Vücut Geliştirme

Örnek Cardio Programı

Örnek Cardio Programı

Hızlı Yağ Yaktıran Kardiyo Programı

Zamanın kısıtlı olduğu ya da beslenmenin düzensiz bir hale geldiği zamanlarda hızlı şekilde yağ yakmaya yardımcı olan kardiyo programlarına ihtiyaç duyulur. Yaklaşık 7 ile 10 dakika arasında süren bir kardiyo programı sayesinde istenilen gelişime ulaşmak mümkün olabiliyor.

Öncelikle kardiyo programlarının en temel hareketlerinden olan jumping jack hareketi ile başlanır. Bu hareketten yüksek düzeyde verim almak için kolların ve bacakların tam bir şekilde açılması ve yeteri miktarda kişilerin zıplaması da gerekmektedir. Diğer bir kardiyo hareketi de bacakların sertleşmesini sağlayacak olan squad pozisyonunda durma hareketi olmaktadır. Çökme halindeyken sabit kalınan belirli bir süre ile bu hareketten verim almak mümkün oluyor. Bir kardiyo programı içerisinde olması gereken en etkili hareketlerden biri olan şınav ile devam edilir. Kişilerin belirli tekrar sayılarına devam etmesi gelişim açısından önemli olmaktadır. Hareketler arasındaki dinlenme sürelerinin de artırılmamasına gayret edilmemeli ve sadece bir sonraki harekete geçene kadar olan zamanın dinlenme süresi olarak kullanılması gerekmektedir.

Temel Hareketleri Neler Takip Etmeli?

Bir kardiyo programında olmazsa olmaz bu hareketlerin yapılmasının ardından daha hareket gerektiren ve daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olan hareketlere geçilebilir. Bunun için yapılabilecek olan ilk hareket ayakta durma pozisyonunda iken durulan noktada koşarmış gibi bacakların içeriye çekildiği hareket olmaktadır. Dizler ne kadar yukarıya çekilirse alt karın bölgesinin de o kadar iyi çalışması sağlanacaktır. Bunun ardından kardiyo programı içindeki en etkili hareketlerden biri olan squad hareketine geçilmelidir. Tüm bu hareketlerde ilk aşamada 30 saniyelik sürelerle harekete devam etmek mutlaka dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Bir sonraki aşamada triceps kaslarını geliştirmek için ters şınav olarak bilinen pozisyona gelinip vücudun aşağı ve yukarı hareketini tamamlaması hedeflenmektedir. Karın kaslarının da geliştirilmesini sağlayan plank hareketi kardiyo programlarındaki en etkili çalışmalardan biri olmaktadır. Yine 30 saniye kuralına uyarak bu hareket tamamlanabilir. Bir sonraki harekette vücut dik pozisyonda ayakta dururken bir bacak öne atılarak dizden kırılıp diğer bacağın esnetilmesi ve bu sayede bacak kaslarının da çalıştırılması sağlanır.

Kardiyo Programlarının Etkisi Nasıl Artırılır?

Hemen hemen her kardiyo programı içerisinde bulunan bu hareketler kişileri nabız yükseltme açısından etkileyen antrenmanlar olsa da asıl kardiyo çalışmasının yapılacağı hareketler bu aşamadan sonra gelmektedir. Öncelikle şınav hareketi ve onu takip eden zıplama hareketi ile bu süreç başlar. Hareketin mutlaka seri bir biçimde yapılması gerekmektedir. Bu harekette kişiler kendi seviyelerine uygun olacak şekilde zorlanana kadar harekete devam edebilirler. Bir sonraki hareket dağa tırmanma hareketi olarak bilinen şınav pozisyonundan biraz daha fazla dik bir pozisyonda bacakların içeriye çekildiği bir hareket olmaktadır. Bacaklar sırası ile tek tek içeriye çekilerek hareketin seri bir şekilde yapılması sağlanır. Yan karın kasları ve alt karın kasları için oldukça etkili bir hareket olan yan plank hareketi ile kardiyo programı sürdürülmelidir. Son olarak bir squad tekrarı daha yapılarak kardiyo programının sonlandırılması sağlanabilir. Yaklaşık 7 ile 10 dakika süren bu antrenman her gün yapıldığı takdirde kısa sürede yağ yakılmasına ilişkin önemli ölçüde yol kat edilmesini sağlar.Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.