Vücut Geliştirme

Kuru Fasulye Besin Değeri Ve Kalori Miktarı Nedir ?

25.10.2018
271
Kuru Fasulye Besin Değeri Ve Kalori Miktarı Nedir ?

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden kuru fasulye sık sık tercih edilen yemekler arasındadır. Pilav üstü kuru fasulye herkes tarafından bilinen doyurucu ve lezzetli bir sofra geleneğidir. Kuru fasulye kişiyi tok tutan ve besleyen baklagillerdendir. Baklagiller ana besin grupları içerisinde yer aldığından haftada en az 3 kez tüketilmelidir. Fakat yanlış kullanımdan kaynaklı halk tarafından kötü bir ünü vardır o da gaz yapması. Eğer aldığınız kuru fasulyeyi pişirmeden önce 8 saat suda bekletirseniz gaz yapmasını önlemiş olursunuz. Veya ilk haşlama suyunun süzülmesi de gaz sorununu çözecektir.

Kuru fasulye lifli yapısıyla acıkmayı önler ve tokluk hissi oluşturur bu nedenle diyet programlarında kullanılmak için de uygun bir besindir. Fakat fazla tüketildiği taktirde de kilo aldırabileceğinden dikkatli tüketmek gerekir.

 BİR TABAK KURU FASULYE YEDİĞİMİZDE VÜCUDUMUZA YÜKLENEN BESİN DEĞERLERİ NELERDİR?

Bir tabak kuru fasulye 100gr (ortalama 5-6 kaşık) 350 kaloridir. Besleyici ve lif oranı yüksek bir besindir. Eğer kuru fasulye etliyse kalori miktarı 360-400’e kadar içerisindeki et miktarına göre çıkabilmektedir. Eğer et kullanılıyorsa içerisine ek olarak yağ koymaya gerek kalmaz. Ayrıca sucuklu kuru fasulye de sevilen lezzetlerdendir.

Dört kaşık kuru fasulye bir köfteye protein açısından eşdeğer olduğundan et tüketilmeyen günlerde tüketmek mantıklıdır. Kuru fasulye aynı zamanda vejetaryen olanlar için de çok uygun bir öğün seçeneğidir. Kuru fasulyenin içerisindeki besin değerleri şunlardır; protein (22.3), magnezyum, A vitamini, C vitamini, kalsiyum (141), karbonhidrat (61.3), demir (4.7), yağ (1.6) çinko, lif içeriği ve potasyum.

  KURU FASULYE NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Kuru fasulyenin kan şekerini düzenleyip kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Aynı zamanda posalı yapısıyla dışkılamayı sağlayarak bağırsak kanserini (rektum), kabızlığı, divertiküleri (kalın bağırsağın iç çeperinde oluşan katman) önlemektedir. Hem sağlıklı hem de ekonomik bir besin oluşuyla sofraların baş tacı olmuştur.

Diyetisyenler bitkisel kaynaklı protein olmasından dolayı besin değerini artırmak için mutlaka tahıllarla birlikte kullanılması gerektiğini söylemektedirler. Pişirme usullerine dikkat edildiği takdirde ve C vitaminli sebze ve meyvelerle tüketildiğinde içeriğindeki demir ve kalsiyumun vücuttaki kullanımı da artacaktır. Bu sebeple örneğin; bulgur pilavı ile birlikte tüketiminde yanında salata, domates ya da yeşil biber tüketilmelidir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

Sindirim problemleri olanlar fasulyeyi pişirmeden önce 12 saat suda bekleterek yumuşayıp zarlarının kolayca çıkmasını sağlayıp öyle kolaylıkla tüketebilirler.

Kuru fasulye satın alınırken yabancı maddelerden arınmış kuru bir şekilde paketlenmiş olmasına ve son tüketim tarihine dikkat edilmesi gerekir. Satın alındıktan sonra tadının ve besin değerinin korunabilmesi için güneş görmeyen kuru yerlerde haşerelerden uzak olacak şekilde kapalı şişe veya kutularda muhafaza edilmesi gerekir. Kuru fasulye eğer nemlenirse mikroorganizmalar üreyerek küf yapar ve bozulmasına sebep olur. Düdüklü tencerede basınçla pişmesi en iyi pişirme yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemle besin değeri kaybı en aza indirilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.