Vücut Geliştirme

Omega-3’ün Faydaları Nelerdir? Günlük Omega-3 kullanımı ne kadar olmalı?

12.09.2015
346
Omega-3’ün Faydaları Nelerdir? Günlük Omega-3 kullanımı ne kadar olmalı?

Omega-3’ün Faydaları

Vücudumuz tarafından üretilemeyen ve dışardan alınması gereken Omega-3, günümüzde artık çok daha önemli bir yere sahip. Zira doğal besi hayvanların olmaması, koyu yeşil sebzelerin tüketiminin azalması, Ayçiçek ve mısır yağı gibi rafine yağların kullanımının artması gibi nedenlerle artık doğal beslenmemizle birlikte yeteri kadar Omega-3 almamız çok daha zor. Ancak beslenmemizdeki yeri ve öneminden hiçbir şey kaybetmiş değil. Peki Omega-3 ne işe yarıyor?

* Kalp rahatsızlıklarının bir numaralı doktorudur.

* Damar tıkanıklığını önler

* Kansere karşı oldukça etkilidir

* Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü artırır

* Diyabeti geciktirici özelliğe sahiptir

* Kan akışını kolaylaştırır

* İltihaplı hastalıklara karşı çok iyi gelir

* Yaşlanmayı geciktirir

Omega-3 Kaynakları

Omega 3 kaynakları ve bitkisel ve hayvansal olarak ikiye ayrılabilir. Bu konuda en sık başvurulan kaynaklar ise zenginlikleri nedeniyle balık yağı ve keten tohumu yağıdır. Ancak bu kaynakları kullanırken de dikkat edilecek bazı hususlar vardır.

Hangi Balık Yağı Kullanılmalı

* İçerisinde omega-6 içermeyen ve EPA-DEHA oranı yüksek olan balık yağları doğala çok daha yakın ve daha sağlıklıdır.

Balık Yağı Kilo Yapar mı?

Özellikle diyet döneminde birçok kişi yağ almaktan imtina eder, ancak vücudumuz hiç de bizim gibi düşünmez. Belli bir süre yağ oranı çok az bir diyetle beslenmeye başlanacak olursa vücut kendini korumak adına yağ depolama yoluna gidecek ve ihtiyaçlarının belli bir kısmını kaslardan elde etmeye çalışacaktır. Bu yüzden yağ yakmak için, belli bir oranda yağ alımına devam edilmelidir. Ancak gün içerisinde alınacak olan bu yağ miktarının hangi kaynaklardan olduğu önemlidir. Ayçiçek yağı, mısır yağı, margarin ev trans kızartma yağları yerine doğal zeytinyağı, kuruyemişler ve omega-3 gibi kaynaklardan yağ almak gerekmektedir. Bunun haricine omega-3 ayrıca yağ yakımını hızlandıran farklı bir etkisi daha vardır.

Omega-3 ile Zayıflama

Zayıflamanın sadece alınan kalorinin harcanandan daha az olması ile mümkün olacağını artık çok iyi biliyoruz. Ancak derdimiz yağ yakmak ise omega-3 bize yardımcı olabilir. Omega-3 yağ asitleri, vücudun şekerden yağ yapmasını sağlayan sentaz enziminin etkinliğini azaltarak yağ depolanmasını zorlaştırır.

Kısaca özetleyecek olursak, Omega-3, her yaştan insan için artık bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Vücut geliştirme ve fitness gibi ağır efor, yüksek yapılanma hızı ve yağ yakımı olmasının gerektiği bir spor içinse önemi çok daha büyük. Bu yüzden omega-3’ün protein ve amino asit takviyeleri kadar önemli takviye olabileceğini rahatlıkla söylemek mümkün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.