Benim önerim 2.yöntemdir.Çünkü anlık fazla kreatin yüklemelerinde yukarıda belirttiğimiz gibi kreatin zararlarını görmeniz daha olasıdır.

Ayrıca dikkat etmeniz gereken başlıca maddeler şunlardır:

-Bu ürünü kullanmaya spora başladıktan en az 1 sene sonra başlayın.
-Tüketimi sırasında vücudunuza normalden 1.5-2 katı daha fazla su alın.Örnek olarak günde 2 litre su tüketiyorsanız,kreatin kullanırken bu su miktarı 3-3.5 litre civarına çıksın.
-Vücuda almanız gereken miktar kilonuza göre olsun.Yükleme metodu adını verdiğimiz metodu uyguluyorsanız kilo başına 300 mg,eğer uzun süreli metodu kullanıyorsanız kilo başına 75 mg civarı alın.
-1 ayı doldurduktan sonra 1 ay ara veriyoruz.
-Tavsiye edilen kullanım şekli olarak idman öncesi 2,5 gram,idman sonrası 2,5 gram almanızı öneriyorum.

kreatin zararları
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kreatin nedir? Nasıl kullanılır ? için yorumda bulun

    Kreatin nedir? Nasıl kullanılır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kreatin nedir? Nasıl kullanılır ? için ilk yorumu yapabilirsin.