Protein Nedir ?

Protein Hangi Özelliğinden Dolayı Sporcular için Gereklidir?

Sporcuların spor antrenmanlarından daha iyi verim alabilmesi ve antrenmanlara ek olarak beslenmelerini de sağlıklı bir şekle çevirmesi için besin alımlarında kendileri için faydalı olacak çeşitli besinlerden tüketmeleri gerekmektedir. Bu noktada en öne çıkan besin grubu ise proteinler olmaktadır. Proteinlerin sporcular için neden önemli olduğuna bakmadan önce kişilerin protein nasıl bir yapıya sahip ve vücuda nasıl etki ediyor bunu bilmesi gerekmektedir.


Pek çok kişinin de bildiği gibi proteinler aminoasit adı verilen küçük yapıtaşlarından oluşan moleküllerdir. Proteinin vücut için önemine bakıldığında ise daha çok hücrelerin, organların ve dokuları gelişimi, kendini yenilemesi açısından proteinin gerekli olduğu ortaya çıkmaktadır. Vücutta belirli miktarlarda çeşitli yerlerde bulunuyor olsa da vücutta sudan sonra en fazla ihtiyaç duyulan bileşen olması sebebiyle spor yapan kişiler başta olmak üzere herkes tarafından protein içeren besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir.

Protein Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ağır spor antrenmanları yapmakta olan kişiler başta gelmek üzere pek çok kişinin proteince zengin gıdaların tüketimine ağırlık vermesi gerekmektedir. Bu daha önce de belirtildiği gibi kasların, dokuların ve organların daha işlevsel bir şekilde gelişimini devam ettirmesini sağlayacak ve bunun yanı sıra kas yıkılmasının yaşandığı durumlarda bunların tamirinin de en kısa sürede mümkün olduğu kadar etkili bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Tüm bu etkilere kapılan pek çok kişi sadece protein içerikli gıdaların tüketildiği bir beslenme biçimini tercih etmek ya da proteinlerin alımında olması gereken miktarlardan çok daha fazlasını tüketmek gibi yanlışlara düşebiliyorlar.

Her besin maddesinde olduğu gibi aşırı tüketimler gerçekleştirmek protein tüketimleri de söz konusu olduğunda zararlı olabilmektedir. Her ne kadar fazla miktarda protein tüketmenin diğer gıdaları tüketmek yerine olumlu sonuçlar doğurabileceği açık bir şekilde ortaya konuyor olsa da fazla tüketilen proteinin de vücut tarafından gerekli durumlarda enerji olarak kullanılmak üzere depolanması söz konusu olmaktadır. Yağ şeklinde vücutta depolanmış olan bu gıdalar kas kütlesini artırmak isteyen kişilerin tam tersine bir etkiyle yağ kütlelerinin de artmasına sebep olabilir.

Protein tüketirken dikkat edilmesi gereken bir nokta da kişilerin kendi vücut tiplerine göre ihtiyaç duyduğu oranlarda protein tüketimini gerçekleştirmesidir. Burada kişinin yaşı, vücut ve kas yapısı, büyüme hızı gibi etkenler dikkate alınarak tüketim gerçekleştirilmektedir. Örneğin, büyümenin daha hızlı gerçekleştiği dönemler olan çocukluk ve öncesi dönem ile hamilelik gibi dönemlerde protein ihtiyaçları çok daha fazla olmaktadır. Biyolojik açıdan gerçekleşen gelişim sürecinin dışında sakatlanmaların, ameliyatların yaşanması halinde de dokuların kısa sürede kendini toparlaması için protein ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Vücudun bütün bir şekilde işleyişini sağlamlaştırmak, bünyeyi daha sağlıklı bir hale getirmek amacıyla proteinlerin tüketiminde olması gereken değerlerin altına düşülmemeli ve mutlaka karbonhidrat gibi farklı besin grupları ile beslenme programlarının desteklenmesi sağlanmalıdır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Protein Nedir ? için yorumda bulun

    Protein Nedir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Protein Nedir ? için ilk yorumu yapabilirsin.