Protein Tozu Kullanmadan Vücut Yapmak Mümkün Mü?


Protein Tozu Kullanmadan Olmaz mı?

Vücut geliştirmeye/fitnessa yeni başlamış olan bir çok kişinin aklında protein tozları ile ilgili bir çok soru işareti belirir. Protein tozu ne kadar sağlıklı? protein tozu almadan gelişme olur mu? hangi protein tozunu alayım? gibi gibi.

Birçok vücut geliştirme sporcusuna sorulan “tozla mı yaptın?” sorusunun ne kadar sinir bozucu ve cahilce bir yaklaşım olduğu artık malumumuz. Ancak sorulan bu cahilce soruya sinir olduğu halde protein tozu olmadan da bu sporu yapamayacağına inanan birçok vücut geliştirme sporcusu var. Bu yüzden biz de bu konuya kısa bir açıklama getirelim istedik.

Protein Tozu Ne Kadar Gerekli?

Eğer günlük protein ihtiyacınızı biliyorsanız ve bunu doğal yollarla, hayvansal kaynaklar daha çok olacak şekilde alabiliyorsanız, sizin protein tozuna ihtiyacınız yok. Protein tozu bir supplement; yani adı üzerinde bir gıda takviyesi. Genellikle peynir altı suyundan üretilmekle beraber farklı çeşitleri de var. Protein tozlarından mucize beklemeye hiç mi hiç gerek yok.

Protein Tozu Türkiye’de Hiç de Cazip Değil

Şu an piyasada satılan protein tozlarının fiyatları ne hikmetse ülkemizde yurtdışına göre şaşılacak derecede pahalı. Ucuz yolla protein almak için tercih edilebilecek bir yöntemken ülkemizdeki fiyatların fazla olması da cazibesini ortadan kaldıran etkenlerden birisi.

Protein Tozu Almayım mı?

Daha önce de dediğimiz gibi, doğal yolla bu ihtiyacınızı karşılayabiliyorsanız hiç gerek yok. Ancak hazırlayacağınız shakelerin içerisine tatlandırıcı ve protein kaynağı olarak atmak, ya da protein ihtiyacınızı tam anlamıyla sağlayamadığınız bir günde ya da idman sonrasında yardımınıza koşması için bir kenarda protein tozunun olması iyi olacaktır.

Her Gün Protein Tozu Alırsam Zararı Olur mu?

Yapılan araştırmalarda kesin bir şekilde ispatlanmış hiçbir zararı yok protein tozlarının. Zaten doğal şekilde üretildiği takdirde de zararı olması için bir sebep yok; zira dediğimiz gibi doğal protein kaynaklarının işlenmesi ile elde ediliyorlar. Hatta hormona ve ilaca bulanmış tavuklar ve yumurtaları ile kıyaslanacak olursa belki protein tozları çok daha sağlıklı bir kaynak. Tabi siz doğal şekilde beslenebiliyorsanız sizin için sadece zor günlerinizde yardımınıza koşacak bir destek olarak kalması yapacağınız en iyi seçim olur.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Protein tozu iyi seçim dedi ki:

    Karbonhidrat tozlarını ben pek düşünmüyorum sonuçta açığını dolduracak çok fazla yiyecek mevcut. ancak hem et pahalılığı hemde diğer konular sebebiyle protein tozları bence iyi seçim oluyor.

  2. kamile dedi ki:

    protein tozunu kullanıyotsanız antrenmanın hakkını vermelisiniz yoksa böbrek ve karaciğerleriniz çok yorulur. direkt ve indirekt bilirubin ile kreatinin yüksek çıkar. sarılık olursunuz allah korusun