Probiyotik Nedir Ve Ne İşe Yarar ?


Probiyotik Nedir?

Genel olarak insan vücudu içindeki sindirim ve boşaltım sistemlerine faydalı olması ile daha çok tanınan probiyotik canlı halde bulunan oldukça küçük boyutlu organizmalardır. Probiyotikler farklı özelliklere sahip olan canlı mikro organizmalar olabileceği gibi en çok bakteri olarak vücutta yer alırlar. Bu sebeple probiyotikleri daha doğru anlamak adına öncelikle bakteriler hakkında biraz bilgi sahibi olmak gerekir.

Çoğunlukla hastalıkların oluşmasında isimleri mikroplarla ve virüslerle birlikte anıldığı için bakterilerin de zararlı olduğu düşünülmektedir. Oldukça ciddi sonuçlara varabilen hastalıklara yol açan bakteriler de olduğu gibi sağlığa faydası bulunan bakteriler de bulunmaktadır. Büyük bir çoğunluğu bağırsaklarda yer alan bu bakteriler sindirim sisteminin çok daha güçlü bir şekilde çalışmasına kolaylık sağlamakta ve bunun doğal bir sonucu olarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Özellikle zayıflamak isteyen kişilerden ne yapsa etkili bir şekilde zayıflamayı başaramayanların öncelikle bağırsaklarındaki bakteriler üzerine bir inceleme yapılmaktadır. Bu bakterilerin eksik bir şekilde bulunması ya da zararlı bakterilere dirençli olabilecek kadar kuvvetli olmaması sindirim sistemi sorunlarının yaşanmasına sebep olduğu için kişileri zor durumda bırakabiliyor. İşte probiyotik gıdalar da tam bu aşamada devreye giriyor. Vücutta bulunan sağlıklı bakteri sayısını artırmak için mutlaka probiyotiklerin alımının sağlanması gerekiyor. Probiyotik özeliğe sahip olan en temel gıdalar yoğurt, turşu ve kefir gibi besin ürünleridir.

Probiyotik ile Prebiyotik Arasındaki Fark Nedir?

Probiyotiklerin kişinin sağlığını özellikle sindirim sistemi gibi vücut sistemleri açısından güçlendiren mikro organizmalar olduğu bilinmektedir. Çoğunluğunu süt ürünlerinin oluşturduğu probiyotikler içinde tarhana gibi gıdalar da yer alabilmektedir. Besinleri bilinçli olarak tüketmek isteyenlerin en çok karşılaştıkları zorlukların başında probiyotiklerle prebiyotikler arasındaki farkları tam olarak bilememek geliyor. Bunun sonrasında ulaşılmak istenilen hedefe giderken bazı yanlış uygulamaların yapılması da mümkün oluyor.Prebiyotikleri probiyotiklerden ayıran en temel fark bu gıdaların dolaylı yoldan vücuda etki etmesidir. Bakterilerin sayısının çoğalmasına olumlu yönde etki etmesi ile probiyotik gıdalarla benzer özellikler taşıyan prebiyotikler bağırsak ve kolon bölgelerine yaptığı etki ile sindirim sisteminin güçlenmesine katkıda bulunmakta ve probiyotiklerin etkilerinin gelişmesine olanak sağlamaktadır.

Sebzelerin pek çoğu prebiyotik özellikler taşımaktadır. Sarımsak ve soğan bu konuda en önemli gıdalar olmaktadır. Bunların yanı sıra tahıl ve baklagil tüketimi de sindirim siteminin güçlenmesine etki etmektedir.

Zayıflamak için Probiyotik Kullanılır Mı?

Probiyotiklerin sindirim sisteminin güçlenmesine yaptığı katkılar artık kesin bir şekilde bilinmektedir. Özellikle bağırsaklardan kaynaklanan sorunlarla oluşan her türlü hastalığın ortaya çıkışının önlenmesinde probiyotik özellik taşıyan besinlerin tüketilmesi büyük bir avantaj sağlıyor. Bu hastalıkların yanı sıra aşırı kilo problemi yaşayan kişilerde de bağırsaklarda sorunlarla karşılaşılmaktadır. Sağlıklı bakteri sayısının az olduğu kişilerin birçoğu hızlı bir şekilde kilo almakta ya da kilo vermekte zorlanmaktadır. Probiyotiklerin özellikle direkt olarak vücudun yağ oranına olan olumlu etkisi dikkate alınırsa bu durumda zayıflamak için probiyotiklerin tüketiminin artırılması mantıklı gözükmektedir. Çok farklı ırkları bulunan probiyotikler hakkında tüketilen besinlerin çeşitliliğine bakarak bu konuda kesin bir yargıya varmak doğru olmasa da bu alanda yapılmış birkaç araştırma yağ oranını azaltıcı yönde probiyotik gıdaların etki ettiğini ispatlamıştır.

Probiyotiklerin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bağırsakların çalışmasına yaptığı katkı ile sindirim sisteminin güçlenmesini sağlayarak daha dayanıklı bünyelerin elde edilmesinde etkisi bulunan probiyotikler aynı zamanda pek çok özelliği ile vücutta kendini gösterebilmektedir. Çok sayıda faydası bulunan bu gıdaların ilk olarak inflamasyonlara karşı direnci artırdığını bilmek gerekir. Böylece bağışıklık sisteminin güçlenmesi mümkün olabiliyor. Bunun yanı sıra et tüketiminin sık yapılmasına bağlı olarak daha çok ortaya çıkan kolesterolün düzenlenmesinde de probiyotikler kullanılabilir. Tansiyon problemi yaşayan kişiler için de etkili çözümler sunan probiyotik gıdalar strese bağlı olarak ortaya çıkan anksiyete ve kaygı sorunlarının da önüne geçilmesinde etkili olmaktadır.

Probiyotikler daha çok vücutta olumlu etkileri ile ortaya çıktıkları için aşırı kullanımlar yapılmadığı takdirde herhangi bir zararı olmayacaktır. Ancak probiyotikler düzenli olarak kullanılmaya başlanırsa ilk zamanlarda şişkinlik ve gaz problemlerinden şikayetçi olunabilir. Bunun yanı sıra zayıflamak amacı ile probiyotikleri kullanıp belirli miktarda kilo veren kişiler, tüketimini bıraktıkları anda çok kısa bir süre içinde kiloları tekrar geri alabilirler. Probiyotiklerin faydalarından yararlanmak adına probiyotikler tüketilmeli ya da bu özelliği taşıyan takviyeler alınmalıdır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Probiyotik Nedir Ve Ne İşe Yarar ? için yorumda bulun

    Probiyotik Nedir Ve Ne İşe Yarar ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Probiyotik Nedir Ve Ne İşe Yarar ? için ilk yorumu yapabilirsin.