Mantar Besin Değeri Ve Protein Miktarı Nedir ?

Kültür mantarı toprağın üstünde yenebilir beyaz sap ve şapka şeklinde oluşur. Üretimi ülkemizde bolca yapılan ve birçok yemeğe (sote, salata, makarnalar…) lezzet vermesi amacıyla kullanılmakta olan her bütçeye uygun bir sebzedir. Mantarın besin değerleri pişirme yoluyla açığa çıkar, pişmiş mantar çiğ mantardan daha yararlıdır. Taze, kurutulmuş ve konserve şekillerde tüketime sunulmuştur. Fakat vahşi doğadan toplanan mantarlar zehirli olabileceğinden sadece sağlık bakanlığı tarafından onaylı mantarlar tüketilmelidir. Aksi taktirde sonu ölümle sonuçlanabilir.


MANTARIN BESİN DEĞERİ ETLE AYNI MIDIR?

İçeriğindeki protein bakımından oluşan dokusundan dolayı halk tarafından et olarak tüketilebileceği algısı vardır. Ette proteinle birlikte alınan yağ seviyesi çok yüksektir, mantarda yağ yok denecek kadar azdır fakat besin değeri olarak ikisi birbirini karşılayamamaktadır. Mantardan alınan protein günlük olarak tüketilirken, etten alınan protein vücutta depolanabilir. Proteinin depolanması kalp rahatsızlıkları olanlar için sakıncalıdır. Mantar kalp dostudur.

mantar besin değeri (100gr.)  et besin değeri (100gr.)
su(g)………………………………90.4 68.0
Enerji (kalori)………………28.0 190
protein(g)…………………….2.7 19.1
yağ(g)……………………………0.3 12.0
karbonhidrat(g)…………4.4 0

 

MANTAR YİYEREK FORM KORUNUR MU?

Kültür mantarı düşük kalorili bir besleyicidir. Besin değeri diğer sebzelere oranla daha yüksektir. Fakat buna rağmen ülkemizde fazla tüketilen bir besin değildir. Kültür mantarının içinde sadece hayvansal gıdalardan alınabilecek B12 vitamini bulunması yönünden hayvansal gıda tüketmeyen kişiler için büyük öneme sahiptir. Kültür mantarı 28 kcal (100gr) olarak tanımlanmıştır. İçeriğinde B vitaminleri, çinko, potasyum, demir ve fosfor bulundurur. Lif kaynağı olarak da tüketilmesi spor yapanlar için önemlidir. Mantar sağlık koşulları elverişli ise formda kalmak için düzenli tüketilen besinler arasında yerini almalıdır. Obezite hastaları için kalorisi düşük ve besin değeri yüksek olduğundan uygun bir besindir.

MANTAR YİYEREK SAĞLIKLI KALINIR MI?

Mantar içerdiği selenyum mineraliyle kolesterole iyi gelir ve kan basıncını düşürür. Diyabetikler için uygundur. Bazı mantar türleri medikal ilaç yapımında da kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan korur. İçerdiği antioksidan sayesinde kanserden de korur. İçeriğindeki demir anemi hastalarına iyi gelmektedir. Tümörleri engelleyen özelliği meme kanseri ve prostat kanserinden korur. Mantarın içerdiği kolin sinirsel faaliyetlerin beyne ulaşılmasına yardımcı olduğundan uyku, hafıza ve öğrenme faaliyetleri açısından önemlidir. Antiviral ve antibakteriyel özellik taşıdığından hastalıkların iyileşmesinde büyük rol üstlenir. Sülfür sayesinde antioksidan özelliği de bulunur.

MANTAR TÜKETİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Mantarlar taze tüketilmelidir. Derin dondurucuda bekletilen mantarlar besin değerlerini kaybederler, buzdolabında en fazla 1 hafta bekletilebilir. Tüketilen mantarın yapısı sert ve iri olmalıdır. Rengi beyaz olmalıdır. Mantar yedikten sonra ateş, bulantı, kusma gibi durumlar oluşuyorsa zehirlenme olabileceğinden hemen doktora başvurulması gerekir. Pürin aminoasidi sebebiyle böbrek hastalarının kontrollü tüketmesi gerekir yoksa tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.Etiketler

YORUM YAZIN