Vücut Geliştirme

Ne Kadar Protein Almalıyım ?

28.04.2017
198
Ne Kadar Protein Almalıyım ?

Günlük Protein Tüketimlerinin Altında Kalmamaya Dikkat Edilmeli!

Düzenli olarak spor yapan kişilerin ulaşmak istedikleri hedefe varmalarında kontrol etmeleri gereken en önemli değişkenlerden biri de beslenme biçimleri ve programları olmaktadır. Bu programlar hazırlanırken genellikle sporcular için kas yapılarının daha güçlenmesi adına protein ağırlıklı bir tüketim tercih edilmektedir. Fakat pek çok kişi günlük ne kadar protein tüketmesi gerektiği konusunda fikir sahibi olamayabiliyor. Günlük tüketilmesi gereken protein miktarları öğrenildiği takdirde bunların altına düşmemek için gayret etmeli ve vücudun gelişimi sırasında da protein eksikliğinden kaynaklanan bir duraksamanın yaşanmasının önüne geçilmelidir.

Protein alım miktarlarında kişilerin hareketli bir yaşam tarzına sahip olup olmamaları, yaşları, vücut yapıları gibi pek çok unsur etkili olmaktadır. Burada amaç kesin olarak vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarını ortaya koyarak bunu karşılamak olmalıdır. Çoğu zaman kişilerin göz kararı ya da tokluk hislerine bağlı olarak gerçekleştirdikleri bu protein tüketimlerinin ötesinde ne kadar protein tüketilmesi gerektiği ortaya koyan bilimsel veriler de kullanılmalıdır.

Günde Ne Kadar Protein Tüketmeliyim?

Uluslararası alanda kabul görmüş değerlerden biri olan RDA yani recommended daily amount kavramı Türkçede tavsiye edilen günlük miktar olarak adlandırılabilir. RDA değeri üzerinden kişilerin günlük protein alımlarını da ayarlayabilmektedir. Çoğu zaman besin maddelerinin ambalaj paketlerinin üzerinde yer alan bu değerlerde yüzde üzerinden bir rakam ortaya konulur. Proteinler için belirlenmiş olan RDA değeri ise kilo başına 0.8 gram olmaktadır. Yetişkinler ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan kişiler için geçerli olan bu rakam bu hallerin dışında özel durumlara sahip olanlar için değişebilmektedir. İşte bu nedenle düzenli olarak spor yapan kişilerin kendi kilo ölçülerine göre ne kadar protein tüketmeleri gerektiğini de öğrenmesi mümkün olmaktadır.

Sporu yapan kişilerin fiziki özelliklerine bağlı olarak değişen RDA değerlerinin dışında bir de yapılan spor antrenmanlarının etkisi ile oluşacak RDA değerleri dikkate alınmalıdır. Yani yapılan sporun ağırlığı, süresi, sıklığı gibi etkenler kişilerin ne kadar protein tüketmesi gerektiği konusunda belirleyici olacaktır.

Genel kabul görmüş rakamlara bakıldığında dayanıklılığa bağlı spor antrenmanları için bir kiloya karşılık 1 ile 1.6 arasında, güce dayalı spor antrenmanlarında bir kolaya karşılık 1.6 ile 2, diğer pek çok spor dalı için yapılan bireysel ve takım antrenmanları için de kişilerin bir kolaya karşılık 1.4 ile 1.7 gram arasında protein tüketmesi gerekmektedir. Yapılan sporun niteliği ve kişilerin fiziki özelliklerine ek bir şekilde kişinin protein alımına etki eden bir başka değer bulunuyorsa bu rakamların daha da artırılması söz konusu olmaktadır.

Protein ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu fark eden ve bu tip bir beslenme şekliyle kas yapısındaki değişiklikleri gözle görülür bir şekilde ortaya çıkan kişiler aşırı miktarlarda protein tüketme eğiliminde olabiliyorlar. Bu noktada kişilerin günlük ne kadar protein tüketmesi gerekiyorsa bu rakamı aşmaması gerekmektedir. Aşması halinde kişilerin iki farklı şekilde zarar görmesi söz konusu olmaktadır. Bunlardan ilki kanın asit-baz dengesinin bozulmasıyla böbreklerin vücuttaki kalsiyumu atması olurken diğeri ise kan akışının hızlanması ile oluşan böbreklerdeki yoğun basınçtır. Protein alımlarında olması gereken miktarlara uyarak sağlıklı bir tüketimle proteinlerin olumlu etkilerini kısa sürede gözlemek mümkün olmaktadır.

Yorumlar
  1. Böbrek ve Kreatinin dedi ki:

    Sevgili hocam, Yaklaşık aralıklarla 1 2 senedir bu sporla uğraşıyordum, Başlarda fazla beslenmiyordum, sonra yeniden başladım spora beslenmem fevkaleed ve bunun yanında ek besin takviyeleri kullandım Boy 190 yas 21 kilo 100 dü ozamanlar Dokra gittim kan testi için böbreklerdeki kreatin normal değeri 1.2 benimki 1.8 olmuştu boyuma göre normalmi bu durum kiloma göre sizce? Bunun hakkınd ahiçbiryerde yazı bulamıyorum bilgi yok lütfen araştırıp sunarmısınz? Bu bilgiyi arayan bir çok arkadaşlar var, şimdiden tşkler.