Omuz ağrısı neden olur nasıl geçer ?


Geçmeyen Omuz Ağrıları Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

İnsanların özellikle kollarını kullanmalarına engel olan omuz ağrıları günlük yaşamı zorlamaktadır. Omuzlarda meydana gelecek ağrıların farklı sebepleri olabilmektedir. Ancak geçmeyen omuz ağrısı nedenleri genel olarak liflerde meydana gelen yırtılmalar olabilmektedir. Bu konuda kasların zorlanması ve eklemler meydana gelen sorunlar da ağrılara neden olabilmektedir.

Meydana Gelen Omuz Ağrılarının Nedenleri

Omuz ağrıları ile boyunda meydana gelen sorunların karıştırılmaması gerekmektedir. Kolun yukarıya kalkmasında sorun yaşanması ve bir şeylere uzanarak tutmakta sorun yaşanması omuz ağrıları olmaktadır. Özellikle geceleri uykudan uyandıracak ağrıların olması ise liflerde meydana gelen yırtıklar nedeni ile mümkün olabilmektedir. Çalışma sırasında yapılan yanlış hareketler bu duruma neden olabileceği gibi zorlamalarda da bu durum meydana gelebilmektedir. Liflerde yırtılma olarak tanımlanan rotator cuff özellikle uzun süreli ağrılara neden olmaktadır.

Omuzlardaki Kas Zedelenmeleri ve Tedavisi

Özellikle uzun süreli yaşanan omuz ağrısı durumlarında sporcular veya kişiler omuz ağrısı neden olur sorusunu sormaktadır. Omuzda bulunan eklemler ve bağlar ağrılara neden olabilmektedir. Kireçlenme ve diğer birçok neden ile bu durum yaşanabilmektedir. Ancak kaslarda meydana gelen sorunlar ve yırtıklar uzun süreli ciddi ağrılara neden olmaktadır. Bu durumda özellikle geceleri de nükseden ve günlük yaşamınızı etkileyen bir omuz ağrısı ile karşılaşırsanız mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir.

Rotator Cuff Tedavisi

Omuz ağrıları için genel olarak sporcuların çok fazla karşılaştığı rotator cuff sendromu iki farklı şekilde ele alınabilmekte ve tedavisi bu şekilde yapılabilmektedir. Hastada meydana gelen bir yırtık olması ve bunun apolet kemiğinde bir sıkışmaya neden olması durumunda cerrahi bir müdahale gerekebilmektedir. Ancak sıkışma olsa bile bir yırtığın oluşmaması durumunda omuz ağrısı tedavisi ödemin toparlanması yönündeki ilaçlar ile yapılabilmektedir.

Omuz Ağrıları İhmal Edilmemeli

Sadece sporla uğraşan değil tüm insanlarda meydana gelen ve özellikle kısa sürede dinlendirme ile geçmeyen ağrılara dikkat edilmesi ve doktora gidilmesi gerekmektedir. Cerrahi müdahalelere gerek kalmaması için spor yaparken dikkatli olunması gerekmekte ve ağrı durumunda doktora başvurularak sorunun erken bir döneminde tedavisinin yapılması sağlanmalıdır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Omuz ağrısı neden olur nasıl geçer ? için yorumda bulun

    Omuz ağrısı neden olur nasıl geçer ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Omuz ağrısı neden olur nasıl geçer ? için ilk yorumu yapabilirsin.