Kuzu Eti Protein Ve Besin Değeri Nedir?


Faydaları ile bilinen kuzu etinin 30 gramında 66 kcal besin değeri mevcuttur. Kuzu eti içerdiği kalorinin büyük kısmını % 59 oranında ki kısmını proteinden almaktadır. Koyun eti protein değeri olarak da oldukça zengindir. Memelilerin eti için kullanılan ve demir bakımından oldukça zengin olan bir besindir. Tavuk ya da balıktan daha zengin bir kırmızı et türüdür. Çok kaliteli vitamin, birçok protein, mineral bakımından da zengin olan kuzu etinde sağlıklı beslenme için mükemmel bileşenler içermektedir. Pişmiş kuzu eti kalori olarak da yüksek besin değerlerine sahiptir. Esas anlamda protein oluşmaktadır. Aynı zamanda da değişen miktarlarda yağ içermektedir.

 

Kuzu Etinin Protein Değerleri

 

Tüm et türlerinde olduğu gibi kuzu da proteinden oluşmaktadır. Sade şekilde pişmiş kuzunun protein içerme oranı ise %25 ile 26 arasında değişmektedir.  100 gr kuzu eti 33 gram protein içermektedir . Vücudun büyümesi, bakımı için de gerekli olan tüm aminoasitleri içeren oldukça yüksek ve kaliteli bir protein kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuzu ya da diğer et çeşitlerini tüketmek vücut geliştirmek isteyenler için de birebirdir. Cerrahi operasyonlar sonrasında da hastalar için özellikle çok faydalıdır. Basit şekilde söylemek gerekirse et yemek kas dokusunu da inşa etmeye, tamir etmeye yaramaktadır.

 

Kuzu Etinde Bulunan Yağ Oranları

 

Kuzu etinde besin içerikleri kuzunun beslenmesine, cinsiyetine, yaşına, aldığı yem miktarına bağlı olarak çeşitli miktarlarda yağ içermektedir. Pembemsi açık bir renge sahiptir. İnek ya da dana etine nazaran koktuğu söylenmektedir. Sıkı bir et olduğu da bilinmektedir. Kolay pişme özelliğine sahiptir. Yağ oranı bakımından ise oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Eşit miktarda doymuş, tekli doymamış yağlardan oluşan kuzu etinde don yağı sığırdan daha üst seviyede doymuş yağ içermektedir. Yağsız kuzu eti kalori açısından da oldukça zengindir. Uzun zamandır doymuş yağ alımı ise kalp hastalıklarının risk faktörü olarak düşünülmektedir.

 

Kuzu Etinde Bulunan Besin Değerleri

 

Vitamin ve mineraller bakımından da oldukça zengin bir kaynak olan kuzu etinde B12 vitamini oldukça yüksektir. Beyin işlevi, kan oluşumu için de önemli olan hayvanlardan elde edilen gıdalarda bulunan B12 vitamini içermektedir. Selenyum açısından da oldukça zengin bir kaynaktır. Kuzu etinde yüksek miktarda çinko bulunur. Kuzu eti protein miktarı olarak da yüksek değerlere sahiptir. Kuzu etinde bulunan protein miktarı vücut geliştirmek isteyenler için de bir numara bir besindir. B3 vitamini olarak isimlendirilen niasin de bulunur. Vücut geliştirme, bakımında gerekli olan fosfor da bol miktarda bulunmaktadır. Kuzu eti aynı zamanda zengin bir demir kaynağıdır. Bitkisel gıdalara göre etten daha çok miktarda emilmektedir. Tuz, işlenmiş kuzu ürünlerinde de yüksek miktarlarda bulunmaktadır.

Kuzu Eti 100 Gramında

Karbonhidrat (g)
2.5
Protein (g)
32.75
Yağ (g)
8.9
Lif (g)
0
Kolesterol (mg)
501
Sodyum (mg)
56
Potasyum (mg)
221
Kalsiyum (mg)
8
Vitamin A (iu)
24943
Vitamin C (mg)
4
Demir
8.3Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kuzu Eti Protein Ve Besin Değeri Nedir? için yorumda bulun

    Kuzu Eti Protein Ve Besin Değeri Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kuzu Eti Protein Ve Besin Değeri Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.