Vücut Geliştirme

L-Arginine (Arjinin) Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Arjinin Ne İşe Yarar ?

06.05.2017
504
L-Arginine (Arjinin) Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Arjinin Ne İşe Yarar ?

Arginine İçeriğinde Neler Bulunur?

İlk olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru keşfedilmiş olsa da son yıllarda büyük bir popülerlik kazanarak başta kas kütlesini artırmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir ürün olarak kullanılan l arginine içeriğinde yer alan aminoasitler sayesinde vücuda etki etmektedir. Süt ürünleri ve kırmızı et başta olmak üzere dışarıdan alınan pek çok gıdanın içinde doğal olarak bulunan arjinin vücut tarafından sentezlenmeyen aminoasitlerden biri olup gıdalar ve besin takviyeleri sonucunda vücuda alınan aminoasitlerden olmaktadır.

Arginine’in Faydaları Nelerdir?

Öncelikle dışarıdan besinler yoluyla alınabildiği için arjinin tüketimlerinde kişiler eğer arjinin bakımından zengin içeriğe sahip olan bir beslenme programına sahiplerse bu durumda ek gıda takviyeleri almalarına gerek kalmamaktadır. Vücudun arjinini üretebilecek güce sahip olması buradaki en büyük avantaj oluyor. Fakat kimi zaman vücudun l arginine üretimlerinde yetersiz kalması ya da beslenme programının arjinin içeriği bakımından zengin olmaması sebebiyle ek gıda takviyelerine ihtiyaç duyması söz konusu olabiliyor. Bu noktada kişiler arjinin açıklarını kapatmak üzere gıda takviyesi şeklinde sunulmakta olan arjinin ürünlerini kullanabiliyorlar.

Arjinin öncelikle daha önce de değindiğimiz gibi kas gelişimleri için en ideal özelliklere sahip aminoasitleri içinde barındırmasından dolayı kas kütlelerini artırmak isteyen kişiler tarafından tüketilebilmektedir. Fakat bunun yanında l arginine gıda takviyelerinin farklı olumlu etkilerinden de söz etmek mümkün oluyor. Bu konuda ilk sırada kardiyovasküler sisteme yaptığı etkiler gelmektedir. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde oldukça önemli bir yeri olan bu gıda takviyesi aynı zamanda tansiyon gibi kardiyovasküler sisteme bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkları önlemede de etkili olmaktadır.

Arjinin pek çok kişi tarafından dolaylı etkilerinden dolayı tercih edilmiyor olsa da hangi etkilere sahip olduğunun bilinmesi ayrıca önemlidir. Bu noktada l arginine için öncelikle bu gıda takviyelerinin cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık problemine karşı etkili bir savunma besini olduğunu söylemek gerekir. Ancak bu özelliğinden dolayı ürünü kullanmak isteyen kişilerin kalp hastalıklarına da sahip olmaları halinde doktor tavsiyesi ile bu ürünlerin kullanımına başlaması gerekmektedir. Bir diğer dolaylı etki de yine kardiyovasküler sisteme bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Damar tıkanıklığı ile birlikte gelen bacak ağrıları ve kramplarının önlenmesi arjinin tüketimleri ile mümkün olmaktadır. Son olarak arjininin olumlu etki ettiği sorunlardan biri de migren ve şiddetli baş ağrılarıdır. Yine de tüm bu etkilere sahip olmasına rağmen arjinin gıda takviyeleri kesinlikle bu tür problemlerin çözümü için kullanılmamalı, kas kütlelerinin artmasına sağladığı olumlu etkilerden dolayı tüketilmelidir.

Arjinin Bakımından Zengin Yiyecekler Nelerdir?

Dışarıdan vücuda alınabilen aminoasit çeşitlerini sunabildiği için arjinin eksikliklerinin yaşanması halinde kişilerin bu eksiği doğal besinleri tüketerek gidermesi mümkün olmaktadır. Un çeşitlerinden olan susam, pamuk tohumu ve yerfıstığı unu arjinin bakımından zengin esinlerdendir. Buna ek olarak et konusunda balık etleri ve kırmızı et tüketimleri arjinin bakımından zengin tüketimlerin yapılmasını sağlamaktadır. Karides, ıstakoz, ahtapot, ton balığı, turna, gelincilk balığı, mezgit arjinin bakımından zengin balık türlerindendir. Bunun yanında sığır eti, kuzu eti, hindi eti de arjinin tüketmek için en ideal besinlerdendir.

Arjininin Yan Etkisi Var Mıdır?

Beslenme programlarına l arginine içerikli gıdalar eklendiği takdirde bunların hiçbir şekilde vücutta bir yan etkiye yol açması söz konusu değildir. Fakat bazı kişilerde bu tür gıdaların mide ağrısı, ishal, alerji, kan basıncında düşüklük ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara sebep olmasıyla karşılaşılabilmektedir. Söz konusu yan etkilerle karşılaşılması halinde kişilerin mutlaka bir doktora danışarak beslenme programlarını düzenlemeleri ya da gıda takviyesi alımlarını tekrar gözden geçirmeleri gerekmektedir.

 

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.