Vücut Geliştirme

Peynir Protein Ve Besin Değeri Nedir?

14.09.2018
177
Peynir Protein Ve Besin Değeri Nedir?

Şekillenmesi, tuzlanması, koku ve tat veren, zarar vermeyen maddeler katılması, çeşitli dereceler ve sürelerde olgun hale getirilmesi işlemine ve besin değeri yüksek süt ürününe peynir denilir. Ülkemizde en yaygın bilinen çeşidi ise beyaz peynirdir. Sütün çeşitli işlemlerden geçmesinin ardından çeşitli şekiller verilerek piyasada tüketilmesine peynir denilir ve çeşitli şekillerde mutfakların vazgeçilmezi olarak her zaman tüketilir. Beyaz peynir protein bakımından da oldukça zengindir.  Yarı sert ve sert peynirler tüketiciler tarafından daha çok tüketilmektedir. Ülkelerin bazılarında ise peynir çeşidi sayısı 100 üstüne çıkmaktadır. Peynir çeşitleri ülkelere, yörelere göre değişiklikler göstermektedir. Lor peyniri besin değeri bakımından zengin kaynaklar arasında sayılır. Peynirde besin değeri su oranı ile doğrudan ilgilidir. Su oranı azaldıkça kuru madde de artar.

 

Peynirin İçerdiği Besin Değerleri

 

Peynirde bulunan su oranı düşük seviyelere düştükçe besin değeri de azalır. Karbonhidrat dışında sütün en önemli bileşenleri maya peynirinde de bulunmaktadır. Peynir mayası çeşitleri özellikle yağ, protein, su ve az miktarda mineral içermektedir. 100 gram peynirde 20 ile 30 gram protein bulunur. Kaşar peynir besin değeri açısından zengin değerlere sahip bir kaynaktır. Peynir proteinleri esansiyel amino asit içeren hazım etmeyi kolaylaştıran değerli bir proteindir. Süt yağı açısından da zengin, yağ asitleri açısından da zengin bir besindir. Yağ ve mineral içeriği artıkça hem tadı hem de konsistensi iyileşmektedir. 20 gram kaşar peyniri 71 kcal değer içermektedir. İnek ya da koyun sütünden elde edilmektedir. Yağ içeriği, kalori bakımından da beyaz peynire göre daha yüksek değerler içerir.

 

Peynirin Bilinmeyen Özellikleri

 

Herkes tarafından sevilen beyaz peynir sabah kahvaltılarının da vazgeçilmezdir. Enerji değeri yüksek olup kalsiyum, protein, B2 vitamini yönünden de zengin bir besin kaynağıdır. Peynir besin değerleri tablosu olarak da oldukça zengindir. Değerler takip edilerek peynir tüketimi sağlanabilir. Peynir A, D, E, C, K vitaminleri içermektedir. A vitamini bakımından da oldukça zengindir. Riboflavin, tiamin, kolin, folat, niasin de içermektedir. Şeker hastalığına karşı koruma özelliği de oldukça fayda sağlamaktadır. Hafızanın da kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Tükürük salgısını uyarmaktadır.

 

Sağlığımız İçin Peynirin Önemi

 

Kemik erimesini engelleyen peynir, kemikleri güçlendirir, vücudumuzun kalsiyum ihtiyacının da büyük kısmını karşılamaktadır. Diş minesine fayda sağlamakta, çürükleri engellemektedir. Şeker hastalığına karşı da korumaktadır. Vitamin ve protein açısından da oldukça zengindir. Güçlü antioksidandır. İshali önlemektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kilo vermeye, zayıflamaya yardımcı olur. Ezine peyniri besin değeri olarak da oldukça yüksek değerlere sahiptir. Ülkemizde en çok tüketilen peynirler arasında yer almaktadır. Diyet listelerinde peynire yer vermek düzenli kilo vermeyi sağlamaktadır. Kansere yakalanma riskini de azaltmaktadır. Prostat, meme, mide kanserlerine karşı da koruma sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.