Ne Kadar Karbonhidrat Ne Kadar Protein Alınmalıdır?

Vücut geliştirirken çalışmaların önemi kadar beslenmenin de önemi bulunmaktadır. Proteinler kası geliştiren bir etkiye sahiptir ve bu nedenle genel olarak kas yapmak isteyen, vücut geliştirmek isteyen kişiler protein diyeti yapmaktadır. Ve bunun yanı sıra protein takviyesi almaktadır. Karbonhidrat ise vücut geliştirme sırasında ya da diyet sırasında ilk etapta azaltılan besin türleri arasında yer almaktadır. Karbonhidratların enerji verici etkisi ise karbonhidratları tamamen sonlandırılamamasına sebep olmaktadır. Diyet de yapılıyor olsa, kasta geliştiriliyor olsa enerjinin sağlanabilmesi için karbonhidrat tüketimi şarttır.


Ne Kadar Karbonhidrat Tüketilmeli?

Bir insan gün içinde harcadığı enerjinin ortalama %50 ve %60’ını karbonhidratlardan almaktadır. Bu sebepten ötürü diyet yapan bir kişinin de diyetin de en az 100 – 120 gram kadar karbonhidrat bulunmalıdır. 100 – 120 gram karbonhidrat belli ölçüde enerjinin alınmasını sağlayacaktır. Karbonhidrat ve proteinin bir gramı 4 kalori enerji verirken, yağların bir gramı, 9 kalori enerji vermektedir. Ancak yağ diyet süresi boyunca kesinlikle uzak durulması gereken besinlerdendir. Bunun için yeterli karbonhidrat ve protein tüketimi ile yağ eksiği kapatılabilir. 1800 kalorilik bir diyet listesi bulunuyorsa, bu diyet listesinin 800 kalorisi proteine verilirken ortalama 100 kalorisi karbonhidrata verilmelidir. Bunun sebebi ise 1800 kalorinin %50 %60 hesaplaması yapılmalıdır. Diyetimizde günlük harcayacağımız enerjinin karbonhidrattan karşılanma oranına göre karbonhidrata yer vermeliyiz.

Ne Kadar Protein Tüketilmeli?

Protein özellikle kas geliştirecek olan, vücut geliştirecek olan kişiler tarafından çok fazla tüketilmektedir. Proteinin kasları şişiren etkisi kas geliştiren vücut geliştiren kişilerin hem besin yoluyla çok fazla protein tüketmesine hem de proteinden takviye almasını sağlamaktadır. Eğer ki dayanıklılık sporlarıyla uğraşılıyorsa, boks gibi o halde kilo başına 1,6 gram protein tüketimi yapılmalıdır. Güç sporlarıyla uğraşılıyorsa, stabil olarak güç harcama durumu söz konusuysa o halde günlük kilo başına 2.0 gram protein tüketilmelidir. Futbol, basketbol gibi diğer sporlar ile uğraşan kişiler ise günlük kilo başına 1,4 gram ile 1,7 gram arasında protein tüketimi yapmalıdır. Proteinin fazla tüketilmesinin de zararı göz önünde bulundurarak, protein tüketimine dikkat edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır.YORUM YAZIN