Vücut Geliştirme

Melatonin Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

07.05.2017
336
Melatonin Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Melatonin Hormonunun Vücuttaki Görevi Nedir?

Vücutta yer alan pek çok hormondan biri olan melatonin uyku düzenin korunması ile ilgili görevleri üstlenen hormondur. Beyinde salgılanan bu hormon sayesinde düzenli bir uyku uyumak mümkün olmaktadır. Çoğu zaman uyku problemleri yaşayan kişilerin beynindeki melatoninin seviyelerinde yetersizlik ortaya çıktığı görülmektedir. Bu kişiler dışarıdan alabilecekleri melatoninden yapılmış gıda takviyeleri sayesinde uyku sorunlarının çözümünü sağlayabilirler.

Hangi Durumlarda Melatonin Kullanmak Gerekir?

Uyku problemlerinin ana sebeplerinden biri olarak görülse de her uyku problemi yaşayan kişinin öncelikle bunun melatoninden kaynaklanmadığını da hesaba katması gerekmektedir. Özellikle son yıllarda iş hayatının zorlu koşulları ve teknolojik araçların yaygınlığı sebebiyle düzensiz hayat yaşanması söz konusu olmakta ve insanların dinlenmeye ayırdıkları vakitler çok az olmaktadır. Aşırı stresli bir günün ardından uyumakta zorluk çekenler bu sorunu çözmek için çeşitli yollara başvuruyorlar. Uyumaya hazırlamak üzere kişilerin yapabileceği bazı şeylerin sonunda uyku problemlerinin çözülmesi söz konusu oluyorsa melatonin gıda takviyelerine gerek kalmamaktadır. Ancak tüm bu değişikliklere rağmen uyku problemleri çözüme kavuşmuyorsa kişilerin melatoninleri denemesi yerinde olacaktır.

Melatonin Vücuda Nasıl Etki Eder?

Melatonin hiçbir gıda takviyesi ürünü kullanmadan da vücutta belirli miktarda bulunan ve beyinde üretilen bir hormon olduğu için bu hormonun dışarıdan alınmasının yararlarından ve zararlarından söz etmek mümkün değildir. Ancak melatoninlerle vücutta oluşan etkilerin açık bir şekilde ortaya konması bu türden gıda takviyelerini kullanacak olanların bilmesi gereken noktalardan olmaktadır. İlk başta melatoninin kullanım amacı olarak da sıklıkla başvurulan bir yöntem olan uyku düzeninin yerine getirilmesi amacıyla melatoninler tercih edilmektedir. Buna ek olarak melatonin pek çok dolaylı etkiye de sahip olmaktadır. Mide ülseri, kulak çınlamaları ve reflü gibi rahatsızlıklardan yaşanılan olumsuz etkilerin azalmasında melatoninler önemli ölçüde etkili olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak Jet Lag durumlarında da melatoninlerin alımı bu jet lag etkisinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Melatonin alımlarında zaman zaman farklı bünyelerde çeşitli yan etkilerin çıkması da söz konusu olabilmektedir. Başta yine uyku problemleri gelmektedir. Özellikle melatonin gıda takviyelerinin kullanıldığı zaman aralıklarına bağlı olarak uyku problemlerini devam etmesi söz konusu olabiliyor. Bu durum beraberinde uyuşukluk ve halsizlik de getirebilir. Melatonin kullanımlarında tavsiye edilen dozlara mutlaka uymak gerekmektedir. Aşırı tüketimler sonucunda bu takviyelerin bağımlılık yaratıcı bir etkisi de ortaya çıkmaktadır. Bunlara ek olarak hafif de olsa baş ağrıları, dalgınlık gibi problemler de ortaya çıkabilir. Kullanıcıların yorumlarından hareket edilerek varılan bir çıkarımda da bu gıda takviyelerinin tuhaf rüyalar gördürdüğüne dair genel bir kanı ortaya konmaktadır.

Melatonin Kullanımı Nasıl Olmalı?

Melatonin kullanırken kişilerin ilk dikkat etmesi gereken nokta yeni uyku problemlerinin ortaya çıkmasını önlemek için yatmadan önce melatoninlerin alınmasını sağlamaları gerektiğidir. Uyumaya geçmeden yaklaşık birkaç saat önce alınabilecek belirli miktardaki melatoninler sayesinde uyku getirici özelliği kullanılarak hormonun uyku problemini düzenlemeye etkisi de sağlanabilecektir. Bir diğer nokta da melatonin kullanımı ile gelecek olan uyku ihtiyacının artması gibi durumların tam zıttı sayılabilecek uyku kaçıran etkinliklerin bu sırada yapılmamasıdır. Örneğin, takviyelerin alınmasının ardından oldukça aydınlık bir odada beklemek, yemek yemek, televizyon izleyerek yüksek miktarda ışığa maruz kalmaktan uzak durulmalıdır. Bu etkinliklerin yerine kişiler uyumaya yardımcı olabilecek daha rahatlayıcı etkinlikler yapabilirler.

Kullanılacak doz miktarları açısından 1 miligram dozun üzerine çıkılması tavsiye edilmemektedir. Melatonin takviyeleri de buna bağlı olarak genellikle 0.5 miligram dozlarla üretilmektedir. Dozların işe yaramadığı hallerde miktarlar yavaşça artırılabilir. Ancak bu takviyelerin bağımlılık yapıcı özellikleri göz ardı edilmemelidir.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.