Vücut Geliştirme

Plaj vücudu nasıl yapılır? – Plaj vücudu yapmak için program

Plaj vücudu nasıl yapılır? – Plaj vücudu yapmak için program

Yaz ayları yaklaşıyor ve birçoğumuzun tatil yerlerinde fit görünmek ve plaj vücuduna sahip olmak istediğini tahmin ediyorum.Bu yazımda kısa bir sürede nasıl bu tarz fit bir vücuda sahip olabileceğinizden bahsedeceğim.

Plaj vücudu nedir?

Plaj vücudu genellikle yaz aylarında deniz kenarlarında,kumsallarda gördüğümüz yağsız ve define olmuş bir vücut çeşididir.Plaj vücudunda karın kasları son derece önemlidir.Genellikle görüntü için yapıldığından karın kasları daha çok ön plana çıkar.Plaj vücuduna Brad Pitt’in Fight Club filmindeki vücudunu örnek olarak verebiliriz.

plaj vücudu

Plaj vücudu nasıl yapılır?

Bu tarz fit bir vücuda sahip olmak için temel hareketler kullanılır.Şınav,barfiks gibi bütün vücuda etki eden hareketler tercih edilir.Plaj vücutları için en önemli bölgeler karın göğüs ve kol bölgeleridir.Plajda en çok bu bölgeler dikkat çekmektedir.Bu bölgelerinizin sağlam durması sizin daha kaslı gözükmenizi sağlar.Bu vücuda sahip olmak için izlemeniz gereken ufak bir programı sizlerle paylaşalım.4 Temel hareketimiz var ve bu hareketleri her yerde yapmanız mümkün.

1-Deadlift
Halteri yerden bacaklarınızı yana doğru omuz hizasında olacak şekilde açarak ayağa kalkma hareketidir. Bu hareketimiz sayesinde plaj vücudumuzu yapmaya bir adım daha yaklaşacaksınız. Bu hareketimiz aynı anda vücudumuzda bir çok kasın çalıştırılmasını sağlar.Aşağıdaki resimde hareketin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

deadlift nasıl yapılır
2-Şınav hareketi
Herkes tarafından oldukça net bir şekilde bilenen bir harekettir. Kollarınızı iki yana açarak vücudu yere doğru iyice yaklaştırıyoruz ve  daha sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönüyoruz.Şınav hareketinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız http://www.vucutgelistirmeci.net/sinav-nasil-cekilir-faydalari-nelerdir/ linkine tıklıyarak yazmış olduğum makaleyi okuyabilirsiniz.

3-Barfiks
Barfiksi hareketi bir bara asılı biçimde durarak kendinizi yukarı kaldırıp başlangıç pozisyonuna geri döndürme hareketidir.Son zamanlarda artık bu tarz hareketler için çeşitli barfiks demirleri satılıyor internetteki sitelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

4-Dumbell Lunge
Hareketimiz dumbell ile yarı eğilip kalkma pozisyonudur. Yarı eğilmekten kastımız dizimiz yer ile 90 derece olacak biçimde iki elimizde dumbellarla öne doğru adım atmaktır.

Bu hareketler plaj vücudunu kısa sürede elde etmeniz için yapmanız gereken temel hareketlerdir eğer fitness salonlarına gitme gibi bir imkanınız varsa size daha detaylı bir program paylaşacağım.

Öncelikli olarak programımızda setler arası dinlenmeler 15-20 saniye arasında olmalı.Ayrıca hareketleri yapmadan önce 10 dakika civarında ısınmalıyız.Isınmak için bisiklet,koşu bandı kullanabilirsiniz.

Bacak için = Squat
Sırt için = Dumbell Bent Over Row
Omuz için = Shoulder Press
Biceps için = Dumbell Curl ve Hammer Curl
Triceps için = PushDown ve Dar Şınav
Göğüs için=Dumbell Bench Press
Karın için=Cross Body Crunch ve Rope Crunch

Karın hareketlerini her bir set için 20-25 tekrar civarı yapıyoruz.Diğer bölgelerdeki hareketler için 10-15 tekrar arası yeterli.Eğer bu programa yeni başladıysanız her hareketi 3 set yapın.Eğer 3 ayı tamamladıysanız 4 sete çıkartabilirsiniz.Bu program yardımıyla plaj vücudunuzu kısa sürede yapabilir,kaslarınızı istenilen ölçüde geliştirebilirsiniz.

plaj vücudu nasıl yapılır

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !

Etiketler:

Yorumlar
  1. bulut dedi ki:

    programı hangi günler uygulamalıyız. Yani, pazartesi çarşamba cuma şeklinde mi yoksa her gün mü

  2. Fanda dedi ki:

    Haftada kaç gün yapılmalı ve denenmiş sonuç alınmış bir program mı