Lif Kopması Nasıl Olur Belirtileri Nelerdir ?

Lif Kopması Nedir?


İnsanın vücut yapısı itibarıyla tüm hareketlerinin içinde beyinle koordineli bir şekilde çalışan sinirler, kaslar, tendonlar ve kemikler tam bir uyum içinde çalışmaya devam ederler. Bu hareketlerin gerçekleşmesi sırasındaki en büyük rollerden biri de kasların yapıtaşı olan kas hücrelerinin bir araya gelerek oluşturduğu kas lifleridir. Kas lifleri kendi gelişmişliklerine bağlı olarak belirli bir ağırlığa dayanabilecek kuvvete sahiptirler. Kimi zamanlarda aşırı kuvvet yüklenmesi sonucunda kas hücreleri arasındaki mesafe artar ve kas kendini savunmak üzere liflerle direnç göstermeye çalışır. İşte tam da bu noktada kas lifinin kendi ulaşabileceği gerilmeden çok daha yüksek bir gerilime ulaşmasının sonucunda lif kopması meydana gelmektedir.

Lif Kopmasının Neden Olur?

Kas liflerinin kopmasıyla ilgili bir sakatlık yaşandığı zaman kişiler bunu kaslarını istedikleri şekilde hareket ettirememekten, kaslarında ortaya çıkan aşırı ağrıdan ve lif kopmasının yaşandığı bölgede gözle görülebilen morluk veya şişliklerden kolaylıkla anlayabilmektedir. Bu tür belirtilere sebep veren haller ise genel olarak kasların aşırı yüke maruz kalması olarak özetlenebilir. Kasların uzun süre çalışması sonucu direncinin en düşük noktaya gelmesi, kasların kasılamadan ani yüklerin altında kalması en temel lif kopması sebeplerindendir. Bunun dışında kasların sivri cisimlerden yaralanması ya da kas liflerinin bulunduğu bölümlerin sıkışması sonucu da lif kopmalarının yaşandığı görülmektedir.

Lif Kopması ile Karşılaşmamak için Ne Yapılmalı?

Lif kopmalarına karşı trafik kazası, sivri cisimlerin kaslara isabet etmesi gibi sebeplerin dışında eğer spor yoluyla meydana gelen lif kopması sorunlarının önüne geçilmek isteniyorsa bunu belli başlı çalışmalarla önlemek mümkün olmaktadır. Bunların en önemlisi spor antrenmanlarına başlamadan önce iyi bir şekilde ısınmaktır. Isınma sonucu kaslar daha fazla yük taşımaya hazır hale gelecektir. Yine de kas gruplarının taşıyabileceği ağırlıkların üzerine çıkılmamalı ve iyi bir beslenmeyle kas gruplarının güçlenmesi sağlanmalıdır. Bunların dışında açık havada spor yapan kişilerin kış aylarında ve havanın soğuk olduğu vakitlerde spor yaparken mutlaka vücudunu sıcak tutacak kalın kıyafetler giymesi ya da bu havalarda kapalı alanlarda spor yapmayı tercih etmesi gerekmektedir.

Lif Kopması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kaçınılmaz bir şekilde lif kopması ile karşılaşıldığında ise mutlaka tedavi almak gerekmektedir. Burada kemik ya da sinirlerle ilgili bir sorun olup olmadığı incelenmekte ve kas liflerinin birbirine bağlanması sağlanmaktadır. Lif kopmaları 1 ile 2 hafta içinde tedavi edilebilirken kemiklere yayılan bir sorun söz konusuysa iyileşme süresi 1 ile 2 ayı bulabilmektedir. Lif kopmalarının yol açtığı en ciddi problem olan sinir hasarlarının meydana geldiği durumlarda ise tamamen sinirlerin nasıl zedelendiği tedavi süresinin belirleyici sebebi olmaktadır. Kimi zaman birkaç ay içinde sinirlerin de eski işlevini yerine getirebilecek şekilde düzelmesi mümkün olurken kimi zaman da ömür boyu sorunlu kalabilecek sinir problemlerinin yaşanması söz konusu olmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Lif Kopması Nasıl Olur Belirtileri Nelerdir ? için yorumda bulun

    Lif Kopması Nasıl Olur Belirtileri Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lif Kopması Nasıl Olur Belirtileri Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.