Patates Protein Ve Besin Değeri Nedir?

Mutfakların vazgeçilmezi olan patates hemen hemen her yemekte kullanılmaktadır. Uygun fiyatı ile her mutfağa girebilen patates ülkemizde sık yetiştirilmektedir. Yüksek miktarda kalori ve karbonhidrat içeren bir sebze olan patates her yemeğe de yakışmaktadır. Haşlanmış patates besin değeri açısından daha zengindir. Patates B grubu vitamini, potasyum, C vitaminleri, fosfor, bakır, çinko gibi elementleri içermektedir. Zararı ise yüksek miktarda kalori ve nişasta içermesidir. Besin değerleri yüksek olup karbonhidrat seviyesi de oldukça yüksektir. Patates içinde bulunan karbonhidrat türü olan nişasta insan vücudunda sınırlı seviyede sindirilmektedir. Çiğ patates besin değeri de bilinerek bilinçli şekilde tüketilmelidir. Az bir miktarda sindirilmektedir.


 

Patatesin İçerdiği Besin Değerleri

 

Sebze grubunda yer alan patatesin içindeki karbonhidrat ve enerji miktarı içeriği ile ekmek, ekmek yerine geçen besinler arasında yer almaktadır. Patates kızartması besin değeri bakımından da oldukça zengindir. 90 gram bir küçük boy patates 70-75 kaloridir. Bu da ortalama olarak ince bir dilim ekmekle 25 gram ile aynı kaloridir. 100 gram patates 2,1 gram protein, 0,1 gram yağ, 0,5 gram posa, 75 kcal enerji içermektedir. 53 mg fosfor, 20 mg ise vitamin C içermektedir. Tüketilecek olan patatesin yeşillenmiş, filizlenmiş, kararmış olmaması gerekmektedir. Yeşillenmiş patatese solanin denilen toksik öğe bulunur. Tüketilirken dengelerin korunmasına önem verilmeli, yeterli miktarda kalori alınmasına önem verilmelidir. Gereğinden fazla kalori kilo alımını da hızlı şekilde gerçekleştirmektedir.

 

Patatesin Sağlığımıza Faydaları

 

Uygun koşullar altında uzun süre saklanabilen patates oldukça dayanıklıdır. Posa miktarı bakımından zengin olup bağırsak hastalıklarında da önemli bir sebzedir. İshal tedavisinde de haşlanmış patates kullanılmaktadır. Vücuttan ödem atılmasını da sağlayan patates su tutulmasında da önemli rol oynayıcıdır. Haşlanmış patates kilo yapar mı diyenler için belli değerlerde yaptığını belirtmemiz gerekmektedir. Kalorisi ekmeğe göre düşük olup tokluğu da sağlamaktadır. Kilo alma ve zayıflama hastalarında da kalori kontrolü yapılarak kullanılabilir. C vitamini içermekte olup ihtiyaçların karşılanmasında da son derece önemlidir. Kan temizlenmesini sağlamakta olup kolesterolü de azaltmayı sağlamaktadır.

 

Fazla Patates Kullanımının Zararları

 

Aşırı tüketim halinde tüm gıdalar insan vücuduna zarar verebilmektedir. Kilo alımı aşırı olabilmektedir. Kalori değeri çok yüksek olmasa dahi fazla miktarda kullanılması nedeniyle porsiyon kontrolü sağlanması gerekmektedir. Kızartma halinde tüketilmesi patatesin yararlarını önemli ölçüde düşürmektedir. Patates protein mi diyenler için protein değerleri içerdiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Yeterli miktarda tüketilmesi halinde sorun olmamaktadır. Kızartma yağını defalarca kullanmak obezite sorununu meydana getirmektedir. Hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için patatesi de kızartılmış olarak az tüketmek gerekmektedir. Obezite ilerlediği zaman kanser hastalığına kadar gidebilmektedir. Hatalı saklanma koşullarında muhafaza edilirse zarar vermektedir. Kızartılırken yağ çekmesi kalorisinin artmasına neden olmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Patates Protein Ve Besin Değeri Nedir? için yorumda bulun

    Patates Protein Ve Besin Değeri Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Patates Protein Ve Besin Değeri Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.