Vücut Geliştirme

Protein Tozu Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

18.05.2018
390
Protein Tozu Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Son yıllarda tüm Dünya’da oldukça ilgi gören vücut geliştirme sporu için gençler, istedikleri kaslara ulaşabilmek için daha çabuk ve hızlı bir yol olan protein tozu kullanımını tercih etmektedirler. Vücut geliştirmede kas oluşumunda önemli rol oynayan temel besin proteindir. Bu tozun en önemli kullanım sebebi istenilen kas oluşumlarında gereken proteini kısa yoldan sağlamasıdır. Yani bir sporcunun bir öğünde 50 gram protein alma gerekliliği düşünülürse, 6-7 adet yumurtaya denk gelen proteini, bir bardak süt ve toz karışımı ile halletmek mümkündür. Sporcular için bu tozun avantajı fazla zaman ve çaba sarf etmeden pratik olmasıdır. Pratik olarak hazırlanan bu toz, sporla beraber sağlıklı beslenmeyi sağlar. Gereken proteinin hızlıca vücuda alınmasına yardımcı olmaktadır.

Spor yapmak protein ihtiyacını arttırdığı için her şeyden önce sağlıklı ve düzenli beslenilmelidir. Protein tozu asla tek başına besin ihtiyacını karşılamaz. Başka gıdalarda tüketilerek, insanların spor hayatını kolaylaştırmaktadır. Proteinler kas dokusunun temel yapısıdır. Vücudumuz hücrelerin yenilenmesinden dolayı sürekli protein almaktadır. Eğer protein yeterli gelmezse, kas kayıpları yaşanır. Proteinler kasların büyümesi, gelişmesi ve yenilenmesi için gereklidir. Ancak günlük kullanım için gerekli olan yüzde 20 enerji proteinlerden gelmektedir. Protein açığını gidermek için çok besin tüketmek gerekir buda hem zor hem de kilo alımlarına neden olacaktır. İşte tam bu noktada devreye beslenme takviyeleri olan protein tozları girmektedir. Artan yoğun spor antrenmanlarında ortaya çıkan yüzde 40’lık protein açığının vücut tarafından karşılanamadığı zamanlarda sporcular protein takviyesine başvururlar. İster amatör ister profesyonel olarak sporla uğraşanlar protein tozu kullanarak kısa zamanda hızlı bir şekilde ideal kaslarına kavuşurlar. Vücudun günlük doğal yollardan alınan protein miktarı hesaplanarak, geri kalan proteinin de ek takviyelerden alınması sağlanmalıdır.

     Protein tozu; sporcu beslenmesinde protein ihtiyacını karşılamak, kas oluşumunu hızlandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. Bu gıda takviyesi, kişilerin isteğine ve tercihlerine göre sabahları, antrenman öncesi ve sonrasında, öğün aralarında ve akşamları birer ölçek olmak üzere kullanılır. Protein tozu kullanımıyla kas oluşumu daha kolay olduğundan kısa zamanda fit bir görünüm elde edilir. Protein tozlarının Whey, Kazein, Soya, Yumurta ve Et proteini şeklinde farklı özelliklere göre ayrılmış en çok kullanılan çeşitleridir. Protein tozlarının sanıldığının aksine sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Hücreleri çabuk onarıp, yenileyerek enerji ve güç verir. Vücut için gerekli olan proteinin sinir ve kas sisteminde uyumlu bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Hatta metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybı sağlar. Proteinlerin kas yapımına olan olumlu etkilerini üst düzeye çıkarabilmek için mutlaka tavsiye edilen şekilde kullanılmalıdır. Anlaşılacağı üzere protein tozunun kullanımı doğru yapıldığında faydalı olan ek gıda takviyesidir. Her ne kadar yardımcı ve destekleyici olsa da, doğru kullanılmaz ise verim alınamaz.

Protein tozunun kilo aldırıcı etkisi olup olmadığını merak ediyorsanız aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

https://www.vucutgelistirmeci.net/protein-tozu-kilo-aldirir-mi/

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.