Protein Shake Nedir Ev Yapımı Protein Shake Tarifleri


Evde protein shake yapmak özellikle sporla ilgilenen kişilerin en çok merak ettiği konulardandır. Spor yapmanın ve güzel bir fiziğe sahip olmanın birden fazla yolu vardır. Her ne kadar kilo vermek ve kas yapmak için kısa sürede sonuca ulaştıran yöntemler olsa da, en sağlıklısı doğal süreç içerisinde kilo alıp vermek ve düzenli spor yapmaktır. Spor yaptıktan sonra yakılan yağların kasa çevrilmesi gerekir. Bu şekilde çok daha güçlü ve etkili kas gruplarına sahip olabilirsiniz. Ancak bunun için spor yaptıktan 20 dakika sonra protein almanız gereklidir. Protein almak için belki onlarca yumurta yemeniz ve bir litre süt içmeniz gerekebilir. Bu şekilde beslenmek neredeyse imkansız olduğu için, protein tozları ve proteinli besinler geliştirilmiştir. Bu sayede çok daha az besin tüketerek yüksek protein almanız mümkün hale gelir. Bu yolda en çok kullanılan yöntem protein tozu olsa da, içeriğindeki kimyasallar ve sağlığa zararlı yapısıyla önerilmemektedir. Bunun yerine ev yapımı protein karışımları yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Protein Shakelerin Faydaları:

Ev yapımı protein shake yapmak, diğer proteinli beslenme yöntemlerine göre çok daha hızlı sonuç verir sağlığınıza zarar vermez. Protein shakeler yapmak oldukça kolaydır ve sonuçlar kısa sürede gözlemlenir. Diğer kimyasal protein takviyeleri yerine, ev yapımı shakenizi hazırlamak çok daha güvenli ve ucuzdur. Protein bombası olarak da adlandırılan bu içecekler, spor sonrası vücudunuz için gerekli protein ihtiyacını hızla karşılar.

Protein Shake Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Protein shakeler hazırlamak oldukça pratik ve ucuzdur. Bu yöntemi evde yapmanız, sizi kimyasallardan uzak tutacaktır ve kas yapımında en doğru sonuca ulaştıracaktır. Protein shake hazırlarken mutlaka hazırladığınız besinlerin protein değerlerini bilmelisiniz. En çok proteini içeren ve tüketimi en kolay olan besinleri tercih etmelisiniz. Bu sayede çok daha lezzetli ve sağlıklı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Protein shakelerin içerisindeki maddeler besin değeri açısında çok yüksek olduğu için, sürekli kullanarak kilo almaktan da kaçınmalısınız. Uygun miktarda ve dozda hazırlayacağınız shakeler size en doğru sonucu verecektir.

Protein Shake Tarifleri:

Protein içeceği yapımında kullanacağınız her besin, karışımın tadını belirleyecektir. Damak zevkinize göre tercih edebileceğiniz onlarca protein shake tarifleri bulunur. Bu tarifler; muzlu, yulaflı, ballı, sütlü ve daha birçok şekilde karşınıza çıkabilir. Protein shake tariflerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Lor peynirli protein shake: Karışımınızdaki maddelerin kolay bulunur olması, tarifi hazırlamanızdaki en önemli konulardan biridir. Türkiye şartlarında lor peynir, oldukça kolay bulunan peynir türlerinden biridir. Bu tarifte 1 adet muzu, 3 çay kaşığı kakaoyu, 2 su bardağı suyu ve 250 gram lor peynirini karıştırmanız gerekmektedir. Bu maddeler homojen hale gelince tarifiniz hazır olacaktır.
  2. Bol malzemeli protein shake: Protein değerini, karışımınıza koyduğunuz besinlerle kolayca arttırabilirsiniz. Size en uygun tarifi, karşımın malzemelerindeki protein değerlerine bakarak bulabilirsiniz. Bu tarifte 400 gram yarım yağlı süt, 2 adet haşlanmış yumurta, 200 gram lor peyniri, 1 tane muz, 1 çay kaşığı bal, 2 çay kaşığı kakao, 3-4 tane badem ve azıcık tuz ve zeytinyağı kullanmanız gerekiyor. Bu malzemeleri tamamen çırparak içilebilir hale getirebilirsiniz.
  3. Tarçınlı protein shake: Tarçın baskın kokusu ve lezzetli tadıyla birçok besinde kendinde yer edinmiştir. Süt ve tarçının uyumunun kullanıldığı bu tarifte, 500 gram yağsız süt, 1 çorba kaşığı tarçın, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 adet muz kullanılmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Protein Shake Nedir Ev Yapımı Protein Shake Tarifleri için yorumda bulun

    Protein Shake Nedir Ev Yapımı Protein Shake Tarifleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Protein Shake Nedir Ev Yapımı Protein Shake Tarifleri için ilk yorumu yapabilirsin.