Vücut Geliştirme

Nefes Egzersizleri

Nefes Egzersizleri

Nefes; insan sağlığı açısından en önemli husustur. Doğru nefes almak uzun yaşamanın da en büyük sırrı olmaktadır. Ayrıca nefes vücut gelişiminde de yararlanılan bir olgudur. Doğru nefes alarak daha iyi vücut geliştirebiliriz ve yapılacak olan hareketleri daha kolay yapabiliriz. İşte, doğru nefes egzersizleri;

  • Nefesinizi Dışa Vererek Başlayın: Nefes alındığında nefes alınır ve verildiğinde nefes alıp vermek son bulur. Ancak bunu bir de tersine deneyin. Nefesinizi önce verin sonra alın. Yani her nefes verişiniz bir başlangıçken, her nefes verişiniz bir son olsun. Ters şekilde nefes alıp verme sizin nefesinize kendinizi daha yakın hissetmenizi sağlayacaktır. Nefes alırken nefesimizi kontrol etme oranımız sınırlıdır ancak nefes verirken olay daha çok bizim elimizdedir. Nefes verirken daha çok nefes verdiğimizde otomatik olarak daha çok nefes alırız. Ancak bunu tam tersi olarak yaptığımızda, yani önce nefes alıp sonra verdiğimizde içimize çektiğimiz havayı vermiş olduğumuzdan bir sonraki alacağımız nefes oranı da artmaz.
  • Kendinizi Nefesinize Bırakma: Kendinizi bir dakikalığına nefesinize bırakarak hem psikolojik açıdan hem de bedensel açıdan çok rahatlarsınızı. Kendinizi nefesinize bırakmak için sırt üstü yatmalı ve ellerinizi iki yana açmalısınız. Bu pozisyondayken size doğru bir rüzgâr estiğiniz hayal etmeli ve bu rüzgârdan nasibinize düşen nefesi almalısınız. Rüzgâr yine aynı şekilde nefesinizi de sizden alan yani çeken etken olmalıdır. Bunu hayal edin ve kendiniz nefes alıp vermeyi bırakın. Bu hareketi her gün bir defaya mahsus bir dakikalığına yapmak beden ve ruh sağlığınıza çok faydalı gelecektir.
  • Gevşeme Nefesi: Gevşeme nefesi bir yoga nefesidir ve sizin bedensel açıdan gevşemenizi sağlayacak olan nefestir. Gevşeme nefesi için dilinizi yoga pozisyonuna getirerek, ön dişlerinizin iç kısmına doğru bükmeniz gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra burnunuzdan nefes almalısınız. Burnunuzdan 4 saniye kadar nefes aldıktan sonra aldığınız nefesi ağzınızdan bırakmalısınız. Ancak 4 saniyede aldığınız nefesi 8 saniye de bırakmalısınız. Bu nefes tekniğini üst üste 4 defa uygulamalı daha sonra normal nefes alarak çalışmayı sonlandırmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.