Nasıl ip Atlanır ? İp Atlama Tekniği

İp Atlamayla Kilo Verilir Mi?


Daha çok boks ve benzeri sporlarla ilgilenen kişiler tarafından yapıldığı düşünülen ip atlama egzersizleri vücuda çok farklı yönlerden gelişme yönünde katkı yapmasıyla spor yapmak isteyen herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilecek olan hareketlerden olmaktadır. İp atlama sanıldığı gibi sadece kondisyonu artırmak amacıyla değil aynı zamanda dayanıklılığı artırmak, vücut koordinasyonunu ve dengeyi daha stabil tutmak ve refleksleri kuvvetlendirmek için yapılmaktadır. Tüm bu özellikleri ile birlikte hemen hemen her spor dalı için çok faydalı özelliklere sahip olan ip atlama aynı zamanda kilo vermek isteyenlerin de yapabileceği en ideal hareketlerden olmaktadır.

İp atlamanın teorik olarak nasıl yapılacağı pek çok kişi tarafından biliniyor olsa da tam olarak hareketin doğru şekilde nasıl yapılacağı nadiren bilinmektedir. Buna ek olarak sporcu kişilerin de arada bulunduğu kişiler ip atlamada zorluklar yaşayabilmektedir.

İp Atlamanın Tekniği Nedir?

İp atlamak isteyen kişilerden buna ilk kez başlayanlar çoğunlukla hatalı bir şekilde bu hareketi yapmaktadır. Çoğunlukla ipin havada olduğu zamanlarda kişiler iki kez zıplayarak bu hareketi tamamlarlar. Buna ek olarak bazı kişilerin hareketi kesin bir şekilde ipe takılmadan yapabilmek için ayaklarını olması gereken seviyeden daha da yukarıya kaldırarak yapması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle başlangıç aşamasında ip atlamak isteyen kişilerin öncelikle zihinlerini doğru atlamaya alıştırmaları gerekmektedir. Doğru atlamada denildiğinde kast edilen hareket her iki ayağın aynı anda yere basıp aynı anda yükseldiği hareket değil de bir ayağın havada diğerinin yerde olduğu ve bunun ip havadayken bir kez gerçekleştiği hareket olmaktadır. Bu hareketi ip atlama sırasında yapmada zorluk yaşayan kişilerin ellerinde ip bulunmadan bu zıplama hareketine çalışmaları kendilerini geliştirmeleri açısından önemli olmaktadır. Harekete alışmak için yapılan antrenman sırasında önce hareket hızlandırılmalı ardından da hareket kişinin zıplayarak tamamladığı bir hareket olmalıdır. Hareketin doğru yapıldığından emin olmak için ayakların çok fazla yanlara kaydırılmıyor olması, ayakların yerden yükseğe olması gerekenden fazla kaldırılmıyor olması gerekmektedir.

İpi Kontrol Etmek de Önemlidir!

Spor antrenmanı olarak ip atlamak isteyen kişiler çoğunlukla bacaklarının hareketlerine önem vermekte ve zıplamada kendilerini geliştirmeye dikkat etmektedirler. Oysa ip atlama hareketinin tam olarak yapılması ipin de bilekten doğru bir şekilde döndürülmesi ile mümkün olmaktadır. Burada yapılan en büyük yanlışlardan biri kolun büyük dairesel şekilde döndürülmesi olmaktadır. Az miktarda bilekten ip çevrilerek ipin istenilen dairesel hareketi yapması hedeflenmektedir. İp atlamak isteyenlerin bu süreçleri kolaylıkla takip etmesi halinde kısa sürede hareketi yapmaları mümkün olacaktır.



Etiketler

YORUM YAZIN