Vücut Geliştirme

Protein Tozu Nasıl Yapılır ve Üretilir

14.05.2017
475
Protein Tozu Nasıl Yapılır ve Üretilir

Protein Tozu Neyden Nasıl Üretiliyor?

Sporcuların yaptıkları antrenmanlardan ve devam ettikleri beslenme programlarından en iyi şekilde verim almalarını sağlayacak olan protein tozları sıklıkla tüketilmeye devam ediliyor. Piyasada çok fazla sayıda markanın birden fazla protein tozu ürünü satılmakta ve kullanıcılar bu ürünleri içeriklerine, fiyatlarına bakarak satın almaktadırlar. Pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri de protein tozu üretimi nasıl yapılıyor bu konu olmaktadır. Hatta piyasada satışa sunulmuş olan protein tozlarının fiyatlarını yüksek bulan ya da içeriğinde neler bulunduğu konusunda endişelere sahip olan kişiler için protein tozunun evde yapılıp yapılmayacağı da ayrı bir soru işareti oluyor. Artık bir endüstri haline gelmiş olan protein tozu üretimi nasıl yapılıyor öncelikle bunun bilinmesi gerekmektedir.

Whey Protein Tozunun Üretimi

Protein tozlarının içinde kana hızlı şekilde karışma özelliğinden dolayı en çok tercih edilen protein tozu olan whey protein tozu üretilirken temelde süt kullanılıyor olmasına rağmen çok fazla işlemden geçmesiyle süt farklı bir forma bürünmektedir. Öncelikle sütler taze şekilde sağılarak çiğ haldeyken soğutulmaktadır. Peynir yapmak üzere tesislere gönderilen sütler pastörize edilmek üzere ısıtıldıktan sonra tekrar soğutulur. Peynir olduktan sonra bu besinlerin peynir altı suyu olarak bilinen whey kısımları süzülür. Bu kısım protein tozunu oluşturan asıl noktadır. İzole whey oluşturmak için mikrofiltreleme işleminden geçirilmiş olan peynir altı suyu filtrelemeden sonra tozların aromalarını kazanması için farklı tatlarla zenginleştirilir. Farklı paketler içine koyulması sürecinin ardından protein tozu üretimi tamamlanarak ürünler satışa hazır hale gelmiş olurlar.

Protein Tozu Çeşitleri Nasıl Oluşur?

Protein tozları sadece whey protein ve benzeri peynir altı suyundan elde edilen protein tozlarından oluşmamaktadır. Buna ek olarak kazein ve beef olarak bilinen et protein tozları da bulunmaktadır. Kazein protein tozları üretilirken peynir oluşumu sürecinin öncesinde doğrudan sütün işlenmesi takip edilerek bir üretim yapılmaktadır. Bu sayede çok daha etkili, besleyici ve protein özelliklerini ortaya koyabilecek bir ürüne sahip olmak mümkün olabilmektedir.

Beef protein tozu üretimi için ise sığır etinin kullanımı gerçekleştirilir. Burada direkt olarak etin toz haline getirilmesi söz konusu değildir. Beef protein tozu elde edilirken sosis, sucuk gibi yan ürünlerin işlenmesi takip edilir. Her ne kadar besin değeri açısından düşük olduğu düşünülse de tüm bu ürünlerin saflaştırılmış olması protein tozunun yapısını güçlendirmektedir.

Evde Protein Tozu Yapabilir Miyim?

Pek çok kişi kendi başına evde uygun fiyatla protein tozu yapmak istiyor. Ancak bu daha önce belirtilmiş olan işlemlerden dolayı oldukça zordur. Belirli oranlarda protein tozunun içeriği sayılabilecek besinlerin karıştırılmış olmasına dikkat edilse bile elde edilen son karışımın homojen bir yapıda olmaması kişilerin protein tozu tüketimlerinin farklı zamanlarda çeşitli oranlarda farklılaşmasına sebep olabilecektir.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.