Vücut Geliştirme

Protein Tozu Saç Döker Mi ?

13.05.2017
727
Protein Tozu Saç Döker Mi ?

Protein Tozunun Saç Dökülmesine Bir Etkisi Var Mı?

Protein tozlarının kullanımının sporcularda kas yapımına ve kasların korunmasına yaptığı etkilerin dışında aynı zamanda kişilerin hormonal açıdan yaşadığı değişikliklerde de etkili olmasından dolayı protein tozları ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri protein tozunun saç dökülmesine etkisi olmaktadır. Burada protein tozlarının içeriği ile ilgili olarak bir cevap vermek yeterli olacaktır.

Öncelikle protein tozlarını oluşturan içeriğin dışarıdan besinler ve farklı gıdalar yoluyla alınabilecek olan proteinden hiçbir şekilde farklı olmadığına dikkat edilmelidir. Yani kırmızı etten, tavuktan, peynirden ve sütten protein almak ne kadar doğalsa protein tozlarının tüketimi de o kadar doğaldır. Buradan hareketle süt, peynir ve et gibi gıdaların hiçbir şekilde saç dökülmesine etki etmediği bilindiğinden protein tozlarının da hiçbir şekilde saç dökülmesine etki etmesi söz konusu değildir. Protein tozu kullanmaya çekinen kişiler protein tozunun saç dökülmesine etkisi sebebiyle şüpheye düştüklerinde protein tozlarının protein içerikli besinlerin sadece toz haline getirilmiş formu olduğunun bilincinde olması gerekiyor.

Saç Dökülmesine Ne Sebep Olur?

Protein tozu kullandığı sırada saçı dökülmeye başlayan ya da saç dökülmeleri daha da sıklaşan kişilerin doğrudan protein tozunun saç dökülmesine etkisi ilişkisini kurması mümkün oluyor. Ancak saç dökülmelerine sebep olan ilk unsur genetik durum olmaktadır. Bunların dışında stres, hormonal seviyeler, şekere bağlı bazı rahatsızlıklar, çeşitli ilaç tedavileri ve beslenme yetersizlikleri de saç dökülmelerine yol açmaktadır. Özellikle beslenme noktasında yetersiz kalan kişilerin saçların temel yapısını oluşturan kreatin maddesini gıda takviyesi olarak alarak yaşadığı sıkıntıları bir nebze azaltması mümkün olabiliyor. Bu noktalara dikkat edildiğinde protein tozuyla saç dökülmesi arasında bir ilişki kurulması mümkün olmayacaktır.

Saç dökülmesi probleminden rahatsız olan kişilerin yapması gereken ilk şey protein tozu kullanımıyla bu durumu ilişkilendirmek değil bir cilt doktoruna giderek herhangi bir rahatsızlığa sahip olup olmadığını öğrenmektedir. Kişilerin saç dökülmesine sebep olan asıl sebebi belirlemelerinin ardından buna yönelik önlemleri alması daha isabetli olacaktır. Böylece kişilerin özgüvenini etkileyen ve sorun ettikleri kellik probleminin ortadan kaldırılması da mümkün oluyor.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.