Overtraining – Sürantrenman Nedir?

Overtraining/Sürantrenman Nedir?


Bildiğiniz gibi ağırlık çalışmak ya da kaslara bir direnç uygulamak tabiri caizse kaslarımızı ufak bir travmaya uğratır ve vücudumuz bir dahaki sefere bu kadar ağır bir yük karşısında bu kadar travmaya uğramamak için kendisini buna göre onarır. Yani aslında bizim kaslarımızın büyümesi/gelişmesi bir nevi vücudumuzun adaptasyon ve savunma mekanizması. Ancak kimi zaman kaslarımızı ve sinir sistemimizi o kadar çok yorarız ki bu adaptasyon ve yenileme süreci bizim çalışmamızın daha ilerisine geçemez ve aşırı çalışma, yani overtraining denen durum baş gösterir.

Kimler Overtrain Olabilir?

Overtraining durumu yeni başlayan sporcular için var olan bir risk değil. Ayrıca tek etken spora yeni başlamak da değil, gereğinden fazla spor yapmak. Yani daha çok aylarca, neredeyse her gün uzun saatler boyunca spor yapan profesyoneller için geçerli bir durum.

Bunun haricinde iş hayatı yüzünden gün içerisinde fiziksel olarak yoğun çalışıp üzerine bir de spor yapanlar, ya da haftanın her günü, bazen günde iki kez spor yapmanın iyi geleceğini düşünen amatör sporcular da bir süre sonra bu duruma yakalanabilirler.

overtraining nedeni

Overtraining Nasıl Anlaşılır?

Bu sorun hafife alınacak bir durum değil. Eğer farkına varılıp bu süreci aşmak için çaba gösterilmezse çalışmalarınız sizi daha da geriye götürecek ve hatta psikolojinizi de olumsuz etkileyerek günlük ilişkilerinize zarar verecektir. Eğer şu belirtilerden birkaçı aynı anda baş gösterdi ise dikkatli olmanızda yarar var.

* Dinlenme aralarında kalp atışlarının normalden daha hızlı olması

* Uyku problemi çekmek

* İştahsızlık

* Depresyona yatkınlık

* İdmanları tam çıkaramamak, kuvvet kaybı, kaslarda küçülme ve motivasyon sorunu

* Daha çabuk hastalanmak

Overtraining Durumunu Nasıl Aşarım?

İlk yapmanız gereken kendinize en az bir haftalık bir dinlenme süresi ayırmak, hem de hiç spor yapmadan.

Bu sürecin sonunda halen bir çöküntü içerisinde iseniz birkaç gün daha bekleyin ve spora ondan sonra geri dönüş yapın. Ancak yeni programınız ve günlük yaşantınızı bir daha gözden geçirmeniz gerek. Bu yüzden emeklerinizin boşa gitmemesi ve tekrar böyle bir duruma düşmemek için mümkünse antrenman planınızı bir uzman desteği ile birlikte yapın.

Unutmayın; spor sağlıklı olmak için var. Hiçbir şeyi bunun önüne koyarak çalışmayın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Overtraining – Sürantrenman Nedir? için yorumda bulun

    Overtraining – Sürantrenman Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Overtraining – Sürantrenman Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.