Protein Diyeti Nasıl Yapılır ?


Metabolizmayı hızlandıran ve kilo vermeye yardımcı olan protein diyeti ayrıca kas kütlesinin artmasını sağlar. Verilecek olan kilolar sadece eriyen yağlardan oluşur ve olması gereken de budur. Sporcuların tercih ettiği ve özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin başvurduğu bir diyettir.

Nasıl Uygulanır?

Amaç tüketilecek protein miktarını üst noktalara çekmektir. Bitkisel ve hayvansal proteinlerin yüksek oranda tüketilmesinin hedeflendiği bir diyet programıdır.

Pişirme Yöntemleri Nasıldır?

Bu diyette en önemli nokta tüketilmesi gereken besinlerin nasıl pişirileceği ve nasıl hazırlanacağıdır. Ve ayrıca ne sıklıkla tüketilmesi gerektiği de önemli bir noktadır.

Buharda, fırında, ızgarada ve buğulama yöntemi ile pişirme tavsiye edilmektedir.

Bu Diyet Nasıl Uygulanır?

Kişiye özel diyet programıdır. Bir başkasına önerilen diyet size uygun olmayacaktır. Bu diyette kahvaltı çok önemli bir yer tutar. Bol sebze tüketilmesi önerilir. Yağsız peynirler önemli yer tutar. Öğle ve akşam öğünlerinde, kırmızı et, balık ya da tavuk ürünlerinden sadece biri tüketilmelidir. Bu et içerikli protein kaynakları bir sıraya konularak tüketilmelidir. Öğlen kırmızı et yendiyse akşam balık ya da tavuk tercih edilmelidir. Tavuk yenmiş ise akşam kırmızı et veya balık yenmelidir. Ya da öğlen bu hayvansal proteinlerden birisi yenmiş ise akşam öğününde bitkisel protein kaynaklarından birisi mutlaka tüketilmelidir. Sürekli kırmız et tüketmek kolesterol seviyesini yukarı çekecektir. Salata ve sebze istenilen miktarda tüketilebilir. Kuru fasulye, yeşil mercimek, nohut gibi protein kaynakları mutlaka her gün ya da iki günde bir tüketilmelidir. Etle birlikte tüketilmesinde de bir sakınca yoktur.

Ara Öğünlere Yer Verilmelidir

Gün içinde iki ara öğün mevcuttur. Bu öğünlere süt ve süt ürünleri yerleştirilmeli ve eşliğinde her çeşit meyve bol miktarda tüketilmelidir. Süt ürünlerinin şekerin kana geçmesini yavaşlatıcı etkileri olduğundan meyvelerdeki şekerin kiloya yol açmasını engellemiş olurlar. Günün son yemeği akşam yemeği olduğundan daha sonra asla gıda tüketilmemelidir. Dolayısı ile ara öğünlerin birisi sabah ile öğlen arasında, diğeri de öğlen ile akşam arasındadır.

Spor Şart Mı?

Spor yapmak şart değildir ama vücut geliştiriciler elbette protein diyeti uyguladıklarından ağır idman yaparlar ve kas oluşumlarını çoğaltıp daha belirgin hale getirirler.

Bunun dışında özellikle vücut geliştirmeciler için uyku düzeni çok önemlidir. Gece mümkün olduğunca en uygun saatte uymak ve metabolizmayı dinlendirmek gerekir. Kaslar dinlenirken yenilenen, gelişen ve oluşan yapılardır. Dinlenmek ve uyku özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler için en az beslenmek kadar şarttır.

Kilo verme amaçlı protein uygulayanlar da aynı şekilde uygun uyuma düzenini oluşturmaları gerekir. Çünkü kilo vermeye yardımcı bazı hormonlar sadece uyku halinde salgılanırlar.

Kaçınılması Gereken Hususlar Nelerdir?

Karbonhidrat ve tuz protein diyetinde uzak durulması gerekenlerin başında gelir. Bu nedenle her türlü meyve suyundan kaçınmak gerekir. Aşırı şeker içeren bu içecekler diyet programı süresince asla tüketilmemesi gerekir. Taze sıkılmış meyve suları da buna dahildir. Elbette vitamin ve mineral eksiklikleri yaşanabilir ve bu aşamada ek vitamin ve mineral takviyeleri doktora danışarak alınmalıdır. Zararlı bir etki yaşamamak için karbonhidratların tamamen kesilmemesi gerekmektedir. Bu aşamada ara sıra pilav ya da makarna yenebilir. Ama bunlar yenirken asla ekmek yenmemelidir. Ya da makarna ya da pilav menüde yok ise öğün içerisinde bir dilim ekmek tüketilebilir. Bu aşamada önerilen her öğünde bir dilim ekmek (ara öğünler hariç) tüketilmesidir. Hatta günde iki dilim ekmek tüketmek çok daha iyi olacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Protein Diyeti Nasıl Yapılır ? için yorumda bulun

    Protein Diyeti Nasıl Yapılır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Protein Diyeti Nasıl Yapılır ? için ilk yorumu yapabilirsin.