Vücut Geliştirme

Laktat Çalışması Nedir? Etkileri Nelerdir?

Laktat Çalışması Nedir? Etkileri Nelerdir?

Yapılan çalışmalar ile ortaya çıkan laktat vücudun çok miktarda HGH yani büyüme hormonu salgılaması uyarısında bulunur. Büyüme hormonunun özelliği ise yağ yakmanın artmasını ve kas yapmanın artmasını sağlamasıdır. Spor yaparken belli bir miktar kalori harcanır. Laktat çalışması esnasında ve sonrasında ise vücudun metabolizması hızlanır. Bu aşamada kalori yakılması işlemi de hızlı bir şekilde devam eder.

Aerobik çalışması bittiği anda kalori yakımı da biter ve vücut eski durumuna çok hızlı bir şekilde döner. Laktat çalışması ile neredeyse 24 saat boyunca enerji harcamaya devam edersiniz. Yaş ilerledikçe azalan büyüme hormonu boy uzatan, kemikleri güçlendiren, kas kütlesini artıran ve bütün bunları yaparken de yağ yakan bir hormondur. Yapılan egzersiz ile artan HGH ise kas yapımına ve yağ yakımına ortam hazırlar. Kişilerin spor yapma alışkanlıkları göz önünde tutularak hazırlanan bu çalışma oldukça popüler bir çalışmadır. Daha önce hiç spor yapmamış ya da çok az yapmış olanlar için de önerilen hafif çalışmalar olduğu gibi düzenli yapıldıkça ilerletilebilen bir çalışma şeklidir. Çalışmalara yeni yeni ısınanlar için önerilen kilolar azdır ve zaman geçtikçe ağırlaştırılabilir. Zaten ağırlık çalışan sporcular ise daha sıkı bir programla işe başlayabilirler. HGH hormonu en çok uyurken salgılanmaktadır. Bu sebeple çalışma yapacak sporcuların uyku kalitesini bozama ihtimali taşıyan kafein içeren içecekleri hayatından tümüyle çıkarması tavsiye edilir. Yatmadan en az 2 saat önce de karbonhidrat alımı sona erdirilmelidir.

Laktat çalışması yapılırken dikkat edilecek en önemli husus doğru ağırlığın seçilmesi olacaktır. Tekrarlardan oluşan program esnasında son tekrarlar size acı veriyorsa olması gerekenden fazla ağırlık seçmişsiniz demektir. Yeteri kadar ağırlık almadığınızda da gereken etkiye ve sonuca ulaşamazsınız. Alışma sürecini geçen sporculara ağırlık çalışmasını yapabilecekleri en yüksek hızda yapmaları tavsiye edilir. Düzenli bir çalışma sonrasında uygulanacak programın haftada 4 güne çıkarılması uygun olacaktır. İleri seviyede vücut çalışmaları yapan sporcuların yüksek programlar eşliğinde kas kaybetmeden yağ yakması sağlanabilir. Çalışmaları destekleyecek beslenme kurallarına da sıkı sıkıya uymak gereklidir. Çalışmanın sonrasında 3 saat boyunca karbonhidrat içeren yiyeceklerin tüketilmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.