Protein İçeren Besinler Nelerdir ?


Protein Nedir ve Vücut İçin Neden Gereklidir?

İnsan vücudu çeşitli besinlerin bir araya gelmesinden oluşan kompleks bir yapıya sahiptir. Bu yapı içerisinde karbonhidrat ve yağlar son dönemde kilo aldıran ve vücut kitle endeksini istenmeyecek şekilde etkilemesinden dolayı adından çokça söz ettiren besin gruplarıdır. Karbonhidrat ve yağlar dışında kalan ve vücudun direncini sürdürebilmesi için hayati öneme sahip olan makro besin gruplarına protein denmektedir. Genellikle bir veya daha fazla amino asitten oluşmakta olan moleküllerin bir araya geldiği yapı olan protein, vücut dokularının ana maddesidir. Protein molekülleri sindirim sırasında parçalanarak amino asite dönüşür ve bu aminoasitler de gerek spor sırasında gerekse gün içi aktivitelerde oldukça ön plana çıkmaktadır.

Vücuttaki bütün hormonlar, enzimler, antikorlar protein yapı taşı ile meydana gelmektedir. Vücut dokularını, kaslarını ve organları oluşturan protein grubuna yapısal proteinler denmektedir. Hal böyle olunca da beslenme noktasında protein yüklü olan gıdalar önemli bir yere sahip olmaktadır. Bilhassa vücut geliştirme sporları ile uğraşan veya gün içerisinde çok yoğun aktivitelere maruz kalan bireylerin kaliteli protein içeren besinler ile öğünlerini tamamlaması önem taşımaktadır.

Günlük Protein İhtiyacı Nedir?

İnsan vücudundaki birçok organizma için gerekli yapı taşı olan proteinlerin elde edilmesi hayvansal ve bitkisel gıdalar vasıtası ile olmaktadır. Yapılan araştırmalar vücuttaki enerjinin yüzde 15 civarının gıda kaynaklı proteinlerden  elde edildiğini göstermektedir. Ayrıca kadın ve erkekler için ihtiyaç duyulan enerjinin proteinlerden karşılanma oranları farklılık göstermektedir. Erkeklerin gün içinde 56 gram protein, kadınların ise 46 gram protein ile ihtiyaç duydukları enerjiyi karşıladıkları ortaya çıkmıştır. Yine yapılan araştırmalar proteinin daha çok hayvansal ürünlerde bulunduğunu ortaya koymuştur. Ancak hayvansal ürünlerde yer alan çeşitli yağ dokuları da özellikle spor ve beslenme noktasında istenmeyen bir faktördür. Bu sebeple dengeli bir şekilde hayvansal ve bitkisel gıdalardan protein alımına gitmek en doğru yoldur.

Protein İçeren Gıdalar Nelerdir?

 • Orta boy 1 yumurta 5 gram protein içermektedir.
 • 150 gram yağsız yoğurt 15 gram protein içerir.
 • Yarım çay bardağı yulaf 13 gram protein ihtiva eder.
 • 100 gram beyaz peynir 15 gram protein taşır.
 • 100 gram yağsız sığır eti 25 gram protein içerir.
 • Kırmızı mercimeğin 100 gramında 8,5 gram protein bulunur.
 • Kültürümüzde çok sık tüketilen ekmeğin bir diliminde 4 gram protein bulunmaktadır.
 • 85 gram hindi etinde 24 gram protein bulunmaktadır.
 • Somon balığının 85 gramında ise 19 gram protein yer almaktadır.
 • Çok sık tükettiğimiz patatesin 100 gramında 2,1 gram protein bulunmaktadır.
 • Kuruyemiş türlerinden olan fındık, fıstık ve bademin 100 gramında tam 33 gram protein yer almaktadır.

Protein ve Kilo Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır?

Özellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar için ve gün içinde aktiviteleri yoğun olan kişiler mutlaka protein içeren kaliteli besinler ile diyet programları uygulamalıdır. Karbonhidrat yerine yüksek oranda protein içeren bu diyet programları gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjiyi oldukça sağlıklı bir şekilde yerine koymaktadır. Ayrıca protein temelli olan diyetler çok daha kısa sürede kilo verdirirken vücutta bulunan kas dokusunun da artmasına yardımcı olmaktadır. Bunun sebebi protein yönünden zengin olan gıdaların verdiği tokluk hissinin karbonhidratlı yiyeceklere göre daha uzun sürmesidir. Sporcu gıdaları arasında bulunan protein tozlarının ise ortalama olarak 19 ve 50 gram arasında protein içerdiği ve bu sayede gün içerisindeki enerji kaybının çok daha kolay yoldan takviye edildiği de farklı bir gerçektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Protein İçeren Besinler Nelerdir ? için yorumda bulun

  Protein İçeren Besinler Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Protein İçeren Besinler Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.