Vücut Geliştirme

Protein Tozu Nasıl Kullanılır ?

30.04.2017
99
Protein Tozu Nasıl Kullanılır ?

Protein Tozu Hangi Ölçülerde Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Protein tozlarının vücuda olan etkileri dikkate alındığında bu gıda takviyesi ürünlerin kullanımı yapılırken protein tozlarının hangi amaçla kullanıldığına ve bunun yanı sıra protein tozlarını kullanacak olan kişilerin vücut yapılarına da dikkat etmek gerekmektedir. Bu sebeple protein tozu kullanımı söz konusu olduğunda belirli bir miktar veya sıklıktan bahsetmek mümkün olmayacaktır. Her bir kişi kendi vücut özelliklerine ve hedefledikleri amaca göre protein tozu kullanımını gerçekleştirebilirler.

Protein tozunu kullanmaya başlamadan önce kişilerin belirli bir amaç doğrultusunda bu ürünü kullanmaya başlamaları gerekmektedir. Bu aşamada kas yapmak için mi kilo vermek için mi yoksa hacim kazanmak için mi takviye ürün olarak protein tozunun kullanıldığı nasıl bir tüketim yapılması konusunda oldukça önemli olmaktadır.

Kas Kütlesini Artırmak için Protein Tozu Tüketimi Nasıl Olmalı?

Protein tozu tüketiminin en yaygın şekilde kullanıldığı yerlerin başında kas yapma amacıyla yapılan tüketimler gelmektedir. Kas yapısını daha güçlü hale getirmek için kişilerin protein tozu kullanımı seviyelerini belirli bir noktada tutmasına ek olarak özellikle kas yapma amaçlarına cevap verebilmek için protein tozu tüketim sıklıklarına da ayrıca dikkat etmesi gerekiyor. Protein tozlarının en bilinen özelliklerinden olan kas yapıcı özelliğini en ön planda tutmak için kişilerin mutlaka antrenmandan önce ve sonra protein tozu tüketimlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Burada antrenmandan önce alınan protein tozları spor sırasındaki performansın artmasına katkı yaptığı gibi aynı zamanda spordan elde edilecek kas yapısının kuvvetlenmesi etkisini de güçlü oranda hissedecektir. Antrenmandan sonraki tüketimler ise kas yıkılmalarının önüne geçmek açısından önemli olacak aynı zamanda kas yorgunluklarının da giderilmesini sağlayacaktır. Kas yapma amacıyla protein tozu tüketen kişilerin günün ilk öğünü olarak kahvaltının başlangıç besini şeklinde protein tozu tüketmesi de tavsiye edilmektedir. Böyle bir tüketimin kas yapımından ne kadar güçlü etkileri olduğu araştırmalarla ortaya konmuştur.

Kilo Vermek ve Kilo Almak için Protein Tozu Nasıl Tüketilmeli?

Spor yapmanın yanı sıra beslenmesini de düzenleyerek kilo alma ve kilo verme hedeflerine ulaşmak isteyen kişiler protein tozu kullanımı sırasında oldukça dikkatli olmalıdır. Örneğin, kilo almak isteyen kişiler açısından bir değerlendirme yapılırsa öncelikle protein tozlarının tek başına yeterli olmayacağı bilinmelidir. Kilo almak ve hacim kazanmak isteyen kişilerin yeterli şekilde beslenememesi ve gıda takviyelerine ihtiyaç duyması halinde protein tozlarını mutlaka weight gainer olarak bilinen kilo aldırıcı takviyelerle desteklemesi gerekmektedir.

Kilo vermek isteyenler açısından protein tozu kullanımı sırasındaki temel amaç proteinin vücutta yağ tutmasını azaltma özelliğinden yararlanarak yağ kütlesini mümkün olduğu kadar minimum seviyede tutmak olmaktadır. Özellikle tokluk hissi vermesi açısından kilo vermek isteyenlerin protein tozu kullanması gayet yerinde olmaktadır. Kilo vermek için yapılan protein tozu tüketimlerinin ara öğünlerde yapılmasına dikkat edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.