Oruç Tutarken Vücut Geliştirme

Ramazan’a az bir zaman kala birçok vücut geliştirme/fitness sevdalısı, hem oruç tutup hem de spor yapmak için neler yapması gerektiği konusunda çok fazla bilgi sahibi değil. Hatta bir çok kişide “ya oruçtan vazgeçmek gerek, ya da spordan” gibi yanlış bir düşünce var. Bu yüzden biz de oruç tutmak isteyen vücut geliştirme sevdalıları için önemli birkaç bilgi verelim istedik.


Oruç Tutarken Vücudumuzda Neler Oluyor?

Öncelikle iftara kadar hiç su alamadığımız için vücutta yaşanan ilk tepki sıvı kaybıyla su yüzüne çıkıyor; yani bir dehidrasyon yaşanıyor. Spor yaparken bizi olumsuz etkileyebilecek detay bu.

Ancak oruç tutmanın sadece manevi yönden değil, fizyoloji ve dolayısıyla da vücut geliştirme için de faydası var. Oruç tutarken vücut tamamen kendini yenilemeye odaklanıyor. Sadece kas hücreleri değil, beyindeki sinir hücrelerinde bile yoğun bir yenilenme söz konusu oluyor.

İkinci bir artı ise insüline olan hassasiyetin artması. Yani kan şekerimizi dengelemek için her zaman sahip olmak istediğimiz şeylerden birisi olan insüline duyarlılık ramazanda oldukça üst seviyelere çıkıyor. Hatta profesyonel bir çok sporcu bile inancı olmasa dahi oruca çok benzer bir beslenme alışkanlığı olan “intermittent fasting” tarzı bir beslenme programını belirli aralıklarla yapıyor.

Ramazan’da Oruç Tutarken Kas Kaybı Yaşanır mı?

Cevabı net bir şekilde verelim; hayır. Tabi yeterli karbonhidrat, protein ve yağı düzenli bir şekilde alabilirseniz. Yani idman ve beslenme düzenine dikkat ederseniz.

Oruç Tutarken Nasıl Antrenman Yapılmalı?

Öncelikle Ramazan Ayı boyunca oruç tutacaksanız; kütle kazanmayı, yani bulking dönemine girmeyi unutun. Bu da mümkün olabilir ancak yeterli verimi alabilmek çok zor. Bunun yerine bu süreyi yağ yakmak için güzel bir fırsata çevirmeye çalışmak en iyisi. Ya da kütle koruyarak idmanları çıkarmak da tercih edilebilir.

Ramazan boyunca çalıştığınız ağırlıkları da çok fazla artırmanız mümkün olmayabilir. Bu konuda da çok fazla telaş yapmanıza gerek yok. Hatta bu süreyi biraz vücudunuza zaman tanıyarak aynı kilolarda geçirebilir ve Ramazan sonunda idman programınızı değiştirerek sert bir giriş yapıp vücudunuzu şaşırtabilirsiniz.

Oruç Tutarken Kardiyo Yapılır mı?

Yazının başında da dediğimiz gibi oruç tutmak normale göre daha fazla su kaybı demek. Bu yüzden kardiyoları iftardan önce yapmamak çok önemli. İftardan sonra yapılacaksa da eski temponuzdan biraz taviz vererek daha hafif bir kardiyo programına geçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Sporu İftardan Önce mi, Sonra mı Spor Yapılmalı, Nasıl Beslenilmeli?

1- İftardan Sonra

Bu konuda en güzel tercih iftardan sonra spor yapmak. İftarda yemeği biraz hafif tutmak ve antrenmana başlamak için birkaç saat beklemek, size çok sağlam bir antrenman için gereken enerjiyi verecektir. Ancak iftarda kaliteli karbonhidrat, protein ve bolca suyu ihmal etmemek önemli.

Spordan sonra ise yine aynı şekilde protein ve karbonhidrat bakımından zengin bir yemek yemeye de özen gösterilmeli.

2- Sahurdan Önce

Eğer iftarda yediklerinize çok fazla dikkat edemiyorsanız ya da gece erken yatmak zorunda olduğunuz için spor çok geç saatlere kalıyorsa; sahurdan önce de antrenman yapmak mümkün. Ancak antrenmanı son dakikalara denk gelecek şekilde kesinlikle yapmayın ve su ihtiyacınızı güzel bir şekilde giderdiğinizden emin olun. Sahurda da yine aynı şekilde kaliteli karbonhidrat ve protein almayı da unutmayın.

3- İftardan Hemen Önce

Sizin için tek yol iftardan önce spor yapmaksa, onun için de birkaç tavsiye verelim. Öncelikle iftardan hemen önce spor yapmak çok da tavsiye edilebilecek bir durum değil. Gün boyu hem su kaybediyoruz, yeterli enerjiyi bulamıyoruz, stres hormonumuz artıyor ve sakatlanma riskimiz de az da olsa var. Bu yüzden antrenmanları çok sert yapmamakta fayda var.

Yani kısaca özetlemek gerekirse; spordan da , oruçtan da vazgeçmek için hiçbir sebep yok.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Oruç Tutarken Vücut Geliştirme için yorumda bulun

    Oruç Tutarken Vücut Geliştirme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Oruç Tutarken Vücut Geliştirme için ilk yorumu yapabilirsin.